«Չենք ընկրկելու». Փաշինյանի ուղերձի ամենակարեւոր հատվածները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ուղերձով դիմել է ժողովրդին: Մեդիամաքսն առանձնացրել է ուղերձի առավել կարեւոր հատվածները:
Ադրբեջանի բանակցային դիրքորոշումը
Վարչապետն ասել է, որ բանակցային գործընթացը հասել էր մի կետի, «որտեղ Ադրբեջանը մեր առաջ դնում էր մեր իրավունքներից հրաժարվելու պայման»: Ըստ Փաշինյանի` հայկական կողմը պետք է հանձներ 7-ից 5 շրջանները, նշեր մնացյալ երկուսի հանձնման հստակ ժամկետներ, իսկ Արցախը կարող էր հավակնել Ադրբեջանի կազմում ինչ-որ ինքնավար կարգավիճակի: Վարչապետն ասել է, որ փաստացի սա ոչ թե «տարածքներ կարգավիճակի դիմաց», այլ «տարածքներ խաղաղության դիմաց» բանաձեւ էր, քանի որ հրաժարվելու դեպքում` Ադրբեջանը սպառնում էր պատերազմով:
«Մենք սա ստացել էինք որպես ժառանգություն, կամ, ավելի ճիշտ, բանակցային եզրափակիչ հանգրվան», - ասել է Փաշինյանը` նշելով որ իր ղեկավարած կառավարությունը հրաժարվել է նման պայմաններ կատարել:
Տավուշի հուլիսյան մարտերը եւ Թուրքիայի դիրքորոշման փոփոխությունը
Վարչապետն ասել է, որ 2020թ. հուլիսի Տավուշի հաղթական մարտերն ապացուցեցին, որ Ադրբեջանի զինված ուժերն ի վիճակի չեն խնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով եւ «սա ցնցող ազդեցություն ունեցավ ոչ միայն Ադրբեջանի, այլեւ Թուրքիայի վրա»:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ այդ դեպքերից անմիջապես հետո տեղի ունեցան աննախադեպ ծավալի թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունները, «որոնց ժամանակ Թուրքիան կրկին համոզվեց, որ ադրբեջանական բանակն ի վիճակի չէ լուծել խնդիրը եւ որոշեց, որ ինքը պետք է զբաղվի՝ ներգրավելով մեծ թվով ահաբեկիչների»:
Ռազմավարական զսպման մեխանիզմները չաշխատեցին
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ երբ Ադրբեջանի, Թուրքիայի եւ ահաբեկիչների դաշինքը պատերազմ սանձազերծեց, Հայաստանը փորձեց գործի դնել ռազմավարական զսպման մեխանիզմները եւ մատնացույց անել, որ խնդիրը միայն Արցախը չէ եւ լինելու է շղթայական ռեակցիա: Սակայն, ինչպես ասել է Հայաստանի վարչապետը, «ռազմավարական զսպման մեխանիզմներ ունեցողները տարօրինակ կերպով պատշաճ չգնահատեցին վտանգը եւ շարունակեցին դիտարկել խնդիրը միայն ղարաբաղյան կարգավորման համատեքստում»:
Նիկոլ Փաշինյանը զուգահեռ է անցկացրել 1938 թվականի Մյունխենի համաձայնության հետ, երբ Հիտլերին զիջեցին Չեխոսլովակիան եւ «բոլորս գիտենք, թե ինչ եղավ հետո»:
Պատերազմի ընթացքը
Վարչապետն ասել է, որ առաջին շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանի, Թուրքիայի եւ ահաբեկիչների դաշինքը, չնայած աննախադեպ մարդուժի եւ տեխնիկայի կիրառմանը, որեւէ հաջողության չէր հասել:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Ադրբեջանը ոչ մի րոպե հավատարիմ չմնաց մարդասիրական հրադադարի մասին հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում ձեռք բերված համաձայնությանը, մինչ օրս շարունակում է ակտիվ գործողությունները եւ խոչընդոտում է մոնիտորինգի մեխանիզմների քննարկմանն ու ներդրմանը:
Վարչապետն ասել է, որ վերջին օրերին թշնամին որդեգրել է նոր մարտավարություն եւ փորձում է դիվերսիոն խմբերով ներթափանցել ու խառնաշփոթ առաջացնել:
«Իրադրությունը ծանր է, բայց սա չեմ ասում հուսահատության կամ անելանելիության բերումով, այլ որովհետեւ պարտավորություն ունեմ ճշմարտության լեզվով խոսել ձեզ հետ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ռուսաստանը
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին եւ Ֆրանսիային՝ միջնորդական ջանքերի համար եւ հատուկ ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնին, «որը պատերազմի առաջին օրերից իրերն իրենց անունով կոչելու վճռականություն ունեցավ»:
«Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ում հետ մենք ինտենսիվ կապ ենք պահպանել: Ռուսաստանը կարողացավ բարձր մակարդակով իրականացնել համանախագահի եւ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակցի դերը եւ, համոզված եմ, կշարունակի այդ դերակատարությունն իրականացել միանշանակ եւ աներկբա կերպով՝ մեր ժողովուրդների բարեկամության լավագույն ավանդույթներին համաձայն», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հաղթանակը
«Մենք չենք ընկրկելու, մեզ հնարավոր չէ կոտրել, հնարավոր չէ հաղթել: Այսօր մենք ունենք մեկ անելիք՝ կենտրոնացնել եւ համախմբել մեր ողջ ներուժը՝ Արցախի խնդրի վերջնական լուծման համար: Մենք մեր սուգը պետք է վերածենք ցասման: Այսօր մենք կերտում ենք մեր նոր պատմությունը, մեր նոր էպոսը», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

We will not back down: Key points from Pashinyan’s address to the nation - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has addressed the nation today. Mediamax presents his most important remarks.
