Ալիեւն ասել է, որ Փաշինյանը պետք է «շնորհակալություն հայտնի Պուտինին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ Հայաստանի վարչապետը պետք է «շնորհակալություն հայտնի Պուտինին այն բանի համար, որ Ռուսաստանը հերթական անգամ եկավ Հայաստանը փրկելու»:
Այս մասին Ալիեւը հայտարարել է այսօր RBC հեռուստաալիքի եթերում այսօր հեռարձակված հարցազրույցում, որը մեջբերում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջան» գործակալությունը:
«Հայաստանի ղեկավարությունը վերջապես պետք է հասկանա, որ Ադրբեջանի հետ հնարավոր չէ խոսել վերջնագրերի, վիրավորանքների եւ շանտաժի լեզվով: Ես ինձ երբեք թույլ չեմ տվել որեւէ մեկի հետ շփման նման ձեւ՝ ոչ երկրի ներսում, ոչ էլ առավել եւս արտերկրում: Բայց երբ Փաշինյանը վերջնագիր ներկայացրեց բոլորիս, երբ վիրավորեց ադրբեջանցիների զգացմունքները, նա պետք է պատժվեր դրա համար, եւ մենք դա արեցինք: Եվ թող նա շնորհակալություն հայտնի Պուտինին այն բանի համար, որ Ռուսաստանը հերթական անգամ եկավ Հայաստանը փրկելու»», - ասել է Ալիեւը:
Նա նաեւ հայտարարել է, որ «Ադրբեջանը Մոսկվայում կայացած բանակցությունների ընթացքում չէր պնդում Հայաստանի լիակատար կապիտուլյացիան»:
«Մենք ելնում էինք նրանից, որ, իհարկե, նախընտրելի է լուծել հակամարտությունը քաղաքական ճանապարհով: Այդ պատճառով, Մոսկվայում կայացած խորհրդակցությունների շրջանակներում մենք նրանցից լիակատար կապիտուլյացիա չէինք պահանջել», - ասել է Ալիեւը:

Алиев заявил, что Пашиняну следует «благодарить Путина» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что премьер-министру Армении следует «благодарить Путина за то, что Россия в очередной раз пришла на спасение Армении».
Алиев заявил об этом в интервью телеканалу РБК, которое транслировалось сегодня и на которое ссылается агентство Интерфакс-Азербайджан.
«В армянском руководстве должны, наконец, понять, что языком ультиматумов, оскорбления и шантажа с Азербайджаном говорить нельзя. Я никогда себе не позволял такого тона общения ни с кем, ни внутри страны, ни тем более за рубежом. Но когда Пашинян выдвинул нам всем ультиматум, когда он оскорбил чувства азербайджанцев, он должен был быть наказан за это, и мы это сделали. И пусть благодарит Путина за то, что в очередной раз Россия пришла на спасение Армении», - заявил Алиев.
Он также сказал, что «Азербайджан в ходе переговоров в Москве не настаивал на полной капитуляции Армении».
«Мы исходили из того, что конфликт, конечно, предпочтительнее решить политическим путем. Поэтому в рамках тех консультаций, которые в Москве, мы не пошли на то, чтобы требовать от них за столом переговоров полной капитуляции», - заявил Алиев.