ԱԳՆ. Բաքուն շարունակում է հայ ժողովրդի հանդեպ թշնամանքի քարոզը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահի՝ խորհրդարանում հնչեցրած ելույթը, որում տեղ են գտել Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հանդեպ ատելության խոսքի դրսեւորումներ:
«Վերջին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների լեգիտիմության ցածր մակարդակը, քաղաքական եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներ կատարելու անկարողությունը Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են քողարկել ագրեսիվ, անհիմն եւ մտացածին պնդումներով, որոնք Հայաստանից եւ հայ ժողովրդից բացի, ուղղվում են եվրոպական երկրներին, եվրոպական կառույցներին, Ադրբեջանում ընտրությունները դիտարկած միջազգային դիտորդական առաքելությանը»,- նշել է ԱԳՆ խոսնակը:
Նա հատկապես մտահոգիչ է համարել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է իր անհիմն մեղադրանքներում խաղարկել կրոնական քարտը՝ մի կողմից եվրոպական երկրներին մեղադրելով կրոնական հողի վրա միգրանտների իրավունքների խախտումների մեջ, իսկ մյուս կողմից՝ կրոնական համերաշխության կոչեր անելով  ԼՂ հակամարտության համատեքստում:
«Ադրբեջանի նախագահի կողմից պատմական եւ աշխարհագրական նոր «հայտնագործություններով» ուղեկցվող հայ ժողովրդի հանդեպ թշնամանքի քարոզը արմատապես հակասում է վերջին շրջանում խաղաղության համար բարենպաստ միջավայր ձեւավորելու եւ ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու Ադրբեջանի հանձնառություններին:
Այս տեսակետից պետք է փաստել, որ Ադրբեջանում ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների առկա խիստ ցածր չափանիշները լրջորեն խոչընդոտում են ԼՂ խաղաղ գործընթացի առաջմղմանը, մասնավորապես այդ գործընթացի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը:
Սեփական լեգիտիմությունը հարեւան ժողովրդի հանդեպ ատելության եւ միջազգային համայնքի հանդեպ անվստահության վրա կառուցելու Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության փորձերն անպատասխանատու են եւ կարող են վտանգել տարածաշրջանի խաղաղությունը եւ անվտանգությունը»,- հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը:

МИД: Баку продолжает пропаганду вражды в отношении армянского народа - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян прокомментировала выступление президента Азербайджана в парламенте, содержащее пропаганду ненависти по отношению к Армении и армянскому народу.
«Власти Азербайджан пытаются завуалировать низкий уровень легитимности недавних парламентских выборов и неспособность проводить политические и демократические реформы агрессивными, необоснованными и мнимыми утверждениями, которые помимо Армении и армянского народа, адресованы европейским странам и структурам, наблюдавшим за выборами в Азербайджане»,- отметила пресс-секретарь МИД.
Она выразила особое беспокойство по поводу того, что руководство Азербайджана пытается разыграть религиозную карту – с одной стороны, обвиняя европейские страны в нарушении на религиозной почве прав мигрантов, с другой стороны, делая призывы о религиозном примирении в контексте карабахского конфликта.
«Пропаганда вражды по отношению к армянскому народу, сопровождающаяся новыми историческими и геополитическими «открытиями» президента Азербайджана, в корне противоречит обязательствам Азербайджана по созданию благоприятных условий для формирования атмосферы мира и подготовке народов к миру.
В этом контексте нужно констатировать, что крайне низкие стандарты демократии и прав человека в Азербайджане серьезным образом противоречат продвижению мирного урегулирования, в частности, реализации соглашений, достигнутых в рамках этого процесса.
Попытки высшего руководства Азербайджана построить собственную легитимность на ненависти к народу соседнего государства и недоверии к международным структурам являются безответственными и могут поставить под угрозу мир и безопасности в регионе»,- заявила Анна Нагдалян.