Արցախի ՊԲ հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի մարտակոչը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Պաշտպանության բանակի հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը հանդես է եկել մարտակոչով։
Ներկայացնում ենք այն ձեր ուշադրությանը․
«2016 թվականի մարտական գործողություններից շուրջ չորս տարի անց հակառակորդը կրկին դիմել է զենքի ուժին՝ կարծելով, թե այդ ճանապարհով կարողանալու է հօգուտ իրեն լուծել արցախյան հիմնահարցը: Սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ադրբեջանական բանակը հրթիռահրետանային նախապատրաստությունից ու ԱԹՍ  հարվածներից հետո հարձակման է անցել շփման գծի ամբողջ երկարությամբ:  Այս պահին ՊԲ  ստորաբաժանումները, հակառակորդին մեծաթիվ կորուստներ պատճառելով, հաջողությամբ խափանում են նրա ծրագրերը: Այդ ծրագրերը մեզ հայտնի են վաղուց, դրանց էությունը կարելի է արտահայտել մի բառակապակցությամբ՝ հայաթափել Արցախն ու Հայաստանը:
Վստահ եղեք, այս անգամ ևս հակառակորդը  ձախողվելու է: Հաղթանակը հեշտ չի տրվելու: Իր բնույթին հավատարիմ՝ հակառակորդը թիրախավորելու է խաղաղ բնակավայրերն ու քաղաքացիական բնակչությանը,  նա տարբերություն չի դնելու զինվորի ու մանկահասակ երեխայի, հոգևորականի ու տարեց կնոջ, հասուն տղամարդու և անօգնական ծերունու միջև. նրա թիրախը բոլորս ենք: Հաղթանակը պահանջելու է ուժերի գերլարում և երկաթակուռ միասնություն: Հիմա մի կողմ պետք է դրվեն բոլոր տարակարծությունները, բոլոր տեսակետները, բոլոր  կարծիքները: Մեր նպատակը մեկն է՝ ջախջախել հակառակորդին բոլոր հնարավոր միջոցներով, խորտակիչ հարվածներ հասցնել նրա զինված ավազակախմբերին, ոչնչացնել նրա ռազմական ենթակառուցվածքը,  անհրաժեշտության դեպքում նաև ընդարձակել անվտանգության գոտին ու պարտադրել վերջնական խաղաղություն:
Այդ խնդիրը կատարելու համար պետք է մեկտեղվեն բոլորիս ջանքերը:
Մեր հաղթանակն այլընտրանք չունի. մենք պաշտպանում ենք մեր նախնիների շիրիմներն ու մեր երեխաների ապագան: Մենք պաշտպանում ենք մեր նախնիների հողի վրա  ապրելու իրավունքը:

Министр обороны Арцаха: в случае необходимости расширим зону безопасности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Арцаха, командующий Армией обороны Джалал Арутюнян выступил сегодня с боевым призывом.
«Спустя 4 года после боевых действий 2016 года противник снова думает, что может решить арцахский вопрос силой. Утром 27 сентября после ракетно-артиллерийской подготовки и ударов беспилотников азербайджанская армия перешла в наступление по всей линии соприкосновения. Подразделения Армии обороны, причиняя значительные потери противнику, успешно предотвращают его планы. Эти планы нам известны давно и их можно описать одним предложением: очистить от армян Арцах и Армению.
Будьте уверены, что и на этот раз противник потерпит неудачу. Наша победа не будет легкой. Оставаясь верным себе, противник будет делать мишенью мирные поселения и гражданское население. Победа потребует от нас невероятного напряжения сил и железного единства.
Сегодня следует оставить в стороне все противоречия, все мнения. Сегодня у нас одна цель: разбить противника всеми возможными средствами, нанести смертоносные удары по его вооруженным бандам, уничтожить его военную инфраструктуру, в случае необходимости - расширить зону безопасности и навязать окончательный мир. Наша победа не имеет альтернативы, мы защищаем могилы наших предков и будущее наших детей», - заявил генерал-майор Джалал Арутюнян.