Բաքուն քննադատել է Պոմպեոյի հայտարարությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի վերջին հայտարարությունը «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի կարգավիճակին անհամապատասխան» է որակել:
«Հոկտեմբերի 15-ին Պոմպեոն WSB Atlanta հեռուստաալիքի եթերում մի շարք մտքեր է հայտնել հայ-ադրբեջանական ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ: Ադրբեջանական կողմը կարծում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի կարծիքը չի համապատասխանում ԱՄՆ կառավարության պաշտոնական դիրքորոշմանը, որը Վաշինգտոնը բազմիցս հայտարարել է: Բացի այդ, այդ մտքերը չեն համապատասխանում ԱՄՆ-ի ՝որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկի կարգավիճակին », - ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Հոկտեմբերի 15-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հույս էր հայտնել, որ «հայերը կկարողանան պաշտպանվել նրանից, ինչ անում են ադրբեջանցիները»։
«Այն, ինչ կատարվում է այսօր Ադրբեջանում եւ Հայաստանում, վտանգավոր է։ Թուրքերը խառնվել են եւ միջոցներ են տրամադրել Ադրբեջանին՝ ավելացնելով ռիսկը Լեռնային Ղարաբաղ կոչվող այս տարածքի համար պատմական մարտում։ Այն փոքր տարածք է՝ 150 հազար բնակչությամբ»։
«Այս հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն խաղաղ միջոցներով, ոչ թե զինված հակամարտության եւ հաստատ առանց երրորդ երկրների, որոնք տրամադրում են իրենց կրակային ուժը մի վայրում, որն արդեն վառոդի տակառ է։
Մենք հույս ունենք, որ հայերը կկարողանան պաշտպանվել նրանից, ինչ անում են ադրբեջանցիները, եւ հետո նրանք բոլորը հրադադար կունենան, այնուհետեւ կնստեն բանակցային սեղանի շուրջ եւ կփորձեն լուծել այդ իսկապես պատմական եւ բարդ խնդիրնեի հավաքածուն», - ասել է ԱՄՆ պետական քարտուղարը։

Azerbaijani MFA criticizes Pompeo’s remarks
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani Foreign Ministry has described the statement of U.S. Secretary of State Mike Pompeo as “inconsistent with the status of the OSCE Minsk Group Co-Chair.”
“On WSB Atlanta channel on October 15, Pompeo expressed a number of views on the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict. The Azerbaijani side believes that the opinion of the US Secretary of State does not correspond with the official position of the U.S. government, which Washington has repeatedly stated. In addition, his remarks do not correspond with the status of the United States as one of the OSCE Minsk Group co-chairs,” Azerbaijani MFA said in a statement.
On October 15, U.S. Secretary of State Mike Pompeo said he hoped that “the Armenians will be able to defend against what the Azerbaijanis are doing.”
He said in particular:
“What’s taking place in Azerbaijan and Armenia today is dangerous. We now have the Turks, who have stepped in and provided resources to Azerbaijan, increasing the risk, increasing the firepower that’s taking place in this historic fight over this place called Nagorno-Karabakh, a small territory with about 150,000 people.”
“The resolution of that conflict ought to be done through negotiation and peaceful discussions, not through armed conflict, and certainly not with third party countries coming in to lend their firepower to what is already a powder keg of a situation.
We are hopeful that the Armenians will be able to defend against what the Azerbaijanis are doing, and that they will all, before that takes place, get the ceasefire right, and then sit down at the table and try and sort through this – that is – what is a truly historic and complicated problem set,” said Pompeo.