Ալիեւն ասել է, որ Փաշինյանը պետք է «շնորհակալություն հայտնի Պուտինին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ Հայաստանի վարչապետը պետք է «շնորհակալություն հայտնի Պուտինին այն բանի համար, որ Ռուսաստանը հերթական անգամ եկավ Հայաստանը փրկելու»:
Այս մասին Ալիեւը հայտարարել է այսօր RBC հեռուստաալիքի եթերում այսօր հեռարձակված հարցազրույցում, որը մեջբերում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջան» գործակալությունը:
«Հայաստանի ղեկավարությունը վերջապես պետք է հասկանա, որ Ադրբեջանի հետ հնարավոր չէ խոսել վերջնագրերի, վիրավորանքների եւ շանտաժի լեզվով: Ես ինձ երբեք թույլ չեմ տվել որեւէ մեկի հետ շփման նման ձեւ՝ ոչ երկրի ներսում, ոչ էլ առավել եւս արտերկրում: Բայց երբ Փաշինյանը վերջնագիր ներկայացրեց բոլորիս, երբ վիրավորեց ադրբեջանցիների զգացմունքները, նա պետք է պատժվեր դրա համար, եւ մենք դա արեցինք: Եվ թող նա շնորհակալություն հայտնի Պուտինին այն բանի համար, որ Ռուսաստանը հերթական անգամ եկավ Հայաստանը փրկելու»», - ասել է Ալիեւը:
Նա նաեւ հայտարարել է, որ «Ադրբեջանը Մոսկվայում կայացած բանակցությունների ընթացքում չէր պնդում Հայաստանի լիակատար կապիտուլյացիան»:
«Մենք ելնում էինք նրանից, որ, իհարկե, նախընտրելի է լուծել հակամարտությունը քաղաքական ճանապարհով: Այդ պատճառով, Մոսկվայում կայացած խորհրդակցությունների շրջանակներում մենք նրանցից լիակատար կապիտուլյացիա չէինք պահանջել», - ասել է Ալիեւը:

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev has said that the Armenian Prime Minister should "thank Putin for the fact that Russia has once again come to Armenia’s rescue.”
Aliyev has made that remark in an interview with RBK TV channel, which was broadcast today and to which Interfax-Azerbaijan agency refers.
“The Armenian leadership should finally understand that one cannot speak the language of ultimatums, insults and blackmail with Azerbaijan. I have never allowed myself such a tone of communication with anyone, neither within the country, nor even more so abroad. But when Pashinyan put forward an ultimatum to all of us, when he insulted the feelings of Azerbaijanis, he should have been punished for this, and we did it. And let him thank Putin for the fact that once again Russia came to save Armenia,” Aliyev said.
He has also said that “during the talks in Moscow Azerbaijan did not insist on complete capitulation of Armenia."
“We proceeded from the premise that, of course, it is preferable to resolve the conflict by political means. Therefore, within the framework of the consultations in Moscow, we did not o demand from them complete capitulation at the negotiating table,”Aliyev said.