Թուրքիայի մասնակցությունը «կործանարար» կլինի, կարծում են Մոսկվայում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի միջազգային կոմիտեի ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչովի կարծիքով, Անկարայի մասնակցությունը ԼՂ բանակցություններին ոչ միայն չի նպաստի խաղաղ կարգավորմանը, այլեւ, ավելի կսրի իրավիճակը:
«Նման ձևաչափը, իմ կարծիքով, կործանարար կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորման հեռանկարների համար:
Այս ձևաչափում Անկարան, ի տարբերություն Մոսկվայի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ այլ երկրների, ավելորդ է, քանի որ նրա դիրքորոշումը Բաքվի դիրքորոշման կրկնօրինակն է: Հետևաբար, դրանում չկա հավելյալ արժեք, սակայն կա ներուժ հակամարտության կողմերի մոտեցումների հետագա արմատականացման համար», - ասել է քաղաքական գործիչը ՌԻԱ Նովոստի-ին տված հարցազրույցում:

Участие Турции в переговорах будет «губительным», считают в Москве - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава международного комитета верхней палаты российского парламента Константин Косачев считает, что участие Анкары в переговорах по Нагорному Карабаху с учетом поддержки позиции Баку не будет способствовать мирному урегулированию, напротив, Турция может обострить ситуацию.
«Такой формат, на мой взгляд, губителен для перспектив политического урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
Анкара в таком формате, в отличие от Москвы и других столиц стран Минской группы ОБСЕ, излишняя, так как ее позиция не более чем дублирует позицию Баку. А следовательно в ней нет никакой добавленной стоимости, но есть потенциал провоцирования дальнейшей радикализации подходов сторон конфликта», - отметил политик в интервью РИА Новости.