ՀՀ նախագահ. «Ալիեւն ու ես շահագրգռված ենք, որ զոհեր չունենանք» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ժնեւում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպմանը որեւէ կոնկրետ պայմանավորվածություն խնդրի լուծման տարբերակների մասին ձեռք չի բերվել:
Այս մասին նախագահն ասել է շվեյցարահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի նախագահի հետ բանակցությունների արդյունքները:
«Բայց պայմանավորվել ենք, որպեսզի միջոցներ ձեռնարկենք լարվածությունն էլ ավելի թուլացնելու համար, որպեսզի առաջնագծում չունենանք զոհեր: Պետք է ասեմ՝ ե՛ւ Ադրբեջանի նախագահը, ե՛ւ ես դրանում խորապես շահագրգռված ենք:
Տա Աստված, որ միշտ այդպես կարծի [Իլհամ Ալիեւը-խմբ.]: Նա էլ շատ լավ է հասկանում խնդրի բարդությունը, բնականաբար, ես էլ, բայց խնդիրն այնպիսին է, որ հեշտ լուծում երբեք չի լինելու:
Ուզում եմ, որ բոլորդ վստահ լինեք` մեզ համար չկա լուծում, որը կարող է ինչ-որ կերպ խաթարել Ղարաբաղի անվտանգությունը: Մեզ համար միակ լուծումն այն է, որ Ղարաբաղը լինի Ադրբեջանից դուրս»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

«Алиев и я заинтересованы в отсутствии потерь», заявил Саргсян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня в Женеве, что на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым не было достигнуто конкретных договоренностей о вариантах урегулирования карабахского конфликта.
Об этом президент заявил на встрече с представителями армянской общины Швейцарии, говоря об итогах переговоров с президентом Азербайджана.
«Однако мы договорились, что предпримем меры по снижению напряжения во избежание потерь на передовой линии. Должен отметить, что как президент Азербайджана, так и я в этом крайне заинтересованы.
Дай Бог, чтобы он [Ильхам Алиев-ред.] всегда придерживался такого мнения. Он также прекрасно понимает сложность проблемы. Проблема такова, что ее решение не будет легко достижимым.
В то же время, хочу заверить, что для нас нет решения, в результате которого безопасность Карабаха может быть подорвана. Карабах должен быть вне Азербайджана: это единственное приемлемое для нас решение»,- отметил Серж Саргсян.