ԵՄ անդամները Թուրքիային կոչ են անում վերջ տալ միջամտությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիության պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարները կոչ են անում Թուրքիային դադարեցնել միջամտությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը եւ կառուցողական դեր խաղալ լարվածության թուլացման հարցում:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Բրյուսելում ԵՄ գագաթնաժողովի առաջին օրն ամփոփող ասուլիսում հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շարլ Միշելը:
«Բոլորը պետք է ավելի կառուցողական դեր խաղան` դեէսկալացիան հեշտացնելու համար: Մենք ուզում ենք, որ արտաքին միջամտությունը դադարի, դա բարդացնում է իրավիճակը»,- ասել է նա:
Ինչպես նշված է գագաթնաժողովի հայտարարության մեջ, «Եվրոպական խորհուրդը կոչ է անում կողմերին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները եւ վերահաստատել հավատարմությունը կայուն հրադադարի եւ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում»:
«Չի կարող լինել հակամարտության ոչ ռազմական լուծում, ոչ էլ արտաքին միջամտություն: Ադրբեջանը եւ Հայաստանը պետք է սկսեն առարկայական բանակցություններ առանց նախապայմանների»,- ասվում է փաստաթղթում:

Главы государств ЕС призвали Турцию прекратить вмешиваться в конфликт - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Главы государств и правительств Евросоюза призывают Турцию прекратить вмешиваться в конфликт в Нагорном Карабахе и начать играть конструктивную роль в деэскалации ситуации.
Как сообщает ТАСС, об этом заявил глава Евросовета Шарль Мишель на пресс-конференции по итогам первого дня саммита ЕС в Брюсселе.
«Каждый должен играть более конструктивную роль, чтобы способствовать деэскалации. Мы хотим, чтобы внешнее вмешательство прекратилось, оно усложняет ситуацию», - сказал он.
Как говорится в заявлении саммита, «Евросовет призывает к немедленному прекращению боевых действий и настоятельно призывает стороны вновь подтвердить приверженность прочному прекращению огня и мирному урегулированию конфликта».
«Не может быть ни военного решения конфликта, ни какого-либо внешнего вмешательства. Азербайджан и Армения должны начать предметные переговоры без предварительных условий», - отмечается в документе.