Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր կոչ է արել «վերջ տալ Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի սրմանը»:
«Անհրաժեշտ է դադարեցնել ռազմական գործողությունները եւ առճակատման հռետորաբանությունը», - ասել է Լավրովը:
Մոսկվայում Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչի հետ հանդիպումից հետո ՌԴ ԱԳ նախարարն ասել է.
«Հիմա ամենակարեւորն է՝ անհապաղ դադարեցնել սրել առճակատման հռետորաբանությունը ինչպես կողմերի, այնպես էլ պատասխանատու միջազգային դերակատարների կողմից: Սա ինչ-որ մեծ ջանքեր չի պահանջում», - ասել է Լավրովը:
Նա «անընդունելի» է անվանել այն փաստը, որ Մոսկվայում Հայաստանի ու
Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումից հետո մարտերը շարունակվում են:
Սերգեյ Լավրովը նշել է նաև, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն ակտիվորեն աշխատում է Երևանի և Բաքվի հետ հրադադարի ռեժիմը վերահսկելու մեխանիզմի շուտափույթ մշակման ուղղությամբ:

Лавров призвал перестать нагнетать ситуацию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров призвал сегодня «перестать нагнетать ситуацию вокруг Карабаха».
«Сейчас самое главное - немедленно прекратить нагнетать конфронтационную риторику, как между сторонами, так и по линии ответственных международных игроков. Это не требует каких-то больших усилий», - сказал Лавров на пресс-конференции в Москве.
Он назвал «неприемлемым» тот факт, что после встречи представителей Армении и Азербайджана в Москве бои продолжились.
Сергей Лавров также отметил, что Россия активно работает с Ереваном и Баку над механизмом по контролю за прекращением огня и надеется на его скорую выработку.