ԱԳՆ. Բաքուն շարունակում է հայ ժողովրդի հանդեպ թշնամանքի քարոզը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահի՝ խորհրդարանում հնչեցրած ելույթը, որում տեղ են գտել Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հանդեպ ատելության խոսքի դրսեւորումներ:
«Վերջին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների լեգիտիմության ցածր մակարդակը, քաղաքական եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներ կատարելու անկարողությունը Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են քողարկել ագրեսիվ, անհիմն եւ մտացածին պնդումներով, որոնք Հայաստանից եւ հայ ժողովրդից բացի, ուղղվում են եվրոպական երկրներին, եվրոպական կառույցներին, Ադրբեջանում ընտրությունները դիտարկած միջազգային դիտորդական առաքելությանը»,- նշել է ԱԳՆ խոսնակը:
Նա հատկապես մտահոգիչ է համարել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է իր անհիմն մեղադրանքներում խաղարկել կրոնական քարտը՝ մի կողմից եվրոպական երկրներին մեղադրելով կրոնական հողի վրա միգրանտների իրավունքների խախտումների մեջ, իսկ մյուս կողմից՝ կրոնական համերաշխության կոչեր անելով  ԼՂ հակամարտության համատեքստում:
«Ադրբեջանի նախագահի կողմից պատմական եւ աշխարհագրական նոր «հայտնագործություններով» ուղեկցվող հայ ժողովրդի հանդեպ թշնամանքի քարոզը արմատապես հակասում է վերջին շրջանում խաղաղության համար բարենպաստ միջավայր ձեւավորելու եւ ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու Ադրբեջանի հանձնառություններին:
Այս տեսակետից պետք է փաստել, որ Ադրբեջանում ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների առկա խիստ ցածր չափանիշները լրջորեն խոչընդոտում են ԼՂ խաղաղ գործընթացի առաջմղմանը, մասնավորապես այդ գործընթացի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը:
Սեփական լեգիտիմությունը հարեւան ժողովրդի հանդեպ ատելության եւ միջազգային համայնքի հանդեպ անվստահության վրա կառուցելու Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության փորձերն անպատասխանատու են եւ կարող են վտանգել տարածաշրջանի խաղաղությունը եւ անվտանգությունը»,- հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը:

Yerevan /Mediamax/. Spokesperson of the Foreign Ministry of Armenia Anna Naghdalyan has commented on the speech, which the President of Azerbaijan delivered in the parliament and which contained hate speech against Armenia and Armenian people.
“The authorities of Azerbaijan try to disguise low level of legitimacy of recent parliamentary elections, inability to implement political and democratic reforms under the veil of aggressive, groundless and false allegations which target not only Armenia and the Armenian people, but also European countries, European structures and the International Election Observation Mission to the parliamentary elections in Azerbaijan,” said Anna Naghdalyan.
She has qualified as particularly concerning that Azerbaijani leadership tries to employ religion in its unjustified allegations, on the one hand, accusing European countries of violating the rights of migrants on religious grounds, and on the other, calling for religious solidarity in the context of the Nagorno-Karabakh conflict.
“The promotion of enmity against the Armenian people, accompanied by new historical and geographical “discoveries” by the President of Azerbaijan, fundamentally contradicts the commitment of Azerbaijan to build up an environment conducive to peace and to prepare populations for peace.
From this perspective it should be noted that extremely low standards of human rights and democracy in Azerbaijan seriously hinder the advancement of the Nagorno-Karabakh peace process, particularly the implementation of agreements reached within that framework.
Attempts of the leadership of Azerbaijan to build its own legitimacy on the grounds of hatred towards the neighboring nation and of mistrust towards the international community are irresponsible and can undermine the regional peace and security,” said Anna Naghdalyan.