Կանադայի եւ Հունաստանի ԱԳ նախարարները կքննարկեն Արցախի խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունաստանի եւ Կանադայի արտաքին գործերի նախարարներ Նիկոս Դենդիասն ու Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանն այսօր քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը:
Հունաստանի ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Աթենքում կայանալիք հանդիպման ընթացքում «շեշտադրվելու են Թուրքիայի անօրինական գործողությունները Արեւելյան Միջերկրականում, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, երկու երկների համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի շրաջանակում, Կանադայի եւ Եվրամիության հարաբերությունները»:
Հոկտեմբերի 12-ին Լյուքսեմբուրգում կայացած Եվրոպական միության անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից հետո Նիկոս Դենդիասը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որում ասված էր.
«Այսօր տեղեկացրել եմ գործընկերներից հունական մայրցամաքային շելֆում Թուրքիայի նոր անօրինական գործողությունների մասին: Նաեւ բացատրել եմ այն, ինչն ակնհայտ է. տարածաշրջանի բոլոր խնդրահարույց իրավիճակները՝ Լեռնային Ղարաբաղ, Սիրիա, Իրաք, Լիբիա, Կիպրոս, Արեւելյան Միջերկրական ծով, մեկ ընդհանուր հայտարար ունեն: Այդ ընդհանուր հայտարար Թուրքիան է:
Թուրքիան գործում է իբրեւ տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության խաթարող՝ ընդդեմ միջազգային իրավունքի, ընդդեմ Եվրոպական Խորհրդի բոլոր եզրակացությունների»:
Նախքան Եվրոպա մեկնելը Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանը հեռախոսազրույց էր ունեցել Մեվլութ Չավուշօղլուի հետ եւ «շատ հստակ» ասել է թուրք գործընկերոջը, որ Թուրքիան եւ այլ պետությունները չպետք է միջամտեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը:
«Ասելիքս շատ հստակ էր՝ Թուրքիան եւ այլ պետությունները պետք է դուրս լինեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից: Մենք վճռական քննարկում ունեցանք, որի ընթացքում ես նրան վճռականորեն ներկայացրեցի Կանադայի դիրքորոշումը», - ասել էր Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 6-ին Անկարան դատապարտել էր Կանադայի իշխանությունների որոշումը՝ պաշտպանական տեխնոլոգիաների Թուրքիա արտահանման լիցենզիաները հայ-ադրբեջանական հակամարտության գոտում օգտագործման պատճառով սառեցնելու վերաբերյալ:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը Կանադային մեղադրել էր «երկակի ստանդարտների եւ ադրբեջանական հողերի 30 տարի շարունակվող հայկական օկուպացիայի փաստի անտեսման համար»:
«Կանադայի իշխանությունները պետք է դուրս գան հակաթուրքական շրջանակների ազդեցությունից եւ չաշխատեն նեղ քաղաքական նպատակներով»,- ասվում էր հայտարարության մեջ:

Foreign Ministers of Greece and Canada will discuss the NK situation - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Ministers of Foreign Affairs of Greece and Canada Nikos Dendias and Francois-Philippe Champagne will discuss the situation in Nagorno-Karabakh today.
“The talks will focus on bilateral, regional and international issues, with emphasis on Turkey’s illegal actions in the Eastern Mediterranean, the situation in Nagorno-Karabakh, cooperation between the two countries in the context of NATO, and EU-Canada relations”, Greece MFA informs.
Following the EU Foreign Affairs Council held in Luxembourg on October 12, Nikos Dendias issued a statement which particularly reads:
“I had the opportunity to inform today my colleagues in the Council about the new illegal activities of Turkey on the Greek continental shelf, south of Kastelorizo. I also explained what’s obvious - the common denominator in all problematic situations in the region: Nagorno Karabakh, Syria, Iraq, Libya, Cyprus, Southeastern Mediterranean. The common denominator is Turkey.
Turkey is acting as the disruptor of peace and stability in the region, against international law, against all Conclusions of the European Council.”
Canada made clear to Turkey that it and other nations should stay out of the conflict between Armenian and Azeri forces in Nagorno-Karabakh, Francois-Philippe Champagne said last week.
He said he had urged Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu to help deescalate the conflict and encourage close ally Azerbaijan to take part in peace talks.
“My message was very clear, that Turkey and all external parties should stay out of the conflict ... we had a firm discussion where I was firm with him as to where Canada stands,” he told reporters.