Խոցվել է հակառակորդի Սու-25 ինքնաթիռը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ հակաօդային պաշտպանության զորքերի հրամանատարի տեղակալ Գարիկ Մովսեսյանն ասել է, որ այսօր հայկական կողմը խոցել է հակառակորդի Սու-25 ինքնաթիռ։
Անդրադառնալով հայկական կողմի ՀՕՊ համակարգերին՝ Գարիկ Մովսեսյանն ասել է, որ «բոլոր անհրաժեշտ քայլերը ձեռնարկվում են, որպեսզի հակաօդային պաշտպանության միջոցները լինեն ինքնաբավ, կարողանան կատարել օդային սահմանների պաշտպանության մարտական խնդիրները»։
Խոսելով Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծած հարձակողական գործողությունների մասին՝ Գարիկ Մովսեսյանն ասել է, որ հենց սկզբից Հայաստանի եւ Արցախի տարածքների ռմբակոծման ու հրթիռակոծման գործողություններին ակտիվորեն մասնակցել են Թուրքիայի F-16 ինքնաթիռները։
«Սեպտեմբերի 27-ին Գյանջա-Սոթք-Վարդենիս օդային ուղղությամբ Մեծ Մասրիկ եւ Սոթք բնակավայրերին հարվածներ հասցնելու ընթացքում Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի F-16 տեսակի երկու ինքնաթիռ խախտել է ՀՀ օդային տարածքը մինչեւ 6 կմ խորությամբ»,- ասել է նա եւ հիշեցրել նաեւ թուրքական F-16-ի կողմից հայկական ՍՈւ-25-ի խոցման մասին։
Գարիկ Մովսեսյանը նաեւ ասել է, որ F-16 ինքնաթիռներն Ադրբեջանում հայտնվել են այս տարվա հուլիս ամսին՝ թուրք-ադրբեջանական լայնամասշտաբ զորավարժությունների նախապատրաստման նախօրեին եւ զորավարժությունների ավարտից հետո չեն վերադարձել Թուրքիայի տարածք։
«Սեպտեմբերի 23-ին Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի հրամանատարությունը իրականացրել է Գյանջա օդանավակայանում տեղակայված F-16 ինքնաթիռների, դրանց անձնակազմերի, տեխնիկական կազմերի հերթափոխ։ Ընդ որում,  Թուրքիայից Ադրբեջան թռիչքն իրականացվել է Վրաստանի օդային տարածքով»,- ասել է նա։

Сбит самолет Су-25 противника - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заместитель командующего войсками ПВО Вооруженных сил Армении Гарик Мовсесян сообщил, что сегодня армянские силы сбили вражеский самолет Су-25.
Говоря о системах ПВО армянской стороны, Гарик Мовсесян сообщил, что «предприняты все необходимые шаги для того, чтобы все системы ПВО были самодостаточными и могли выполнять боевые задачи по охране воздушных границ».
Комментируя наступление, начатое Азербайджаном 27 сентября, Гарик Мовсесян сказал, что турецкие самолеты F-16 с самого начала активно участвовали в бомбардировках и ракетных обстрелах территорий Армении и Арцаха.
«27 сентября два самолета F-16 ВВС Турции нарушили воздушное пространство Армении в глубину на 6 километров по направлению Гянджа-Сотк-Варденис, нанеся удары по населенным пунктам Мец Масрик и Сотк».
Гарик Мовсесян напомнил также, что турецким F-16 был сбит армянский Cу-25.
Замкомандующего войсками ПВО сказал, что самолеты F-16 прибыли в Азербайджан в июле, накануне широкомасштабных турецко-азербайджанских военных учений, и не вернулись на территорию Турции после их окончания.
«23 сентября командование ВВС Турции произвело смену самолетов F-16, их экипажей и технического персонала, дислоцированных в аэропорту Гянджи, при том, что перелет из Турции в Азербайджан осуществлялся через воздушное пространство Грузии», - сказал Гарик Мовсесян.