ՀՀ ԱԳՆ. Թուրքիան ցանկանում է տապալել եռակողմ պայմանավորվածությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳՆ-ն այսօր հայտարարել է, որ «Թուրքիան ստանձնել է հոկտեմբերի 10-ին ՌԴ նախագահ Պուտինի նախաձեռնությամբ ՀՀ, Ադրբեջանի եւ ՌԴ ԱԳ նախարարների մակարդակով ձեռք բերված կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածության դրույթների տապալման նպատակով Ադրբեջանի սանձազերծած տեղեկատվական եւ քաղաքական արշավի հովանավորչությունը»։
«Այսօր Թուրքիայի ԱԳՆ հանդես է եկել մի հայտարարությամբ, որը պարունակում է մի շարք մերկապարանոց մեղադրանքներ Հայաստանի Հանրապետության հասցեին։
Ակնհայտ է՝ Թուրքիան, որի անմիջական մասնակցությամբ նախապատրաստվեց եւ շարունակվում է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան, չի հրաժարվում իրավիճակի հետագա ապակայունացմանը եւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների տապալմանն ուղղված իր կեցվածքից։
Չսահմանափակվելով Մերձավոր Արեւելքից ահաբեկիչ զինյալների, ռազմական սպառազինության ու մասնագետների մատակարարմամբ Ադրբեջանին` Թուրքիան ստանձնել է նաեւ ս․թ․ հոկտեմբերի 10-ին ՌԴ նախագահ Պուտինի նախաձեռնությամբ ՀՀ, ԱՀ եւ ՌԴ ԱԳ նախարարների մակարդակով ձեռք բերված կրակի դադարեցման վերաբերյալ  պայմանավորվածության դրույթների տապալման նպատակով Ադրբեջանի սանձազերծած տեղեկատվական եւ քաղաքական արշավի հովանավորչությունը։
Այդ ամենի հետեւում ակնհայտ երեւում է Թուրքիայի ձգտումը մի շարք այլ հարեւան տարածաշրջաններից հետո, վերածելու նաեւ մեր ողջ տարածաշրջանը հարթակի իր ծավալապաշտական նկրտումների դրսեւորման  համար։
Խստորեն դատապարտում ենք Թուրքիայի սադրիչ քաղաքականությունը մեր տարածաշրջանում եւ կարեւորում տարածաշրջանի կայունությամբ շահագրգիռ բոլոր ուժերի համագործակցությունը», - ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Armenian MFA: Turkey wants to undermine the trilateral agreement - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia stated today that "Turkey has been sponsoring Azerbaijan’s information and political campaign aimed at undermining the provisions of the agreement on the cessation of hostilities reached at the level of the Foreign Ministers of the Republic of Armenia, the Republic of Azerbaijan and the Russia Federation on October 10, 2020, at the initiative of the President of the Russian Federation Vladimir Putin.”
“Today the Foreign Ministry of Turkey issued a statement which contains a number of groundless accusations against the Republic of Armenia.
It’s obvious that Turkey, with participation of which the military aggression of Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh) was preplanned and still continues, does not give up its stance of further destabilizing the situation and undermining the agreements reached.
Along with supplying Azerbaijan with foreign terrorist fighters from the Middle East, military equipment and experts, Turkey has also been sponsoring Azerbaijan’s information and political campaign aimed at undermining the provisions of the agreement on the cessation of hostilities reached at the level of the Foreign Ministers of the Republic of Armenia, the Republic of Azerbaijan and the Russia Federation on October 10, 2020, at the initiative of the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
All these indicate Turkey’s aspirations to turn our region along with other its neighboring regions to a platform for its expansionist ambitions.
We strongly condemn Turkey’s provocative policy in our region, and value the cooperation of all forces interested in the stability of the region,” the statement issued by the Armenian Foreign Ministry reads.