Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հարցազրույց է տվել թուրքական Haber Turk հեռուստաընկերությանը:
Մեդիամաքսը առանձնացրել է այս հարցազրույցի մի քանի դրվագներ, որոնք հիմնված են «Ինտերֆաքս-Ադրբեջան» գործակալության հրապարակումների վրա:
«Աշխարհը կփոխվի»
«Ղարաբաղյան պատերազմից հետո ոչ միայն տարածաշրջանը, այլեւ աշխարհը կփոխվի: Արդեն փոխվում է: Բոլորը տեսան մեր ուժը, մեզ հետ ավելի բարձր մակարդակով կհաշվի կնստեն: Ադրբեջանի դերը տարածաշրջանային հարցերում էլ ավելի կբարձրանա: Թուրք-ադրբեջանական միությունն էլ ավելի կամրապնդվի, ինչը կենսական նշանակություն ունի ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Թուրքիայի համար»:
Արցախի հնարավոր ճանաչում
«Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելու Հայաստանի ջանքերը անտեղի են եւ վնասակար առաջին հերթին հենց իրենց համար: Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչված է ամբողջ աշխարհի կողմից, այդ թվում ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրների: Չեմ հավատում, որ որեւէ երկիր կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղը, քանի որ դրանից ընդամենը մեկ ժամ հետո մենք կխզենք դիվանագիտական հարաբերությունները այդ երկրի հետ: Հայաստանի այս ջանքերը նախատեսված են միայն ներքին լսարանի համար»:
Խաղաղապահներ
«Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ ուժերի առկայությունը հնարավոր է միայն երկու երկրների համաձայնությամբ: Եթե երկրներից որեւէ մեկը վետո դնի դրա վրա, ապա, բնականաբար, խաղաղապահներ չեն լինի: Երբ մարդիկ խոսում են խաղաղապահների մասին, նկատի ունեն Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքը: Առանց մեր համաձայնության ոչ մի երկիր չի կարող խաղաղապահներ ուղարկել մեր տարածք:
Հիմնական սկզբունքներում խաղաղապահների ներկայությունը վերջին կետն է: Առաջին հերթին պետք է տարածքները վերադարձվեն Ադրբեջանին, արտագաղթածները պետք է վերադառնան իրենց հողերը, սահմանները բացվեն, առեւտուր հաստատվի եւ միայն դրանից հետո չի բացառվում խաղաղապահների ժամանումը»:
Վարձկաններ, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի հայտարարությունները
«Մեզ չի ներկայացվել ադրբեջանական բանակում օտարերկրյա վարձկանների ներկայության գոնե մեկ ապացույց: Հայտարարություններ են եղել ֆրանսիական եւ ռուսական կողմերից, բայց դրանից ոչ ավելին, ոչ մի մանրամասն տեղեկատվություն չի տրամադրվել: Մեր հետախուզական ծառայությունները կապ էին հաստատել այդ երկրների հետ` ապացույցներ ստանալու համար, սակայն նրանք ոչինչ չներկայացրեցին: Պետք է ապացույցներ ներկայացնել, կամ խոսքերը հետ վերցնեք»:

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев дал интервью турецкому телеканалу Haber Turk.
Медиамакс выделил несколько фрагментов из данного интервью на основе публикаций агентства Интерфакс-Азербайджан.
«Мир изменится»
«После войны в Карабахе изменится не только регион, но и мир. Уже меняется. Все увидели нашу силу, с нами будут считаться на более высоком уровне. Роль Азербайджана в региональных вопросах еще более усилится. Турецко-азербайджанский союз еще более укрепится, это жизненно важно как для Азербайджана, так и для Турции».
Возможное признание Арцаха
«Усилия Армении по признанию независимости Нагорного Карабаха неуместны и вредны для них самих. Территориальную целостность Азербайджана признает весь мир, в том числе и страны Минской Группы ОБСЕ. Я не верю, что какая-то страна признает Нагорный Карабах, поскольку буквально чем через час мы разорвем с этой страной все дипломатические отношения. Эти усилия Армении только рассчитаны на внутреннюю общественность».
Миротворцы
«Присутствие миротворческих сил в Нагорном Карабахе возможно только с согласия двух стран. Если какая-либо из стран наложит на это вето, то, естественно, миротворцев не будет. Когда говорят о миротворцах, то речь идет о суверенной территории Азербайджана. Без нашего согласия ни одна страна не сможет послать миротворцев на наши территории.
В базовых принципах присутствие миротворцев - это самый последний пункт. В первую очередь, территории должны быть возвращены Азербайджану, переселенцы должны вернуться на свои земли, границы открыты, налажена торговля и только после этого приход миротворцев не исключен».
Наемники, заявления Франции и России
«Нам не было представлено ни одного доказательства нахождения в азербайджанской армии иностранных наемников. Были озвучены заявления с французской и российской сторон, но не более этого, не была предоставлена какая-либо подробная информация. Наши разведслужбы связались с этими странами для предоставления доказательств, однако те ничего не предоставили. Необходимо либо представить доказательства, либо взять свои слова обратно».