Արցախը ՄԱԿ-ում բարձրաձայնել է իր հուշարձանների ոչնչացման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միավորված ազգերի կազմակերպության պաշտոնական կայքում հրապարակվել է Արցախի ԱԳՆ հուշագիրը՝ Արցախում եւ Ադրբեջանում պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների վիճակի վերաբերյալ։
Փաստաթղթի համաձայն՝ Արցախի Հանրապետության տարածքում բոլոր ճարտարապետական հուշարձաններն Արցախի սեփականությունն ու ժառանգություն են, ներառված են Արցախի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցանկում եւ գտնվում են պետության պահպանության տակ։
Հուշագրում փաստեր են ներկայացվում, որոնք հերքում են Ադրբեջանի մեղադրանքները՝ Արցախի տարածքում մահմեդական հուշարձանների իբրեւ ոչնչացման վերաբերյալ։
Հուշագրում նշվում է, որ կեղծ մեղադրանքներից բացի՝ Ադրբեջանը որեւէ ապացույց չի ներկայացնում եւ փորձում է իր իսկ մոտեցումներն ու գործողությունները վերագրել հայկական կողմին։
Այս համատեքստում ընդգծվում է, որ խորհրդային ժամանակահատվածում եւ պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ոչնչացվել են Արցախի տարածքում գտնվող հայկական 167 եկեղեցիներ, 8 վանական համալիրներ եւ 123 գերեզմանատներ եւ այսօր նույնպես Ադրբեջանը շարունակում է հայկական հուշարձանների ոչնչացման նպատակաուղղված քաղաքականությունն իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում։
«Խաղաղ ժամանակ ադրբեջանական իշխանություններն  ամբողջությամբ կամ մասնակի ոչնչացրել են բոլոր հայկական պատմական եւ մշակութային հուշարձանները Նախիջեւանում, որտեղ 20-րդ դարի վերջին կային թվով 218 հայկական քրիստոնեական վանքեր, եկեղեցիներ, զանգակատներ, ավելի քան 4500 խաչքարեր եւ միայն 6 մզկիթներ»,- ասված է հուշագրում։
Փաստաթղթում մտահոգություն է հայտնվում Ադրբեջանի իշխանությունների փորձերի կապակցությամբ՝ Արցախում եկեղեցիների կառուցումը մեկնաբանել որպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտում եւ այն օգտագործել՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը կրոնական բնույթ հաղորդելու համար։
Այս համատեքստում ընդգծվում է, որ Միջազգային մարդասիրական իրավունքի մեջ չկա որեւէ դրույթ, որը կսահմանափակի կրոնի ազատության իրավունքի իրացումը, այդ թվում՝ եկեղեցիների կառուցումը։

Арцах заявил об уничтожении своих памятников в ООН - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. На официальном сайте ООН опубликован меморандум МИД Арцаха относительно состояния исторических и культурных памятников в Арцахе и Азербайджане.
Согласно документу,  все архитектурные памятники на территории Республики Арцах являются собственностью и наследием Арцаха, включены в Государственный реестр недвижимых памятников истории и культуры и охраняются государством.
В документе представлены факты, опровергающие ложные обвинения Азербайджана об уничтожении на территории Арцаха мусульманских памятников.
В меморандуме отмечено, что помимо ложных обвинений, Азербайджан не предъявляет никаких доказательств и пытается приписать свои подходы и действия армянской стороне.
В этом контексте подчеркивается, что в советское время и за годы войны Азербайджан уничтожил 167 армянских церквей, 8 монастырских комплексов и 123 кладбища на территории Арцаха. Сегодня Азербайджан продолжает целенаправленную политику уничтожения армянских памятников на подконтрольных себе территориях.
«В мирное время азербайджанские власти полностью либо частично уничтожили все армянские исторические и культурные памятники в Нахиджеване, где в конце 20 века насчитывалось 218 армянских христианских монастырей, церквей, часовен, более 4500 хачкаров и всего 6 мечетей»,- говорится в меморандуме.
В документе выражается обеспокоенность в связи с попытками азербайджанских властей расценивать строительство церквей в Арцахе как нарушение международного гуманитарного права, а также стремлением использовать это для придания религиозного характера азербайджано-карабахскому конфликту.
В этом контексте подчеркивается, что в международном гуманитарном праве нет ни одного положения, которое ограничивало бы реализацию права на свободу религии, включая строительство церквей.