Բաքուն քննադատել է Պոմպեոյի հայտարարությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի վերջին հայտարարությունը «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի կարգավիճակին անհամապատասխան» է որակել:
«Հոկտեմբերի 15-ին Պոմպեոն WSB Atlanta հեռուստաալիքի եթերում մի շարք մտքեր է հայտնել հայ-ադրբեջանական ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ: Ադրբեջանական կողմը կարծում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի կարծիքը չի համապատասխանում ԱՄՆ կառավարության պաշտոնական դիրքորոշմանը, որը Վաշինգտոնը բազմիցս հայտարարել է: Բացի այդ, այդ մտքերը չեն համապատասխանում ԱՄՆ-ի ՝որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկի կարգավիճակին », - ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Հոկտեմբերի 15-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հույս էր հայտնել, որ «հայերը կկարողանան պաշտպանվել նրանից, ինչ անում են ադրբեջանցիները»։
«Այն, ինչ կատարվում է այսօր Ադրբեջանում եւ Հայաստանում, վտանգավոր է։ Թուրքերը խառնվել են եւ միջոցներ են տրամադրել Ադրբեջանին՝ ավելացնելով ռիսկը Լեռնային Ղարաբաղ կոչվող այս տարածքի համար պատմական մարտում։ Այն փոքր տարածք է՝ 150 հազար բնակչությամբ»։
«Այս հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն խաղաղ միջոցներով, ոչ թե զինված հակամարտության եւ հաստատ առանց երրորդ երկրների, որոնք տրամադրում են իրենց կրակային ուժը մի վայրում, որն արդեն վառոդի տակառ է։
Մենք հույս ունենք, որ հայերը կկարողանան պաշտպանվել նրանից, ինչ անում են ադրբեջանցիները, եւ հետո նրանք բոլորը հրադադար կունենան, այնուհետեւ կնստեն բանակցային սեղանի շուրջ եւ կփորձեն լուծել այդ իսկապես պատմական եւ բարդ խնդիրնեի հավաքածուն», - ասել է ԱՄՆ պետական քարտուղարը։

МИД Азербайджана раскритиковал заявление Помпео - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД Азербайджана расценивает заявление госсекретаря США Майка Помпео «как несоответствующее статусу сопредседателя Минской группы ОБСЕ».
«Помпео 15 октября на канале WSB Atlanta высказал ряд мыслей по армяно-азербайджанскому нагорно-карабахскому конфликту. Азербайджанская сторона считает, что мнение госсекретаря США не соответствует официальной позиции правительства США, которую Вашингтон неоднократно заявлял. Кроме этого, эти мысли не соответствуют статусу США, как одного из сопредседателя МГ ОБСЕ», - говорится в заявлении МИД.
15 октября госсекретарь США Майк Помпео выразил надежду, что «армяне смогут защитить себя от того, что делают азербайджанцы».
Он, в частности, сказал:
«То, что сегодня происходит в Азербайджане и Армении, очень опасно. Турки вмешались и предоставили Азербайджану средства, увеличив риски в исторической битве за регион, именуемый Нагорным Карабахом. Это небольшой регион с населением всего в 150 тысяч человек».
«Этот конфликт может быть разрешен только мирным, а никак не военным путем, и, конечно же, без вмешательства третьих стран, которые добавляют огневой помощи туда, что само по себе уже является пороховой бочкой.
Мы надеемся, что армяне смогут защитить себя от того, что делают азербайджанцы, и когда огонь будет прекращен, стороны сядут за стол переговоров и попытаются распутать клубок сложных исторических проблем», - сказал госсекретарь США.