Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Պաշտպանության բանակը հայտնում է, որ առավոտյան արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտու հարավային, հարավ-արևելյան, հյուսիսային և հյուսիս-արևելյան ուղղություններով հակառակորդը, խախտելով հումանիտար հրադադարը, վերսկսել է հրթիռահրետանային հրետակոծությունները՝ հատկապես ինտենսիվ կրակ վարելով հարավ-արևելյան, հյուսիսային և հյուսիս-արևելյան հատվածներում:
«Գիշերվա ընթացքում պահպանվել է հարաբերական կայուն լարվածությունը: Առանձին հատվածներում տարբեր ինտենսիվությամբ շարունակվել են հրետանային մենամարտերը:
ՊԲ ստորաբաժանումները հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը կասեցնելու համար ճակատային գծի բոլոր ուղղություններում ձեռնարկում են համարժեք գործողություններ»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Azerbaijan resumes missile and artillery fire
Yerevan /Mediamax/. Defense Army of Artsakh has announced that Azerbaijani armed forces have resumed missile and artillery fire in the morning in the southern, southeastern, northern and northeastern sections of the Artsakh-Azerbaijan frontline, violating the humanitarian ceasefire. The Defense Army has noted that the fire is particularly intensive in the southeastern, northern and northeastern sections.
“The situation was relatively stable and tense during the night. Artillery battles continued with varying intensity in some sections.
The Defense Army is taking proportionate actions in all sections of the front line to stop the enemy’s offensive activity,” reads the Defense Army’s statement.