Ալիեւը Փաշինյանին խորհուրդ է տալիս «չկրկնել խունտայի սխալները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը կասկածում է, որ Հայաստանի նոր իշխանությունները մտադիր են աշխատել ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ:
«Հայաստանի նոր իշխանությունները չպետք է կրկնեն նախկին խունտայի սխալները: Սակայն նոր իշխանությունները հանդես են գալիս հակասական հայտարարություններով, որոնք դժվար է հասկանալ ինչպես մեզ, այնպես էլ միջազգային կազմակերպություններին», - ասել է Իլհամ Ալիեւը:
Ինտերֆաքսի հաղորդագրության համաձայն, նա հայտարարել է, որ Ադրբեջանի համար անընդունելի է բանակցություններ վարել «Լեռնային Ղարաբաղի ինքնահռչակ ռեժիմի հետ»:
«Մենք խաղաղություն ենք ցանկանում: Բայց տպավորություն ունենք, որ Հայաստանի իշխանությունները ցանկանում են շարունակել ադրբեջանական հողերի օկուպացիան», - նշել է Ալիեւը:
«Հակամարտությունը պետք է կարգավորվի որքան հնարավոր է արագ եւ փուլային տարբերակով: Մենք եւ միջազգային հանրությունը պահանջում ենք դա: Բայց եթե Հայաստանի նոր իշխանությունները շարունակեն օկուպացիայի քաղաքականությունը, մենք կշարունակենք Հայաստանի մեկուսացումը, կշարունակենք ջախջախել նրանց», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ «Հայաստանում խունտայի ռեժիմի տապալման մեջ կարեւոր դեր է խաղացել նաեւ Ադրբեջանի քաղաքականությունը»:
«2016 թվականի ապրիլի մարտերը հարված հասցրեցին նրանց փտած հիմքերին, դրանից հետո խունտայի վերջն եկավ», - ասել է Իլհամ Ալիեւը:

Ilham Aliyev doubts that Armenia wants to settle Karabakh conflict - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev doubts that new Armenian authorities intend to work towards settling the Nagorno-Karabakh conflict.
“New Armenian leadership must not repeat the mistakes of the previous regime of junta. However, they make contradicting statements that both the international organizations and Azerbaijan find difficult to understand,” said Aliyev.
Interfax reports that according to President Aliyev, negotiations with “the self-proclaimed regime in Nagorno-Karabakh” are unacceptable for Azerbaijan.
“We want peace. But as of the moment, we are under the impression that the Armenian authorities want to maintain the occupation of Azeri lands,” said Aliyev.
“The conflict must be settled as soon as possible, step by step. The international community and Azerbaijan demand that. But if the Armenian authorities continue the policy of occupation, we will carry on isolating and crushing them,” said Ilham Aliyev.
He underlined that “Azerbaijan’s policy played an important role in the downfall of junta in Armenia”.
“The clashes in April 2016 were a blow to their rotten pillars, and afterwards, the junta was finished,” said Aliyev.