Փաշինյանը պատմել է, թե ինչ հարցեր են քննարկում Ալիեւի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 29-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վիեննայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը խոսել է նույն օրը Ադրբեջանի նախագահի հետ իր հանդիպման մասին:
Ներկայացնում ենք վարչապետի ելույթի այդ հատվածը.
«Դրական եմ գնահատում նախագահ Ալիեւի հետ մեր հանդիպումը: Չեմ կարող ասել, որ բանակցային գործընթացում տեղի է ունեցել ճեղքում, հեղափոխություն, ինչ-որ մի դարակազմիկ շրջադարձ կամ իրադարձություն, բայց կարեւոր է, որ սկսվել է մի գործընթաց, որը հնարավորություն է տալիս խոսել մեր օրակարգերի, պատկերացումների, խնդիրների եւ այն գործընթացի մասին, ինչի մասին առիթ ունեցա հայտարարել Ստեփանակերտում եւ հետագայում իմ ունեցած ասուլիսի ընթացքում:
Հանդիպումը գնահատում եմ դրական ու հույս ունեմ, որ նախագահ Ալիեւն էլ հանդիպումը դրական կգնահատի:
Ուզում եմ մի նրբության անդրադառնալ: Երբ ասում եմ, որ դրական եմ գնահատում` դա չի նշանակում ինչ-որ մեկի հաղթանակ կամ պարտություն: Կարեւոր առանձնահատկությունն այն է, որ խնդիր չի դրվում դուրս գալ եւ հայտարարել` ես հաղթեցի, դիմացինը պարտվեց: Այդպես եղել է Դուշանբեի, Սանկտ Պետերբուրգի, Դավոսի քննարկումների ընթացքում:
Սկսվել է խոսակցություն եւ կողմերից յուրաքանչյուրն իր պատկերացումներն է ներկայացնում: Հակամարտությունն ունի խորն արմատներ եւ ամենակարեւոր արձանագրումը պետք է լինի այն, որ պարզ իրավիճակի հետ գործ չունենք: Սա շատ խորը, լուրջ խնդիր է եւ կարեւոր եմ համարում, որ լինի մթնոլորտ, որտեղ կարողանանք բարձրաձայնել, թե ինչ ենք մտածում, կարողանանք խոսել,  հասկանալ:
Կարո՞ղ ենք արձանագրել, որ խոսելու մեջ ոչ մի վնասակար բան չկա, կարո՞ղ ենք խոսել այնպես, որ հիմքում չի լինի իրար վնասելու կանխավարկածը: Կարո՞ղ ենք արդյոք ջանքեր գործադրել, որ հայ-ադրբեջանական սահմաններում, շփման գծում լինի կայուն իրավիճակ: Կարո՞ղ ենք սկսել խոսակցություն, որ սահմանին գտնվող գյուղերում փորձենք այնպես անել, որ մարդիկ ապրեն բնականոն կյանքով, զբաղվել գյուղաշխատանքով` առանց մտավախության, որ դիպուկահարներն իրենց կոչնչացնեն:
Պետք է հասկանալ` մենք կարող ենք արդյո՞ք մտածել, թե ինչ հումանիտար ասպեկտներ կան, որ կարող ենք քննարկել: Կան երկու կողմերի քաղաքացիներ եւ պետք է հասկանալ, կարո՞ղ ենք փորձել ընտանիքների հետ հանդիպումներ կազմակերպել, որ այդ մարդիկ իրենց ընտանիքների անդամների հետ շփվելու հնարավորություն ունենան, կարո՞ղ ենք արդյոք հանձնարարել մեր արտաքին գործերի նախարարներին, որպեսզի նրանք շարունակեն այս խոսակցությունը` հասկանալու համար խնդրի էությունը:
Պարզ է, որ ամեն մեկս ունենք մեր դիրքորոշումները, որոնցում խորապես համոզված ենք: Բայց կարո՞ղ ենք փորձել խոսել նաեւ դիմացինի դիրքորոշման մասին, ի՞նչն է, որ դիմացինի դիրքորոշման մեջ տրամաբանական է, կամ ոչ»:

Yerevan/Mediamax/. In a meeting with the Armenian community of Vienna on March 29, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan told about his meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev.
We present that excerpt from Prime Minister’s speech:
“I positively assess our meeting with President Aliyev. I cannot say that there has been a breakthrough in the negotiation process, a revolution, a turning point, but it is important that a process has started, which allows us to speak about our agenda, ideas, concerns and talk about the process I referred to in Stepanakert and later on during my press conference.
I hope that President Aliyev will also make a positive assessment of the meeting.
Here, I would like to touch upon a nuance. By saying that I positively assess the outcome of our meeting, I do not mean that someone has won or lost at all. As a matter of fact, meetings used to be held in that very logic until now. The point in today’s talks was not to go out and declare about one’s victory.
A dialogue is underway, and each side has its own ideas. The conflict is deeply rooted, and we need to state that we do not deal with a simple situation. This is a very serious problem, and I find it important to shape an atmosphere where we can voice and talk about each other’s concerns.
We should have the understanding that there is nothing harmful in talking to each other. The point is whether we can stabilize the situation at the line of contact, whether we can ensure that people in the border villages may live a normal life without any fear that snipers can kill them in the exercise of farming activities.
We must understand whether we can reflect on humanitarian aspects.There are civilians living on both sides, and we should understand whether we can try to organize meetings between individual families so that people could communicate with one another, or whether we can task our foreign ministers to follow up on the talks in order to understand the point of the problem.
But it is also clear that each side has its own position in which they are deeply convinced. Nevertheless, we can also try to speak about the opponent’s position in order to understand the rationale behind the opposite position.”