Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Թուրքիայի գործողություններն ուղղված են Ռուսաստանը Հարավային Կովկասից դուրս մղելուն»:
«Համոզված եմ, որ մինչ այժմ մեզ չի հաջողվել իրականացնել Մոսկվայի համաձայնությունը, քանի որ կան ուժեր, որոնք դրան խանգարում են: Առաջին հերթին դա Թուրքիան է:
Թուրքիայի գործողություններն ուղղված են Ռուսաստանը Հարավային Կովկասից դուրս մղելուն: Այս համաձայնությունն ընդունվել է Ռուսաստանի նախագահի նախաձեռնությամբ: Որոշ ուժեր, մասնավորապես, Թուրքիան, շահագրգռված են, որ Ռուսաստանի նախաձեռնությունը չհաջողվի, նրանք հույս ունեն խարխլել Ռուսաստանի հեղինակությունը Հարավային Կովկասում», - ասել է Փաշինյանը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
Խոսելով պատերազմին միջազգային ահաբեկիչների մասնակցության մասին ՝ Հայաստանի վարչապետն ասել է.
«Հարցն այն է, թե ինչպես կշարունակվի այս ամբողջ գործընթացը. Արդյո՞ք Ռուսաստանը կսպասի, որ այդ ահաբեկչական տարրերը տեղափոխվեն իր տարածք: Ես չգիտեմ, միգուցե Ռուսաստանի կառավարությունը կամ հատուկ ծառայությունները քննարկում են, որ հնարավոր է հակաահաբեկչական գործողություն սկսել հենց տեղում՝ Լեռնային Ղարաբաղում:
Ռուսաստանը հակաահաբեկչական գործողություններ էր ձեռնարկել Սիրիայում, որը բավականին հեռու է Ռուսաստանից, քանի որ սիրիացի զինյալների ու ահաբեկիչների գործողությունները ուղղակի սպառնալիք էին ներկայացնում Ռուսաստանի ազգային անվտանգության համար: Փորձագետների կարծիքով, այսօր նրանք գտնվում են Ռուսաստանի սահմաններից 80 կիլոմետր հեռավորության վրա: Սա բոլորովին այլ իրավիճակ է, եւ ես կարծում եմ, որ Ռուսաստանն ունի այս իրավիճակին արձագանքելու օրինական իրավունք եւ հիմքեր»:

Пашинян: «Действия Турции направлены на вытеснение России» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «действия Турции направлены на вытеснение России из Южного Кавказа».
«Я уверен, что до сих пор нам не удалось претворить в жизнь Московское заявление, потому что есть силы, которые препятствуют этому. В первую очередь, это Турция.
Действия Турции направлены на вытеснение России из Южного Кавказа. Это заявление было принято по инициативе президента России. Некоторые силы, и конкретно Турция, заинтересованы, чтобы инициатива России не имела удачи, они надеются так расшатать авторитет России на Южном Кавказе», - сказал Пашинян в интервью ТАСС.
Говоря об участии в войне международных террористов, премьер-министр Армении сказал:
«Вопрос в том, как будет продолжаться весь этот процесс: будет ли Россия ждать, чтобы эти элементы перебрасывались на территорию России? Я не знаю, может в российском правительстве или в спецслужбах обсуждается, что можно задействовать антитеррористическую операцию прямо на месте, в Нагорном Карабахе. Россия предпринимала антитеррористические действия в Сирии, которая довольно далеко от России, потому что действия сирийских боевиков и террористов представляли прямую угрозу национальной безопасности России. Как говорят эксперты, сегодня они находятся примерно в 80 километрах от границ России. Это уже совсем другая ситуация, и я думаю, что у России есть легитимное право и основания, чтобы реагировать на эту ситуацию».