Azerbaijan’s stance in negotiations
The Prime Minister has said that the negotiation process had reached a point “where Azerbaijan set a condition for us to renounce our rights.” According to Pashinyan, the Armenian side was expected to hand over 7 out of 5 regions and indicate specific dates for the surrender of the remaining two, and Artsakh would be allowed to claim an autonomous status within Azerbaijan. Pashinyan has noted that in fact this was not a “territories for status” but a “territories for peace” resolution, as Azerbaijan threatened war if rejected.
“We received this as a legacy, or rather, the final stage of the talks,” Pashinyan said, noting that his government refused to fulfill the mentioned conditions.
The July clashes in Tavush and the change of Turkey’s stance
The Prime Minister has said that the victorious battles of Tavush in July 2020 proved that the Azerbaijani armed forces were incapable of resolving the issue by military means, and “this had a shocking effect not only on Azerbaijan but also on Turkey.”
Nikol Pashinyan has reminded that immediately after the incidents, Turkey and Azerbaijan held an unprecedentedly large-scale joint military exercise, “during which Turkey became once again convinced that the Azerbaijani army was unable to solve the problem and decided that it should engage a large number of terrorists.”
The mechanisms of strategic restraint failed
Nikol Pashinyan has stated that when the trilateral alliance of Azerbaijan, Turkey and international terrorists started a war, Armenia tried to turn to the mechanisms of strategic restraint and point out that the problem concerned not only Artsakh and the world should expect a chain reaction. However, the Armenian Prime Minister said, “those who had strategic restraint mechanisms strangely did not give the threat a proper assessment and continued to view the issue only in the context of the Karabakh settlement.”
Nikol Pashinyan has drawn a parallel with the Munich Agreement of 1938, when Czechoslovakia was ceded to Hitler, and added that “we all know what happened next.”
The process of war
The Prime Minister has stated that during the first week of war, the alliance of Azerbaijan, Turkey and terrorists did not succeed despite the involvement of unprecedented amount of personnel and equipment.
Nikol Pashinyan has pointed out that Azerbaijan did not adhere for a moment to humanitarian ceasefire agreed in Moscow on October 10. Now too Azerbaijan continues active combat and hinders the discussion and implementation of monitoring mechanisms, said Pashinyan.
The Prime Minister has observed that in recent days Azerbaijan has adopted a new tactic and is trying to infiltrate Artsakh with subversive groups and cause chaos.
“The situation is difficult, but I do not say this out of despair or hopelessness. I say this because I have an obligation to tell you the truth,” said Nikol Pashinyan.
Russia
The Prime Minister has thanked the United States and France for their mediation efforts and especially emphasized the role of French President Emmanuel Macron, “who from the first days of the war was determined to call a spade a spade.”
"I especially thank Russian President Vladimir Putin, with whom we have maintained intensive dialogue. Russia was able to fulfill the role of the co-chair and a strategic ally of Armenia at a high level and I am sure it will continue to play that role unequivocally, in accordance with the best traditions of friendship between our peoples,” Nikol Pashinyan said.
The victory
“We will not back down. We cannot be broken. We cannot be defeated. Today we have one task - concentrate and unite all our potential toward the final solution of the Artsakh problem. We must turn our grief into anger. Today we are building our new history, our new epic,” said Nikol Pashinyan.