Խոցվել է հակառակորդի Սու-25 ինքնաթիռը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ հակաօդային պաշտպանության զորքերի հրամանատարի տեղակալ Գարիկ Մովսեսյանն ասել է, որ այսօր հայկական կողմը խոցել է հակառակորդի Սու-25 ինքնաթիռ։
Անդրադառնալով հայկական կողմի ՀՕՊ համակարգերին՝ Գարիկ Մովսեսյանն ասել է, որ «բոլոր անհրաժեշտ քայլերը ձեռնարկվում են, որպեսզի հակաօդային պաշտպանության միջոցները լինեն ինքնաբավ, կարողանան կատարել օդային սահմանների պաշտպանության մարտական խնդիրները»։
Խոսելով Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծած հարձակողական գործողությունների մասին՝ Գարիկ Մովսեսյանն ասել է, որ հենց սկզբից Հայաստանի եւ Արցախի տարածքների ռմբակոծման ու հրթիռակոծման գործողություններին ակտիվորեն մասնակցել են Թուրքիայի F-16 ինքնաթիռները։
«Սեպտեմբերի 27-ին Գյանջա-Սոթք-Վարդենիս օդային ուղղությամբ Մեծ Մասրիկ եւ Սոթք բնակավայրերին հարվածներ հասցնելու ընթացքում Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի F-16 տեսակի երկու ինքնաթիռ խախտել է ՀՀ օդային տարածքը մինչեւ 6 կմ խորությամբ»,- ասել է նա եւ հիշեցրել նաեւ թուրքական F-16-ի կողմից հայկական ՍՈւ-25-ի խոցման մասին։
Գարիկ Մովսեսյանը նաեւ ասել է, որ F-16 ինքնաթիռներն Ադրբեջանում հայտնվել են այս տարվա հուլիս ամսին՝ թուրք-ադրբեջանական լայնամասշտաբ զորավարժությունների նախապատրաստման նախօրեին եւ զորավարժությունների ավարտից հետո չեն վերադարձել Թուրքիայի տարածք։
«Սեպտեմբերի 23-ին Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի հրամանատարությունը իրականացրել է Գյանջա օդանավակայանում տեղակայված F-16 ինքնաթիռների, դրանց անձնակազմերի, տեխնիկական կազմերի հերթափոխ։ Ընդ որում,  Թուրքիայից Ադրբեջան թռիչքն իրականացվել է Վրաստանի օդային տարածքով»,- ասել է նա։

Yerevan /Mediamax/. Deputy Commander of the Armenian air defense forces Garik Movsesyan has stated that the Armenian side has shot down an Azerbaijani Su-25 plane today.
Touching on Armenia’s air defense systems, Garik Movsesyan has said that “all necessary steps are taken to ensure that the air defense means are self-sufficient and capable of fulfilling the combat tasks for protection of air borders.”
Movsesyan has spoken about the offensive launched by Azerbaijan on September 27, noting that Turkish F-16 fighters have been actively involved in the bombing and missile strikes on the territories of Armenia and Artsakh from the very beginning.
“During the strikes on Mets Masrik and Sotk settlements in the Ganja-Sotk-Vardenis air sector on September 27, two F-16 fighters of the Turkish Air Force violated the airspace of Armenia up to 6km deep,” he said, recalling the downing of Armenian Su-25 by one of these Turkish fighters.
Garik Movsesyan has also said that F-16 fighters arrived in Azerbaijan this July, on the eve of the large-scale Turkish-Azerbaijani military exercises, and they did not return to Turkey after the drills.
“On September 23, the Turkish air force command completed a shift of F-16 fighters, their crews and technical personnel stationed at Ganja Airport. In fact, the flight from Turkey to Azerbaijan was carried out through Georgian airspace,” he said.