ԵՄ անդամները Թուրքիային կոչ են անում վերջ տալ միջամտությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիության պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարները կոչ են անում Թուրքիային դադարեցնել միջամտությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը եւ կառուցողական դեր խաղալ լարվածության թուլացման հարցում:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Բրյուսելում ԵՄ գագաթնաժողովի առաջին օրն ամփոփող ասուլիսում հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շարլ Միշելը:
«Բոլորը պետք է ավելի կառուցողական դեր խաղան` դեէսկալացիան հեշտացնելու համար: Մենք ուզում ենք, որ արտաքին միջամտությունը դադարի, դա բարդացնում է իրավիճակը»,- ասել է նա:
Ինչպես նշված է գագաթնաժողովի հայտարարության մեջ, «Եվրոպական խորհուրդը կոչ է անում կողմերին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները եւ վերահաստատել հավատարմությունը կայուն հրադադարի եւ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում»:
«Չի կարող լինել հակամարտության ոչ ռազմական լուծում, ոչ էլ արտաքին միջամտություն: Ադրբեջանը եւ Հայաստանը պետք է սկսեն առարկայական բանակցություններ առանց նախապայմանների»,- ասվում է փաստաթղթում:

Heads of EU states urge Turkey to stop interfering in NK - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Heads of EU members states and governments have urged Turkey to stop interfering in the Nagorno-Karabakh conflict and start playing a constructive role in de-escalation of the situation.
President of the European Council Charles Michel has made that statement at the press conference following the first day of the council meeting in Brussels, TASS reports.
“Every party must play a more constructive role to facilitate de-escalation. We want external interference to stop, it complicates the situation,” he said.
The council’s statement reads that “the European Council urges for immediate cessation of hostilities and calls on the parties to recommit to first ceasefire and peaceful settlement of the conflict.”
“There can be neither military solution to the conflict nor external interference. Azerbaijan and Armenia must begin substantial negotiations without pre-conditions,” the council stated.