Արցախը ՄԱԿ-ում բարձրաձայնել է իր հուշարձանների ոչնչացման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միավորված ազգերի կազմակերպության պաշտոնական կայքում հրապարակվել է Արցախի ԱԳՆ հուշագիրը՝ Արցախում եւ Ադրբեջանում պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների վիճակի վերաբերյալ։
Փաստաթղթի համաձայն՝ Արցախի Հանրապետության տարածքում բոլոր ճարտարապետական հուշարձաններն Արցախի սեփականությունն ու ժառանգություն են, ներառված են Արցախի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցանկում եւ գտնվում են պետության պահպանության տակ։
Հուշագրում փաստեր են ներկայացվում, որոնք հերքում են Ադրբեջանի մեղադրանքները՝ Արցախի տարածքում մահմեդական հուշարձանների իբրեւ ոչնչացման վերաբերյալ։
Հուշագրում նշվում է, որ կեղծ մեղադրանքներից բացի՝ Ադրբեջանը որեւէ ապացույց չի ներկայացնում եւ փորձում է իր իսկ մոտեցումներն ու գործողությունները վերագրել հայկական կողմին։
Այս համատեքստում ընդգծվում է, որ խորհրդային ժամանակահատվածում եւ պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ոչնչացվել են Արցախի տարածքում գտնվող հայկական 167 եկեղեցիներ, 8 վանական համալիրներ եւ 123 գերեզմանատներ եւ այսօր նույնպես Ադրբեջանը շարունակում է հայկական հուշարձանների ոչնչացման նպատակաուղղված քաղաքականությունն իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում։
«Խաղաղ ժամանակ ադրբեջանական իշխանություններն  ամբողջությամբ կամ մասնակի ոչնչացրել են բոլոր հայկական պատմական եւ մշակութային հուշարձանները Նախիջեւանում, որտեղ 20-րդ դարի վերջին կային թվով 218 հայկական քրիստոնեական վանքեր, եկեղեցիներ, զանգակատներ, ավելի քան 4500 խաչքարեր եւ միայն 6 մզկիթներ»,- ասված է հուշագրում։
Փաստաթղթում մտահոգություն է հայտնվում Ադրբեջանի իշխանությունների փորձերի կապակցությամբ՝ Արցախում եկեղեցիների կառուցումը մեկնաբանել որպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտում եւ այն օգտագործել՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը կրոնական բնույթ հաղորդելու համար։
Այս համատեքստում ընդգծվում է, որ Միջազգային մարդասիրական իրավունքի մեջ չկա որեւէ դրույթ, որը կսահմանափակի կրոնի ազատության իրավունքի իրացումը, այդ թվում՝ եկեղեցիների կառուցումը։

Artsakh introduces UN to destruction of its cultural monuments - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Memorandum of the Ministry of Foreign Affairs of Artsakh on the state of the historical and cultural monuments in Artsakh and Azerbaijan was published at the United Nations (UN) official website.
According to the document, all the architectural monuments in the territory of Artsakh are the property and heritage of Artsakh. They are included in the State Register of Immovable Historical and Cultural Monuments and are under the state protection.
The document presents facts that refute the false accusations of Azerbaijan on the destruction of Islamic monuments in the territory of Artsakh.
The memorandum notes that besides false allegations, Azerbaijan does not present any evidence and merely attempts to attribute its own approaches and actions to the Armenian side.
In this context, it is stressed that during the Soviet period, as well as during the war, Azerbaijan destroyed 167 Armenian churches, 8 monastic complexes, 123 historical cemeteries and today, Azerbaijan continues its deliberate policy to destruct the Armenian monuments in the territories under its control.
“During peacetime the Azerbaijani authorities completely or partially destroyed all the Armenian cultural and historical monuments of Nakhijevan, where until the end of the 20th century there were 218 Armenian Christian monasteries, churches and chapels, and more than 4,500 khachkars (cross-stones) and, at the same time, only 6 mosques,” the memorandum reads.
The document expresses concern over Azerbaijani authorities’ attempts to interpret the construction of churches in Artsakh as a violation of international humanitarian law and to attach religious character to the Azerbaijan-Karabakh conflict.
In this context, the document stresses that there is no single clause in international Humanitarian and Human Rights Law, which restricts freedom of religion, including building of places of worship.