Փաշինյան. Արցախում հումանիտար ճգնաժամի առաջ ենք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շատ մոտ ենք հումանիտար ճգնաժամի վիճակին, եթե չասենք արդեն իսկ հումանիտար ճգնաժամի առաջ ենք»:
Օտարերկրյա դիվանագետների հետ հանդիպմանը նա շեշտել է, որ այս հումանիտար ճգնաժամը կանխարգելելու միակ արդյունավետ միջոցը կարող է լինել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը, ընդհուպ՝ անկախության ճանաչումը:
«Այս պահին իրավիճակը լարված է հատկապես հարավային հատվածում, եւ ըստ էության, հրադադար մենք չունենք: Հայաստանը հստակ արձանագրել է հրադադարի ռեժիմը պահպանելու հայտարարությունը:
Մեր ակնկալիքն է, որ համանախագահող երկրներն իրենց ջանքերը կշարունակեն գործադրել, եւ մենք պատրաստ ենք այս գործընթացում լինել կառուցողական: Բայց կարծում ենք, որ բանակցային գործընթացի վերականգնումը պետք է տեղի ունենա այն տրամաբանությամբ, ինչպես ընդունված է Մոսկվայի հայտարարության մեջ»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ «այս պատերազմում հայ ժողովուրդը փորձում է դիմադրել իր նկատմամբ սանձազերծված ցեղասպանությանը»:

Пашинян: Мы на пороге с гуманитарного кризиса в Арцахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян сказал сегодня, что «мы стоим на пороге гуманитарного кризиса в зоне нагорно-карабахского конфликта».
На встрече с иностранными дипломатами он подчеркнул, что единственным эффективным способом предотвращения этого кризиса может быть признание права народа Нагорного Карабаха на самоопределение, вплоть до признания независимости.
«В настоящее время ситуация напряженная, особенно на юге, и фактически перемирия у нас нет. Армения четко заявила о готовности соблюдать режим прекращения огня.
Мы надеемся, что сопредседатели продолжат свои усилия, и мы также готовы проявить конструктивность в этом процессе. Но мы считаем, что возобновление переговорного процесса должно происходить в соответствии с логикой московского заявления», - сказал он.
Никол Пашинян добавил, что «в этой войне армянский народ пытается противостоять развязанному против него геноциду».