«Չենք ընկրկելու». Փաշինյանի ուղերձի ամենակարեւոր հատվածները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ուղերձով դիմել է ժողովրդին: Մեդիամաքսն առանձնացրել է ուղերձի առավել կարեւոր հատվածները:
Ադրբեջանի բանակցային դիրքորոշումը
Վարչապետն ասել է, որ բանակցային գործընթացը հասել էր մի կետի, «որտեղ Ադրբեջանը մեր առաջ դնում էր մեր իրավունքներից հրաժարվելու պայման»: Ըստ Փաշինյանի` հայկական կողմը պետք է հանձներ 7-ից 5 շրջանները, նշեր մնացյալ երկուսի հանձնման հստակ ժամկետներ, իսկ Արցախը կարող էր հավակնել Ադրբեջանի կազմում ինչ-որ ինքնավար կարգավիճակի: Վարչապետն ասել է, որ փաստացի սա ոչ թե «տարածքներ կարգավիճակի դիմաց», այլ «տարածքներ խաղաղության դիմաց» բանաձեւ էր, քանի որ հրաժարվելու դեպքում` Ադրբեջանը սպառնում էր պատերազմով:
«Մենք սա ստացել էինք որպես ժառանգություն, կամ, ավելի ճիշտ, բանակցային եզրափակիչ հանգրվան», - ասել է Փաշինյանը` նշելով որ իր ղեկավարած կառավարությունը հրաժարվել է նման պայմաններ կատարել:
Տավուշի հուլիսյան մարտերը եւ Թուրքիայի դիրքորոշման փոփոխությունը
Վարչապետն ասել է, որ 2020թ. հուլիսի Տավուշի հաղթական մարտերն ապացուցեցին, որ Ադրբեջանի զինված ուժերն ի վիճակի չեն խնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով եւ «սա ցնցող ազդեցություն ունեցավ ոչ միայն Ադրբեջանի, այլեւ Թուրքիայի վրա»:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ այդ դեպքերից անմիջապես հետո տեղի ունեցան աննախադեպ ծավալի թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունները, «որոնց ժամանակ Թուրքիան կրկին համոզվեց, որ ադրբեջանական բանակն ի վիճակի չէ լուծել խնդիրը եւ որոշեց, որ ինքը պետք է զբաղվի՝ ներգրավելով մեծ թվով ահաբեկիչների»:
Ռազմավարական զսպման մեխանիզմները չաշխատեցին
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ երբ Ադրբեջանի, Թուրքիայի եւ ահաբեկիչների դաշինքը պատերազմ սանձազերծեց, Հայաստանը փորձեց գործի դնել ռազմավարական զսպման մեխանիզմները եւ մատնացույց անել, որ խնդիրը միայն Արցախը չէ եւ լինելու է շղթայական ռեակցիա: Սակայն, ինչպես ասել է Հայաստանի վարչապետը, «ռազմավարական զսպման մեխանիզմներ ունեցողները տարօրինակ կերպով պատշաճ չգնահատեցին վտանգը եւ շարունակեցին դիտարկել խնդիրը միայն ղարաբաղյան կարգավորման համատեքստում»:
Նիկոլ Փաշինյանը զուգահեռ է անցկացրել 1938 թվականի Մյունխենի համաձայնության հետ, երբ Հիտլերին զիջեցին Չեխոսլովակիան եւ «բոլորս գիտենք, թե ինչ եղավ հետո»:
Պատերազմի ընթացքը
Վարչապետն ասել է, որ առաջին շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանի, Թուրքիայի եւ ահաբեկիչների դաշինքը, չնայած աննախադեպ մարդուժի եւ տեխնիկայի կիրառմանը, որեւէ հաջողության չէր հասել:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Ադրբեջանը ոչ մի րոպե հավատարիմ չմնաց մարդասիրական հրադադարի մասին հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում ձեռք բերված համաձայնությանը, մինչ օրս շարունակում է ակտիվ գործողությունները եւ խոչընդոտում է մոնիտորինգի մեխանիզմների քննարկմանն ու ներդրմանը:
Վարչապետն ասել է, որ վերջին օրերին թշնամին որդեգրել է նոր մարտավարություն եւ փորձում է դիվերսիոն խմբերով ներթափանցել ու խառնաշփոթ առաջացնել:
«Իրադրությունը ծանր է, բայց սա չեմ ասում հուսահատության կամ անելանելիության բերումով, այլ որովհետեւ պարտավորություն ունեմ ճշմարտության լեզվով խոսել ձեզ հետ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ռուսաստանը
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին եւ Ֆրանսիային՝ միջնորդական ջանքերի համար եւ հատուկ ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնին, «որը պատերազմի առաջին օրերից իրերն իրենց անունով կոչելու վճռականություն ունեցավ»:
«Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ում հետ մենք ինտենսիվ կապ ենք պահպանել: Ռուսաստանը կարողացավ բարձր մակարդակով իրականացնել համանախագահի եւ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակցի դերը եւ, համոզված եմ, կշարունակի այդ դերակատարությունն իրականացել միանշանակ եւ աներկբա կերպով՝ մեր ժողովուրդների բարեկամության լավագույն ավանդույթներին համաձայն», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հաղթանակը
