Թուրքիայի մասնակցությունը «կործանարար» կլինի, կարծում են Մոսկվայում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի միջազգային կոմիտեի ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչովի կարծիքով, Անկարայի մասնակցությունը ԼՂ բանակցություններին ոչ միայն չի նպաստի խաղաղ կարգավորմանը, այլեւ, ավելի կսրի իրավիճակը:
«Նման ձևաչափը, իմ կարծիքով, կործանարար կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորման հեռանկարների համար:
Այս ձևաչափում Անկարան, ի տարբերություն Մոսկվայի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ այլ երկրների, ավելորդ է, քանի որ նրա դիրքորոշումը Բաքվի դիրքորոշման կրկնօրինակն է: Հետևաբար, դրանում չկա հավելյալ արժեք, սակայն կա ներուժ հակամարտության կողմերի մոտեցումների հետագա արմատականացման համար», - ասել է քաղաքական գործիչը ՌԻԱ Նովոստի-ին տված հարցազրույցում:

Turkey’s participation in peace talks will be “fatal”, says senior Russian MP - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Head of the international committee of the upper house of the Russian parliament, Konstantin Kosachev believes that given Turkey’s support for Azerbaijan’s stance, Ankara’s participation in the negotiations on Nagorno-Karabakh will not contribute to a peaceful settlement - on the contrary, Turkey may aggravate the situation.
“This format, in my opinion, is fatal for the prospects of a political settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
In this format Ankara, unlike Moscow and other capitals of the Minsk Group countries, is superfluous, since its position duplicates that of Baku. Therefore, there is no added value in it, but there is a potential for provoking further radicalization of the approaches of the parties to the conflict,” the politician said in an interview with RIA Novosti.