Բաքուն շարունակաբար խախտում է հրադադարը, ասել է ՀՀ դեսպանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի դեսպան Արման Կիրակոսյանն ասել է, որ Ժնեւյան գագաթաժողովն ու դրա ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, որի համաձայն՝ բանակցությունները պետք է ակտիվացվեն եւ շփման գծում պետք է ձեռնարկվեն հավելյալ միջոցներ լարվածության թուլացման նպատակով, հանդիսանում է համանախագահների հետեւողական ջանքերի արդյունքը։
ԱԳՆ փոխանցմամբ՝ այս մասին դեսպանն ասել է նոյեմբերի 9-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում:
Դեսպանը վերահաստատել է հայկական կողմի անվերապահ աջակցությունը Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, որոնք ենթադրում են ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմների ստեղծում եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնում։
Արման Կիրակոսյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմը մինչ այժմ խոչընդոտում է այս համաձայնությունների իրականացումը եւ շարունակաբար խախտում հրադադարի ռեժիմը:
Դեսպանը վերահաստատել է նաեւ հայկական կողմի համոզմունքը, որ ԼՂ հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ-ն իր մշտական ներկայությամբ պետք է ակտիվորեն ներգրավվի շփման գծում լարվածության թուլացման գործընթացում:

Баку систематически нарушает перемирие, заявил посол Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Посол Армении в ОБСЕ Арман Киракосян заявил, что саммит в Женеве и достигнутая на нем договоренность об активизации переговорного процесса и принятии дополнительных мер по снижению напряжения на линии соприкосновения являются результатом последовательных усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Как сообщает МИД Армении, об этом Арман Киракосян заявил 9 ноября на заседании Постоянного совета ОБСЕ.
Посол подтвердил безоговорочную поддержку армянской стороны достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, которые предполагают создание механизмов расследования ОБСЕ и расширение офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Арман Киракосян подчеркнул, что азербайджанская сторона до сих пор препятствует выполнению этих обязательств и систематически нарушает режим прекращения огня.
Посол подтвердил также убеждение армянской стороны в том, что ОБСЕ должна принимать активное участие в процессе снижения напряженности на линии соприкосновения своим постоянным присутствием в зоне карабахского конфликта.