Կանադայի եւ Հունաստանի ԱԳ նախարարները կքննարկեն Արցախի խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունաստանի եւ Կանադայի արտաքին գործերի նախարարներ Նիկոս Դենդիասն ու Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանն այսօր քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը:
Հունաստանի ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Աթենքում կայանալիք հանդիպման ընթացքում «շեշտադրվելու են Թուրքիայի անօրինական գործողությունները Արեւելյան Միջերկրականում, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, երկու երկների համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի շրաջանակում, Կանադայի եւ Եվրամիության հարաբերությունները»:
Հոկտեմբերի 12-ին Լյուքսեմբուրգում կայացած Եվրոպական միության անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից հետո Նիկոս Դենդիասը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որում ասված էր.
«Այսօր տեղեկացրել եմ գործընկերներից հունական մայրցամաքային շելֆում Թուրքիայի նոր անօրինական գործողությունների մասին: Նաեւ բացատրել եմ այն, ինչն ակնհայտ է. տարածաշրջանի բոլոր խնդրահարույց իրավիճակները՝ Լեռնային Ղարաբաղ, Սիրիա, Իրաք, Լիբիա, Կիպրոս, Արեւելյան Միջերկրական ծով, մեկ ընդհանուր հայտարար ունեն: Այդ ընդհանուր հայտարար Թուրքիան է:
Թուրքիան գործում է իբրեւ տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության խաթարող՝ ընդդեմ միջազգային իրավունքի, ընդդեմ Եվրոպական Խորհրդի բոլոր եզրակացությունների»:
Նախքան Եվրոպա մեկնելը Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանը հեռախոսազրույց էր ունեցել Մեվլութ Չավուշօղլուի հետ եւ «շատ հստակ» ասել է թուրք գործընկերոջը, որ Թուրքիան եւ այլ պետությունները չպետք է միջամտեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը:
«Ասելիքս շատ հստակ էր՝ Թուրքիան եւ այլ պետությունները պետք է դուրս լինեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից: Մենք վճռական քննարկում ունեցանք, որի ընթացքում ես նրան վճռականորեն ներկայացրեցի Կանադայի դիրքորոշումը», - ասել էր Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 6-ին Անկարան դատապարտել էր Կանադայի իշխանությունների որոշումը՝ պաշտպանական տեխնոլոգիաների Թուրքիա արտահանման լիցենզիաները հայ-ադրբեջանական հակամարտության գոտում օգտագործման պատճառով սառեցնելու վերաբերյալ:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը Կանադային մեղադրել էր «երկակի ստանդարտների եւ ադրբեջանական հողերի 30 տարի շարունակվող հայկական օկուպացիայի փաստի անտեսման համար»:
«Կանադայի իշխանությունները պետք է դուրս գան հակաթուրքական շրջանակների ազդեցությունից եւ չաշխատեն նեղ քաղաքական նպատակներով»,- ասվում էր հայտարարության մեջ:

Главы МИД Греции и Канады обсудят ситуацию в Карабахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел Греции и Канады Никос Дендиас и Франсуа-Филипп Шампань обсудят сегодня ситуацию в Карабахе.
МИД Греции сообщает, что «министры уделят внимание незаконным действиям Турции в Восточном Средиземноморье, ситуации в Нагорном Карабахе, сотрудничеству двух стран в рамках НАТО и отношениям ЕС-Канада».
12 октября после встречи министов иностранных дел стран Евросоюза в Люксембурге Никос Дендиас выступил с заявлением, в котором сказал:
«Сегодня я проинформировал коллег о новых незаконных действиях Турции на греческом континентальном шельфе. Также объяснил то, что очевидно: Нагорный Карабах, Сирия, Ливия, Кипр, Восточное Средиземноморье – все имеют один общий знаменатель. И этот общий знаменатель – Турция. Турция подрывает мир и стабильность в регионе, действуя против международного права, против всех решений Европейского Совета».
Министр иностранных дел Канады Франсуа-Филипп Шампань сказал на минувшей неделе, что «очень четко» заявил своему турецкому коллеге, что Турция и другие страны не должны вмешиваться в нагорно-карабахский конфликт.
Шампань призвал Мевлюта Чавушоглу помочь разрядить ситуацию и призвать своего близкого союзника, Азербайджан, принять участие в мирных переговорах.
«Мое послание было очень четким: Турция и другие страны должны выйти из нагорно-карабахского конфликта. У нас состоялась решительная дискуссия, в ходе которой я твердо изложил ему позицию Канады», - отмечал Франсуа-Филипп Шампань.
Напомним, что 6 октября Анкара осудила решение властей Канады о приостановке действия лицензий на экспорт оборонных технологий и вооружения в Турцию из-за их использования в зоне армяно-азербайджанского конфликта.
Во внешнеполитическом ведомстве Турции Канаду обвинили «в двойных стандартах и игнорировании факта армянской оккупации земель Азербайджана, продолжающейся уже 30 лет».
«Канадские власти должны выйти из-под влияния антитурецких кругов и не действовать в узко политических целях», - говорилось в заявлении.