Արցախի եւ Հարավային Օսիայի ԱԳ նախարարները համաձայնագիր են կնքել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի եւ Հարավային Օսիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ այսօր համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրվել:
Փետրվարի 18-ից Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Հարավային Օսիայում:
«Համաձայնագրի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, մասնավորապես, արտաքին գործերի նախարարների կամ այլ մակարդակով կանոնավոր կերպով խորհրդատվություններ եւ բանակցություններ անցկացնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային, տարածաշրջանային եւ երկկողմ հարցերի շուրջ: Համաձայնագրով նախատեսվում է նաեւ համատեղ միջոցառումների եւ ծրագրերի իրականացում՝ փորձի փոխանակման, աշխատանքային կապերի հաստատման եւ ամրապնդման, տարատեսակ փորձուսուցումների կազմակերպման ոլորտներում, դիվանագիտական կադրերի նախապատրաստման համար հնարավորությունների փոխադարձ օգտագործման նպատակով պայմաններ ստեղծելու հարցում», - հաղորդել են Արցախի ԱԳՆ-ից:
Մասիս Մայիլյանի եւ Հարավային Օսիայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Մեդոեւի հանդիպմանը քննարկվել են երկու հանրապետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջեւ ստորագրված համաձայնագրի շրջանակներում համագործակցության եւ երկկողմ կապերի ամրապնդման ուղիները, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային գործընթացներին առնչվող հարցեր:

MFAs of Artsakh and South Ossetia sign cooperation agreement - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Ministries of Foreign Affairs of Artsakh and South Ossetia signed Cooperation Agreement today.
According to Artsakh MFA, the document was signed within the frames of Artsakh Foreign Minister Masis Mayilian’s visit to South Ossetia, which started on February 18.
According to the agreement, in particular, the parties agreed to hold regular consultations and negotiations at the level of Foreign Ministers and other levels on international, regional and bilateral issues of mutual interest.
The agreement also provides for the implementation of joint events and programs aimed at the exchange of experience, establishment and strengthening of working contacts, organization of various forms of internships and creation of conditions for the mutual use of opportunities in diplomatic training.
Foreign Minister of Artsakh Masis Mayilian met with Foreign Minister of South Ossetia Dmitry Medoyev. The sides discussed ways of strengthening the cooperation and bilateral ties between the Foreign Ministries of the two republics within the framework of the signed agreement, as well as issues related to regional processes.