Սարգսյանն ու Ալիեւը պայմանավորվել են ակտիվացնել բանակցությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հայտարարություն է տարածել այսօր Ժնեւում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հանդիպման կապակցությամբ:
«Հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում։
Նախագահները համաձայնել են միջոցներ ձեռնարկել՝ բանակցային գործընթացը ակտիվացնելու եւ լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել՝ շփման գծում լարվածությունը նվազեցնելու համար։
Համանախագահներն իրենց գոհունակությունն են հայտնել երկարատեւ դադարից հետո ուղիղ բանակցությունների կապակցությամբ։ Նրանք պատրաստ են շարունակել աշխատել կողմերի հետ՝ գտնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ, բանակցված լուծում։ Որպես հաջորդ քայլ՝ համանախագահներն առաջիկայում կկազմակերպեն նախարարների աշխատանքային հանդիպումներ»,- ասված է միջնորդների հայտարարությունում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերի (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա) ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի մասնակցությամբ:

Ереван /Медиамакс/. Минская группа ОБСЕ распространила сообщение о сегодняшней встрече президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Женеве, в котором говорится:
«Встреча прошла в конструктивной атмосфере.
Президенты согласились предпринять меры для активизации переговорного процесса и дополнительные шаги по снижению напряжения на линии соприкосновения.
Сопредседатели выразили свое удовлетворение в связи с состоявшимися после долгого перерыва прямыми переговорами. Они готовы продолжить работу со сторонами для поиска мирного, переговорного решения карабахского конфликта. В ближайшее время сопредседатели в качестве следующего шага организуют рабочие встречи министров»,- говорится в сообщении посредников.
На встрече также присутствовали министры иностранных дел двух стран Эдвард Налбандян и Эльмар Мамедьяров, а также сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Эндрю Шефер (США), Стефан Висконти (Франция) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик.