Փաշինյանը պատմել է, թե ինչ հարցեր են քննարկում Ալիեւի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 29-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վիեննայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը խոսել է նույն օրը Ադրբեջանի նախագահի հետ իր հանդիպման մասին:
Ներկայացնում ենք վարչապետի ելույթի այդ հատվածը.
«Դրական եմ գնահատում նախագահ Ալիեւի հետ մեր հանդիպումը: Չեմ կարող ասել, որ բանակցային գործընթացում տեղի է ունեցել ճեղքում, հեղափոխություն, ինչ-որ մի դարակազմիկ շրջադարձ կամ իրադարձություն, բայց կարեւոր է, որ սկսվել է մի գործընթաց, որը հնարավորություն է տալիս խոսել մեր օրակարգերի, պատկերացումների, խնդիրների եւ այն գործընթացի մասին, ինչի մասին առիթ ունեցա հայտարարել Ստեփանակերտում եւ հետագայում իմ ունեցած ասուլիսի ընթացքում:
Հանդիպումը գնահատում եմ դրական ու հույս ունեմ, որ նախագահ Ալիեւն էլ հանդիպումը դրական կգնահատի:
Ուզում եմ մի նրբության անդրադառնալ: Երբ ասում եմ, որ դրական եմ գնահատում` դա չի նշանակում ինչ-որ մեկի հաղթանակ կամ պարտություն: Կարեւոր առանձնահատկությունն այն է, որ խնդիր չի դրվում դուրս գալ եւ հայտարարել` ես հաղթեցի, դիմացինը պարտվեց: Այդպես եղել է Դուշանբեի, Սանկտ Պետերբուրգի, Դավոսի քննարկումների ընթացքում:
Սկսվել է խոսակցություն եւ կողմերից յուրաքանչյուրն իր պատկերացումներն է ներկայացնում: Հակամարտությունն ունի խորն արմատներ եւ ամենակարեւոր արձանագրումը պետք է լինի այն, որ պարզ իրավիճակի հետ գործ չունենք: Սա շատ խորը, լուրջ խնդիր է եւ կարեւոր եմ համարում, որ լինի մթնոլորտ, որտեղ կարողանանք բարձրաձայնել, թե ինչ ենք մտածում, կարողանանք խոսել,  հասկանալ:
Կարո՞ղ ենք արձանագրել, որ խոսելու մեջ ոչ մի վնասակար բան չկա, կարո՞ղ ենք խոսել այնպես, որ հիմքում չի լինի իրար վնասելու կանխավարկածը: Կարո՞ղ ենք արդյոք ջանքեր գործադրել, որ հայ-ադրբեջանական սահմաններում, շփման գծում լինի կայուն իրավիճակ: Կարո՞ղ ենք սկսել խոսակցություն, որ սահմանին գտնվող գյուղերում փորձենք այնպես անել, որ մարդիկ ապրեն բնականոն կյանքով, զբաղվել գյուղաշխատանքով` առանց մտավախության, որ դիպուկահարներն իրենց կոչնչացնեն:
Պետք է հասկանալ` մենք կարող ենք արդյո՞ք մտածել, թե ինչ հումանիտար ասպեկտներ կան, որ կարող ենք քննարկել: Կան երկու կողմերի քաղաքացիներ եւ պետք է հասկանալ, կարո՞ղ ենք փորձել ընտանիքների հետ հանդիպումներ կազմակերպել, որ այդ մարդիկ իրենց ընտանիքների անդամների հետ շփվելու հնարավորություն ունենան, կարո՞ղ ենք արդյոք հանձնարարել մեր արտաքին գործերի նախարարներին, որպեսզի նրանք շարունակեն այս խոսակցությունը` հասկանալու համար խնդրի էությունը:
Պարզ է, որ ամեն մեկս ունենք մեր դիրքորոշումները, որոնցում խորապես համոզված ենք: Բայց կարո՞ղ ենք փորձել խոսել նաեւ դիմացինի դիրքորոշման մասին, ի՞նչն է, որ դիմացինի դիրքորոշման մեջ տրամաբանական է, կամ ոչ»:

Пашинян рассказал о встрече с Алиевым - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 29 марта премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с представителями армянской общины в Вене рассказал о встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Представляем эту часть выступления премьер-министра:
«Положительно оцениваю нашу встречу с президентом Алиевым. Не могу сказать, что в переговорном процессе произошел прорыв, революция, какой-то эпохальный поворот или событие. Но важно, что начался процесс, благодаря которому можно говорить о наших повестках, представлениях, проблемах и о том процессе, о котором у меня был повод заявить в Степанакерте, а затем - на пресс-конференции.
Я оцениваю встречу положительно и надеюсь, что президент Алиев также даст такую оценку.
Есть важный нюанс - когда я говорю, что оцениваю встречу положительно, это не подразумевает чью-то победу или поражение. Важная особенность в том, что перед нами не стоит задачи выйти и объявить: «я победил, а другой проиграл». Так было в ходе обсуждений в Душанбе, Санкт-Петербурге, Давосе.
Разговор начался, и каждая из сторон представляет свои видения. Конфликт имеет глубокие корни, мы имеем дело с непростой ситуацией. Это очень глубокая, серьезная проблема, и я считаю важным наличие атмосферы, в которой мы можем озвучивать то, что думаем, можем говорить, понимать.
Можем ли мы констатировать, что в обсуждениях нет ничего вредного? Можем ли мы говорить так, чтобы не навредить друг другу? Можем ли мы приложить усилия, чтобы на армяно-азербайджанских границах, на линии соприкосновения была стабильная ситуация? Можем ли мы начать разговор, чтобы попытаться сделать так, чтобы люди в приграничных селах жили нормальной жизнью, занимались сельскими работами, не опасаясь, что снайперы их уничтожат?
Мы должны понять, какие гуманитарные аспекты мы можем обсудить. Есть граждане двух сторон, и нужно понять, можем ли мы попытаться организовать встречи с семьями, чтобы у этих людей была возможность общаться с членами своих семей. Можем ли поручить нашим главам МИД, чтобы они продолжили этот разговор, чтобы понять суть проблемы?
Очевидно, что у каждого из нас есть свои позиции, в которых мы глубоко убеждены. Но мы можем пытаться говорить также о позициях другой стороны. О том, что является в позиции другой стороны логичным, а что - нет».