«Մենք չենք ընկրկելու, մեզ հնարավոր չէ կոտրել, հնարավոր չէ հաղթել: Այսօր մենք ունենք մեկ անելիք՝ կենտրոնացնել եւ համախմբել մեր ողջ ներուժը՝ Արցախի խնդրի վերջնական լուծման համար: Մենք մեր սուգը պետք է վերածենք ցասման: Այսօր մենք կերտում ենք մեր նոր պատմությունը, մեր նոր էպոսը», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

«Мы не дрогнем»: самое важное из послания Пашиняна
Премьер-министр сказал, что переговорный процесс дошел до точки, «когда Азербайджан поставил перед нами условие отказа от наших прав». По словам Пашиняна, армянская сторона должна была сдать 5 из 7 районов, указать четкие сроки сдачи 2 остальных, а Арцах мог претендовать лишь на «некую автономию» в составе Азербайджана. Премьер-министр сказал, что фактически это была формула не «территории в обмен на статус», а «территории в обмен на мир», поскольку в случае отказа Азербайджан грозил войной.
«Мы получили это в наследство, или, точнее, как последний переговорный этап», - сказал Пашинян, отметив, что возглавляемое им правительство отказалось от выполнения таких условий.
Июльские бои в Тавуше и изменение позиции Турции
Премьер-министр Армении сказал, что в июле 2020 года победные бои в Тавуше доказали, что вооруженные силы Азребайджана не в силах решить проблему военным путем, и «это вызвало шок не только в Азербайджане, но и в Турции».
Никол Пашинян напомнил, что сразу после этих событий состоялись беспрецедентные по масштабам турецко-азербайджанские военные учения, «во время которых Турция вновь убедилась, что азербайджанская армия не в состоянии решить проблему, и решила, что должна заняться этим самостоятельно с привлечением большого количества террористов».
Механизмы стратегического сдерживания не сработали
Никол Пашинян сказал, что, когда союз Азербайджана, Турции и террористов развязал войну, Армения попыталась задействовать механизмы стратегического сдерживания и указать, что проблема не только в Арцахе и последует цепная реакция. Однако, сказал премьер-министр Армении, «обладающие механизмами стратегического сдерживания, к нашему удивлению, должным образом не оценили угрозу и продолжили рассматривать проблему лишь в контексте карабахского урегулирования».
Никол Пашинян провел параллель с Мюнхенским соглашением 1938 года, когда Гитлеру уступили Чехословакию, и «все мы знаем, что произошло потом».
Ход войны
Премьер-министр сказал, что в течение первой недели союз Азербайджана, Турции и террористов, несмотря на беспрецедентное количество живой силы и техники, не добился никакого успеха.
Никол Пашинян сказал, что Азербайджан «ни минуты» не придерживался соглашения о гуманитарном перемирии, достигнутом в Москве 10 октября, продолжает активные военные действия и препятствует рассмотрению и внедрению механизмов мониторинга.
Премьер-министр сказал, что в последние дни противник применяет новую тактику и пытается проникать диверсионными группами вглубль территории Арцаха.
«Ситуация тяжелая, но я говорю это не из отчаяния или безысходности, а потому что у меня есть обязательство говорить вам правду», - сказал Никол Пашинян.
Россия
Премьер-министр выразил благодарность США и Франции за посреднические усилия и особо отметил президента Франции Эммануэля Макрона, «который с первых дней войны решительно называл вещи своими именами».
«Отдельное спасибо президенту РФ Владимиру Путину, с которым мы поддерживали интенсивную связь. Россия смогла на высоком уровне сыграть роль сопредседателя и стратегического союзника Армении и, уверен, продолжит выполнять эту роль однозначно и очевидно, согласно лучшим традициям дружбы наших народов»,- сказал Никол Пашиян.
Победа
«Мы не дрогнем, нас невозможно сломить, нас невозможно победить. Сегодня у нас есть одна задача – сконцентрироваться и мобилизовать весь наш потенциал для окончательного решения Арцахской проблемы. Мы должны трансформировать скорбь в ярость. Сегодня мы пишем нашу новую историю, наш новый эпос», - сказал Никол Пашинян.--0--