Ադրբեջանը չի ցանկանում գնալ որեւէ փոխզիջման, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանին ունեցած ելույթում մանրամասն խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի մասին:
Ներկայացնում ենք վարչապետի ելույթի այդ հատվածը.
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն առանցքային նշանակություն ունի մեր տարածաշրջանի կայունության եւ անվտանգության համար: Իմ պաշտոնավարման առաջին իսկ օրվանից ես քայլեր եմ ձեռնարկել հենց այս համատեքստում: Այս նպատակով, ես հանդես եկա հայտարարությամբ, որում ասվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Հատկանշական է, որ ես առաջին հայ ղեկավարն էի, ով նման դիրքորոշում հայտնեց հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Ինձ խստորեն քննադատեցին իմ երկրում լուծման այնպիսի բանաձեւի համար, որը հավասարության նշան է դնում հակամարտության երեք կողմերի միջեւ: Այդուամենայնիվ, ես հավատում եմ, որ դա հակամարտության խաղաղ լուծման բանալին է, քանի որ այն ենթադրում է փոխզիջման, փոխադարձ հարգանքի եւ հավասարակշռության հնարավորություն:
Առաջ ընթանալու համար ես ակնկալում էի նման հայտարարություն նաեւ Ադրբեջանից: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանությունները մնացին իրենց դիրքորոշմանը՝ ձգտելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի այնպիսի լուծման, որն ընդունելի կլինի միայն Ադրբեջանի ժողովրդի համար:
Ի՞նչ է դա նշանակում իրականում: Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները մտադրություն չունեն լուծել այս հակամարտությունը: Փոխարենը, նրանք ցանկանում են հաղթել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին: Նրանք չեն ցանկանում գնալ որեւէ փոխզիջման: Նրանց նպատակը վրեժխնդրությունն է 1990-ականներին եւ 2016 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ագրեսիայի անհաջող փորձի համար: Այդ իսկ պատճառով նրանք բորբոքում են հակահայկական տրամադրություններ իրենց ժողովրդի մեջ, այդ պատճառով նրանք հսկայական ռեսուրսներ են ծախսում սպառազինության վրա, այդ իսկ պատճառով հայատյացությունն արդեն դարձել է Ադրբեջանի պաշտոնական քաղաքականությունը:
Փաստորեն, մեր հակառակորդները ցանկանում են հետ բերել Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդային ժամանակների կարգավիճակը: Բայց դա ապարդյուն ջանք է, քանի որ խորհրդային շրջանում Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովուրդը հռչակել է իր անկախությունը եւ ինքնորոշում իրականացրել այնպես, ինչպես դա արեց Ադրբեջանը՝ դուրս գալով Խորհրդային միության կազմից: Ադրբեջանի այս դիրքորոշումը հավասարազոր է Խորհրդային միության վերականգնման գաղափարին։
Ադրբեջանի կառավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ներկայացնում է որպես Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տարածքային վեճ: Մենք բնավ համաձայն չենք հակամարտության այդպիսի մեկնաբանության հետ: Դա վեճ չէ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Այս վեճը տարածքային պահանջների մասին չէ: Խոսքը մարդկանց մասին է, տղամարդկանց, կանանց եւ իրենց հայրենիքում ապրելու նրանց իրավունքի մասին, այնպես, ինչպես ապրել են իրենց նախնիները դարերի ընթացքում:
Ցավոք, Ադրբեջանի իշխանությունները չեն ցանկանում խոսել այդ մարդկանց հետ եւ բանակցել նրանց հետ, քանի որ նրանք ցանկանում են ունենալ տարածքներ, բայց ոչ ժողովուրդ: Ավելի ճիշտ` տարածքներ, առանց ժողովրդի:
Կոչ եմ անում իմ գործընկերոջը՝ նախագահ Իլհամ Ալիեւին, ընդունել բանաձեւը՝ պայմաններ ստեղծել  խաղաղ գործընթացում առաջընթացի համար: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի եւ Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Մենք պետք է միասին աշխատենք՝ այս բանաձեւը իրականություն դարձնելու համար»:

Азербайджан не желает идти на какие-либо уступки, заявил Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем выступлении на сессии Генеральной Ассамблеи ООН рассказал о нынешнем этапе карабахского урегулирования.
Представляем отрывок из выступления премьер-министра:
«Мирное урегулирование конфликта в Нагорном Карабахе имеет ключевое значение для стабильности и безопасности нашего региона. С самых первых дней моего пребывания в должности я предпринимал шаги именно в этом контексте. С этой целью я выступил с заявлением, в котором отмечается, что любое решение карабахского конфликта должно быть приемлемо для народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана.
Примечательно, что я был первым армянским руководителем, кто выразил подобную позицию относительно урегулирования конфликта. Я подвергся строгой критике в своей стране за такую формулу урегулирования, которая ставит знак равенства между тремя сторонами конфликта. Тем не менее, я верю, что это и есть ключ к мирному урегулированию, так как он предполагает компромисс, возможность взаимного уважения и баланса.
Для продвижения вперед я ожидал подобного заявления и от Азербайджана. Тем не менее, высшее руководство Азербайджана осталось при своей позиции, стремясь к такому урегулированию карабахского конфликта, которое будет приемлемо только для народа Азербайджана.
Что это означает в действительности? Это означает, что власти Азербайджана не намерены разрешить этот конфликт. Вместо этого они стремятся победить народ Нагорного Карабаха. Они не хотят идти на какие-либо уступки. Их цель – отомстить за неудавшуюся попытку агрессии против народа Нагорного Карабаха в 1990-х и в 2016 году. Именно поэтому они разжигают антиармянские настроения среди своего народа, именно поэтому они тратят огромные ресурсы на вооружение, именно поэтому ксенофобия в отношении армян стала официальной политикой Азербайджана.
Фактически наши противники хотят вернуть тот статус Нагорного Карабаха, который был в советские времена. Но это напрасные усилия, так как в советский период народ Нагорно-Карабахской Автономной области провозгласил свою независимость и реализовал свое право на самоопределение так, как это сделал Азербайджан, выйдя из состава СССР. Эта позиция Азербайджана равносильна идее восстановления Советского Союза.
Правительство Азербайджана представляет конфликт в Нагорном Карабахе как территориальный спор между Арменией и Азербайджаном. Мы совершенно не согласны с такой интерпретацией. Это не спор между Арменией и Азербайджаном. Это спор не о территориальных претензиях. Речь идет о людях - мужчинах, женщинах - и их праве жить на своей родине так, как жили их предки на протяжении веков.
К сожалению, власти Азербайджана не желают говорить с этими людьми и вести с ними переговоры, потому что им нужны территории, а не люди. Точнее, территории – без населения.
Призываю своего коллегу, президента Ильхама Алиева, принять эту формулу, создавая условия для прогресса в мирном урегулировании. Любое решение карабахского конфликта должно быть приемлемо для народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана. Мы должны работать вместе, чтобы воплотить эту формулу в жизнь».