Բաքուն շարունակաբար խախտում է հրադադարը, ասել է ՀՀ դեսպանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի դեսպան Արման Կիրակոսյանն ասել է, որ Ժնեւյան գագաթաժողովն ու դրա ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, որի համաձայն՝ բանակցությունները պետք է ակտիվացվեն եւ շփման գծում պետք է ձեռնարկվեն հավելյալ միջոցներ լարվածության թուլացման նպատակով, հանդիսանում է համանախագահների հետեւողական ջանքերի արդյունքը։
ԱԳՆ փոխանցմամբ՝ այս մասին դեսպանն ասել է նոյեմբերի 9-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում:
Դեսպանը վերահաստատել է հայկական կողմի անվերապահ աջակցությունը Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, որոնք ենթադրում են ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմների ստեղծում եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնում։
Արման Կիրակոսյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմը մինչ այժմ խոչընդոտում է այս համաձայնությունների իրականացումը եւ շարունակաբար խախտում հրադադարի ռեժիմը:
Դեսպանը վերահաստատել է նաեւ հայկական կողմի համոզմունքը, որ ԼՂ հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ-ն իր մշտական ներկայությամբ պետք է ակտիվորեն ներգրավվի շփման գծում լարվածության թուլացման գործընթացում:

Yerevan/Mediamax/. Head of Armenian Mission to the OSCE, Ambassador Arman Kirakosyan stated that the Geneva summit and the agreement reach there (intensification of negotiations and introduction of additional measures for reducing tension on the Line of Contact) are the result of the Minsk Group Co-Chairs’ consistent efforts.
Armenian MFA informed that Ambassador Kirakosyan made that statement at the OSCE Permanent Council meeting on November 9.
The ambassador reiterated Armenia’s unconditional support for the arrangements of Vienna and St. Petersburg summits, which provide for formation of the OSCE investigative mechanisms and expansion of the office of the OSCE Chairperson-in-Office Personal Representative.
Arman Kirakosyan stressed that the Azerbaijani side had been hindering implementation of the mentioned agreements and constantly violated the ceasefire with Artsakh.
The ambassador also reiterated Armenia’s conviction that OSCE should be actively involved in reduction of tension in the NK conflict zone through permanent representation.