Ալիեւը Փաշինյանին խորհուրդ է տալիս «չկրկնել խունտայի սխալները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը կասկածում է, որ Հայաստանի նոր իշխանությունները մտադիր են աշխատել ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ:
«Հայաստանի նոր իշխանությունները չպետք է կրկնեն նախկին խունտայի սխալները: Սակայն նոր իշխանությունները հանդես են գալիս հակասական հայտարարություններով, որոնք դժվար է հասկանալ ինչպես մեզ, այնպես էլ միջազգային կազմակերպություններին», - ասել է Իլհամ Ալիեւը:
Ինտերֆաքսի հաղորդագրության համաձայն, նա հայտարարել է, որ Ադրբեջանի համար անընդունելի է բանակցություններ վարել «Լեռնային Ղարաբաղի ինքնահռչակ ռեժիմի հետ»:
«Մենք խաղաղություն ենք ցանկանում: Բայց տպավորություն ունենք, որ Հայաստանի իշխանությունները ցանկանում են շարունակել ադրբեջանական հողերի օկուպացիան», - նշել է Ալիեւը:
«Հակամարտությունը պետք է կարգավորվի որքան հնարավոր է արագ եւ փուլային տարբերակով: Մենք եւ միջազգային հանրությունը պահանջում ենք դա: Բայց եթե Հայաստանի նոր իշխանությունները շարունակեն օկուպացիայի քաղաքականությունը, մենք կշարունակենք Հայաստանի մեկուսացումը, կշարունակենք ջախջախել նրանց», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ «Հայաստանում խունտայի ռեժիմի տապալման մեջ կարեւոր դեր է խաղացել նաեւ Ադրբեջանի քաղաքականությունը»:
«2016 թվականի ապրիլի մարտերը հարված հասցրեցին նրանց փտած հիմքերին, դրանից հետո խունտայի վերջն եկավ», - ասել է Իլհամ Ալիեւը:

Алиев сомневается, что новые власти Армении намерены урегулировать конфликт - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев сомневается, что новые власти Армении намерены работать для урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Новые власти Армении не должны допустить повторения ошибок прежнего режима хунты. Однако, новые власти Армении выступают с противоречивыми заявлениями, которые сложно понять как нам, так у международным организациям», - сказал Ильхам Алиев.
Как сообщает Интерфакс, он отметил, что для Азербайджана неприемлемо проведение переговоров с «самопровозглашенным режимом в Нагорном Карабахе».
«Мы хотим мира. Но у нас пока складывается мнение, что власти в Армении хотят продолжить оккупацию азербайджанских земель», - отметил Алиев.
«Конфликт должен быть решен как можно скорее, и поэтапно. Мы и международное сообщество требуем этого. Но если армянские власти продолжат политику оккупации, то мы продолжим изоляцию Армении, продолжим сокрушать их», - заявил президент Азербайджана.
Он подчеркнул, что «в крахе режима хунты в Армении важную роль также сыграла политика Азербайджана».
«Апрельские боестолкновения 2016 года нанесли удар по их сгнившим опорам, после них хунте пришел конец»,- заявил президент Азербайджана.