Փաշինյան. Արցախում հումանիտար ճգնաժամի առաջ ենք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շատ մոտ ենք հումանիտար ճգնաժամի վիճակին, եթե չասենք արդեն իսկ հումանիտար ճգնաժամի առաջ ենք»:
Օտարերկրյա դիվանագետների հետ հանդիպմանը նա շեշտել է, որ այս հումանիտար ճգնաժամը կանխարգելելու միակ արդյունավետ միջոցը կարող է լինել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը, ընդհուպ՝ անկախության ճանաչումը:
«Այս պահին իրավիճակը լարված է հատկապես հարավային հատվածում, եւ ըստ էության, հրադադար մենք չունենք: Հայաստանը հստակ արձանագրել է հրադադարի ռեժիմը պահպանելու հայտարարությունը:
Մեր ակնկալիքն է, որ համանախագահող երկրներն իրենց ջանքերը կշարունակեն գործադրել, եւ մենք պատրաստ ենք այս գործընթացում լինել կառուցողական: Բայց կարծում ենք, որ բանակցային գործընթացի վերականգնումը պետք է տեղի ունենա այն տրամաբանությամբ, ինչպես ընդունված է Մոսկվայի հայտարարության մեջ»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ «այս պատերազմում հայ ժողովուրդը փորձում է դիմադրել իր նկատմամբ սանձազերծված ցեղասպանությանը»:

Pashinyan: We are very close to a humanitarian crisis in Artsakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that “we are very close to, if not already facing, a humanitarian crisis in Karabakh conflict zone”.
At the meeting with foreign diplomats he pointed out that the only effective way to prevent this humanitarian crisis could be the recognition of the right of the people of Nagorno Karabakh to self-determination.
“The situation is currently tense especially in the southern direction, and we in fact don’t have a ceasefire. Armenia has clearly voiced its statement on maintaining ceasefire.
We expect the Co-Chairs to continue their efforts and we are ready to be constructive in this process. But we believe that the resumption of the negotiation process should take place in accordance with the logic of the statement adopted in the Moscow statement,” the Prime Minister said.
Nikol Pashinyan went on adding that “in this war the Armenian people are trying to resist the Genocide unleashed by against them.”