Le Monde-ի լրագրողը՝ իր կյանքը փրկած արցախցիների ու բժիշկների մասին - Mediamax.am
Հոկտեմբերի 1-ին Արցախի Մարտունու շրջանում Ադրբեջանի ռմբակոծությունից վիրավորված ֆրանսիացի լրագրողներից Ալան Կավալն այժմ ապաքինվում է Փարիզի La Pitié Salpétriére հիվանդանոցում: Արցախում նրա վիճակը գնահատվում էր ծանր, Մարտունիում եւ Ստեփանակերտում արված մի քանի վիրահատությունների արդյունքում հաջողվել է փրկել նրա կյանքը:
Ալանը հոկտեմբերի 8-ին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է արել ու շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն մարդկանց, որոնք իր կյանքը փրկելու համար արել են անհնարինը: Լրագրողը հիշատակում է իրեն արագ հիվանդանոց տեղափոխած Մարտունու բնակիչներին ու Մարտունու հիվանդանոցի բժիշկներին, որոնք իրենց քաղաքին ուղղված ռմբակոծությունների թեժ պահին փորձել են փրկել երկու օտարերկրյա քաղաքացիների կյանքը: Նա նաեւ երախտապարտ է այն անձնակազմին, որ շտապօգնության հին մեքենայով, Մարտունու ոլորուն ճանապարհներն արագ շրջանցելով, իրեն տեղափոխել են Ստեփանակերտի հիվանդանոց:
«Գիտեմ, թե ինչ հսկայական աշխատանք են կատարել նաեւ Ստեփանակերտի հիվանդանոցի աշխատակիցներն ինձ փրկելու համար: Ես դեռ չգիտեմ նրանց բոլորի անունները, բայց խորապես երախտապարտ եմ յուրաքանչյուրին:
Իհարկե, այս ամենը հնարավոր չէր լինի առանց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնի, որ հրապարակավ խոսեց մեր մասին եւ արեց անհնարինը մեզ տեղափոխելու համար: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանն ու նախարարության ճգնաժամային կենտրոնն ամեն ինչ արել են այդ ջանքերը համակարգելու համար»,- գրում է Ալան Կավալը:
Ֆրանսիացի լրագրողը խոստացել է՝ ապաքինվելուն պես կփորձի պատասխանել բոլորի նամակներին ու ջերմ խոսքերին, որոնք իր բուժման գործընթացի կարեւոր մաս են կազմում:
Ալանը գրառման մեջ նաեւ անդրադարձել է Մարտունու ռմբակոծության մանրամասներին ու պատմել այդ պահին իր հետ աշխատող թիմի անդամների մասին: Վարորդ Արմեն Սայանը վիրավորվել էր ու մինչ օրս գլխացավեր ունի: Թիմին ուղեկցող անկախ լրագրող Հերմինե Վիրաբյանին, բարեբախտաբար, ոչինչ չէր պատահել, իսկ ֆրանսիացի գործընկեր Ռաֆայել Շարլզ Յաղոբզադենը վիրավորում էր ստացել գլխի եւ ոտքի շրջանում: Իրենց թիմին ուղեկցող Մարտունու բնակիչ 28-ամյա Գրիշա Նարինյանը տեղում մահացել էր:
«Իմ մտքերն ամեն օր Գրիշայի եւ նրա ընտանիքի հետ են: Գրիշան մահացավ, քանի որ ցանկանում էր՝ աշխարհն իմանա, թե ինչի միջով է անցնում իր ժողովուրդը: Այս ռմբակոծություններից զոհված Գրիշայի եւ մյուս երեք խաղաղ բնակիչների հոգին թող հանգչի խաղաղությամբ»,- գրում է Ալանը:

Allan Caval, one of the French journalists injured in the October 1 bombing in Martuni region of Artsakh, is currently recovering at La Pitié Salpétriére Hospital in Paris. His condition was assessed in Artsakh as severe, but the local doctors saved his life with several surgeries performed in Martuni and Stepanakert.
On October 8, Allan posted a thank-you note on Facebook to the people did the impossible to save him. The reporter mentioned the residents of Martuni, who rushed him to the hospital, and the doctors of Martuni hospital, who tried to save the lives of two foreign nationals while Azerbaijani forces shelled their city. Allan is also grateful to the staff who took him to Stepanakert hospital in an old ambulance, quickly surmounting the winding roads of Martuni.
“I know how much the staff of Stepanakert Hospital did tremendous work to save me. I have not yet been able to get to know the names of all of them, but I am deeply grateful to each and every one of them.
Of course, not of it would have been possible without President Macron, who spoke publicly about our case and did the impossible to get us out, and Foreign Minister Jean-Yves Le Drian. The crisis center at the Foreign Ministry did everything they could to coordinate these efforts and I want to thank its head, Eric Chevallier,” write Allan.
He has promised that as soon as he is well again, he will take the time to answer all kind messages he has received.
In the post, Allan also shares details about the shelling of Martuni and tells what happened to those who were next to him in the moment he was wounded. Driver Armen Sayian was lightly injured but he still suffers headaches from the blast. Fixer Hermine Virabyan was thankfully left unharmed. Allan’s friend and colleague, Rafael Charles Yaghobzadeh, was wounded on the head and on a leg. Martuni resident, 28-year-old Grisha Narinyan, who showed the reporters the locations, was killed on the spot.
“My thoughts go to him and his family every day. Grisha died because he wanted the outside world to know what his people were going through. May he rest in peace along with the 3 other civilians who died from that strike,” wrote Allan.