Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ Արցախում ստեղծված իրավիճակի հարցում «Ռուսաստանի գլխավոր ուղերձն այն է, որ պետք է անհապաղ հանդիպումներ կազմակերպել եւ կրակի դադարեցման վերահսկման մեխանիզմները համաձայնեցնել»։
«Երեկ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը մանրամասն խոսել է այդ թեմայի վերաբերյալ։ Մենք նմանատիպ մեխանիզմի հնարավորինս արագ գործարկման հույս ունենք»,- ասել է Մարիա Զախարովան։
Ինչ վերաբերում է քաղաքական մակարդակում կարգավորմանը, ըստ ՌԴ ԱԳՆ խոսնակի՝ «ԼՂ հիմնահարցի քաղաքական լուծումը հնարավոր եւ անհրաժեշտ է»։
«Բանակցությունների սեղանին շարունակում են մնալ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների առաջարկները՝ ԼՂ համապատասխան շրջանների փուլային ազատում, անվտանգության երաշխիքների պահպանում, ՀՀ ու ԼՂ միջեւ հուսալի կապի ապահովում մինչ այն պահը, երբ կհստակեցվի կարգավիճակը։ Կողմերը բազմաթիվ հայտարարություններ են անում, որոնցից շատերը էմոցիոնալ են. ամենակարեւորն այս պահին կրակի դադարեցումն է եւ անցումը բանակցային գործընթացին»,- ասել է Մարիա Զախարովան։
ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը եւս մեկ անգամ հիշեցրել է նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունն այն մասին, որ Ռուսաստանը համաձայն չէ Թուրքիայի դիրքորոշման հետ, թե հակամարտությունը ռազմական լուծում ունի։
«Մենք չենք կարող համաձայնել հայտարարության հետ, որ հակամարտության լուծման ռազմական ճանապարհ կա եւ դա թույլատրելի է։ Ցավոք, Թուրքիան կարողացավ դա անել եւ հաստատել է, որ կաջակցի Բաքվի նախաձեռնած ցանկացած գործողություն, այդ թվում՝ ռազմական»,- Սերգեյ Լավրովի խոսքերն է մեջբերել Մարիա Զախավորան՝ նշելով, որ Ռուսաստանի դիրքորոշումը երկիմաստ չէ եւ կոնկրետ է։

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova has stated today that “the main message from Russia is to immediately hold meetings and agree on mechanisms for ceasefire monitoring.”
“Yesterday the Russian Foreign Minister spoke in detail about this. We hope to launch such a mechanism as soon as possible,” said Maria Zakharova.
As for the settlement at the political level, she has noted that “a political solution to the Nagorno-Karabakh conflict is possible and necessary.”
“The proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs remains on the negotiation table: stage-by-stage liberation of the corresponding regions, implementation of security guarantees, and maintenance of reliable communication between Armenia and Nagorno-Karabakh until the status is clarified. The parties make plenty of statements, many of which are emotional. The most important thing at the moment is the ceasefire and the transition to the negotiation process,” said Maria Zakharova.
She has once again recalled Foreign Minister Sergey Lavrov’s statement that Russia does not agree with Turkey's position that the conflict has a military solution.
“We cannot agree with the statement that there is a military way to resolve the conflict or that it is acceptable. Unfortunately, Turkey was able to do that and confirmed that it would support any action initiated by Baku, including military,” Zakhavora quoted Lavrov, noting that Russia’s stance is concrete, not ambiguous.