Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Թուրքիայի գործողություններն ուղղված են Ռուսաստանը Հարավային Կովկասից դուրս մղելուն»:
«Համոզված եմ, որ մինչ այժմ մեզ չի հաջողվել իրականացնել Մոսկվայի համաձայնությունը, քանի որ կան ուժեր, որոնք դրան խանգարում են: Առաջին հերթին դա Թուրքիան է:
Թուրքիայի գործողություններն ուղղված են Ռուսաստանը Հարավային Կովկասից դուրս մղելուն: Այս համաձայնությունն ընդունվել է Ռուսաստանի նախագահի նախաձեռնությամբ: Որոշ ուժեր, մասնավորապես, Թուրքիան, շահագրգռված են, որ Ռուսաստանի նախաձեռնությունը չհաջողվի, նրանք հույս ունեն խարխլել Ռուսաստանի հեղինակությունը Հարավային Կովկասում», - ասել է Փաշինյանը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
Խոսելով պատերազմին միջազգային ահաբեկիչների մասնակցության մասին ՝ Հայաստանի վարչապետն ասել է.
«Հարցն այն է, թե ինչպես կշարունակվի այս ամբողջ գործընթացը. Արդյո՞ք Ռուսաստանը կսպասի, որ այդ ահաբեկչական տարրերը տեղափոխվեն իր տարածք: Ես չգիտեմ, միգուցե Ռուսաստանի կառավարությունը կամ հատուկ ծառայությունները քննարկում են, որ հնարավոր է հակաահաբեկչական գործողություն սկսել հենց տեղում՝ Լեռնային Ղարաբաղում:
Ռուսաստանը հակաահաբեկչական գործողություններ էր ձեռնարկել Սիրիայում, որը բավականին հեռու է Ռուսաստանից, քանի որ սիրիացի զինյալների ու ահաբեկիչների գործողությունները ուղղակի սպառնալիք էին ներկայացնում Ռուսաստանի ազգային անվտանգության համար: Փորձագետների կարծիքով, այսօր նրանք գտնվում են Ռուսաստանի սահմաններից 80 կիլոմետր հեռավորության վրա: Սա բոլորովին այլ իրավիճակ է, եւ ես կարծում եմ, որ Ռուսաստանն ունի այս իրավիճակին արձագանքելու օրինական իրավունք եւ հիմքեր»:

Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated that “Turkey’s actions are aimed at pushing Russia out of Couth Caucasus.”
“I am certain we have been unable to implement the Moscow agreement because some forces are hindering it – primarily Turkey.
Turkey’s actions are aimed at pushing Russia out of Couth Caucasus. The Moscow statement was made at the initiative of the Russian President. Some forces, Turkey particularly, want Russia’s initiative to fail. That way they hope to undermine Russia’s authority in Couth Caucasus,” Pashinyan said in the interview to TASS.
Touching on the participation of international terrorists in the war, the Prime Minister said:
“The question is how this whole process will develop: will Russia wait for these elements to be transferred to Russian territory? I do not know if the Russian government or the special services are discussing the possibility of launching an anti-terrorist operation right on the spot, in Nagorno-Karabakh. Russia undertook anti-terrorist actions in Syria, which is quite far from Russia, because the actions of Syrian militants and terrorists posed a direct threat to Russia’s national security. According to experts, now the mercenary terrorists are about 80 kilometers away from the Russian borders. This is a completely different situation, and I think Russia has the legitimate right and grounds to react.”