Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հարցազրույց է տվել թուրքական Haber Turk հեռուստաընկերությանը:
Մեդիամաքսը առանձնացրել է այս հարցազրույցի մի քանի դրվագներ, որոնք հիմնված են «Ինտերֆաքս-Ադրբեջան» գործակալության հրապարակումների վրա:
«Աշխարհը կփոխվի»
«Ղարաբաղյան պատերազմից հետո ոչ միայն տարածաշրջանը, այլեւ աշխարհը կփոխվի: Արդեն փոխվում է: Բոլորը տեսան մեր ուժը, մեզ հետ ավելի բարձր մակարդակով կհաշվի կնստեն: Ադրբեջանի դերը տարածաշրջանային հարցերում էլ ավելի կբարձրանա: Թուրք-ադրբեջանական միությունն էլ ավելի կամրապնդվի, ինչը կենսական նշանակություն ունի ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Թուրքիայի համար»:
Արցախի հնարավոր ճանաչում
«Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելու Հայաստանի ջանքերը անտեղի են եւ վնասակար առաջին հերթին հենց իրենց համար: Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչված է ամբողջ աշխարհի կողմից, այդ թվում ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրների: Չեմ հավատում, որ որեւէ երկիր կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղը, քանի որ դրանից ընդամենը մեկ ժամ հետո մենք կխզենք դիվանագիտական հարաբերությունները այդ երկրի հետ: Հայաստանի այս ջանքերը նախատեսված են միայն ներքին լսարանի համար»:
Խաղաղապահներ
«Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ ուժերի առկայությունը հնարավոր է միայն երկու երկրների համաձայնությամբ: Եթե երկրներից որեւէ մեկը վետո դնի դրա վրա, ապա, բնականաբար, խաղաղապահներ չեն լինի: Երբ մարդիկ խոսում են խաղաղապահների մասին, նկատի ունեն Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքը: Առանց մեր համաձայնության ոչ մի երկիր չի կարող խաղաղապահներ ուղարկել մեր տարածք:
Հիմնական սկզբունքներում խաղաղապահների ներկայությունը վերջին կետն է: Առաջին հերթին պետք է տարածքները վերադարձվեն Ադրբեջանին, արտագաղթածները պետք է վերադառնան իրենց հողերը, սահմանները բացվեն, առեւտուր հաստատվի եւ միայն դրանից հետո չի բացառվում խաղաղապահների ժամանումը»:
Վարձկաններ, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի հայտարարությունները
«Մեզ չի ներկայացվել ադրբեջանական բանակում օտարերկրյա վարձկանների ներկայության գոնե մեկ ապացույց: Հայտարարություններ են եղել ֆրանսիական եւ ռուսական կողմերից, բայց դրանից ոչ ավելին, ոչ մի մանրամասն տեղեկատվություն չի տրամադրվել: Մեր հետախուզական ծառայությունները կապ էին հաստատել այդ երկրների հետ` ապացույցներ ստանալու համար, սակայն նրանք ոչինչ չներկայացրեցին: Պետք է ապացույցներ ներկայացնել, կամ խոսքերը հետ վերցնեք»:

Ilham Aliyev: The world will change after this war - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Azerbaijan Ilham Aliyev has given an interview to Turkish TV Channel Haber Turk.
Mediamax presents some noteworthy remarks based on the report of Interfax-Azerbaijan agency.
The world will change
“After the war in Karabakh, not only the region but also the world will change. It is already changing. Everyone has seen our strength, we will be reckoned with at a higher level. The role of Azerbaijan in regional issues will grow even more. The Turkish-Azerbaijani union will strengthen even more, it is vital for both Azerbaijan and Turkey.”
Possible recognition of Artsakh
“Armenia’s efforts toward recognition of the independence of Nagorno-Karabakh are inappropriate and harmful for themselves. The territorial integrity of Azerbaijan is recognized by the whole world, including the countries of the OSCE Minsk Group. I do not believe that any country will recognize Nagorno-Karabakh, because in less than an hour we will sever all diplomatic relations with that country. These efforts of Armenia are aimed at its own society.”
Peacekeepers
“The presence of peacekeeping forces in Nagorno-Karabakh is possible only with the consent of the two countries. If any of the countries vetoes this, naturally, there will be no peacekeepers. When they talk about peacekeepers, they are talking about the sovereign territory of Azerbaijan. Without our consent, no country can send peacekeepers to our territories.
In the basic principles, the presence of peacekeepers is the very last point. First, the territories must be returned to Azerbaijan, the IDPs must return to their lands, the borders should open, trade should be established, and only after that I do not rule out the arrival of peacekeepers.”
The mercenaries, the statements of France and Russia
“We were not presented with any evidence of the presence of foreign mercenaries in the Azerbaijani army. There were statements from the French and Russian sides, but no more, no detailed information was provided. Our intelligence services contacted these countries for evidence, but they did not provide anything. You must either provide evidence or take your words back.”