Իսրայելը քննում է Արցախում անօդաչուների կիրառման փաստերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է ստուգել հաղորդագրությունները Արցախում հայկական դիրքերի վրա ադրբեջանական ռազմական անօդաչու սարքի հարձակման ընթացքում իսրայելացի մասնագետների մասնակցության մասին:
«Պաշտպանության նախարարությունը սովորաբար չի մեկնաբանում ռազմական արտահանման հետ կապված տեղեկատվությունը: Այս հարցը գտնվում է Իսրայելի պաշտպանության նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ստուգման փուլում», - պաշտպանական գերատեսչության այս պատասխանն այսօր մեջբերում է այսօր ռուսական «Коммерсантъ» թերթը:
Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունում նաեւ նշել են, որ «եթե Aeronautics Defense Systems ընկերության ինժեներները մեկնել էին Ադրբեջան, ապա իսրայելացի զինվորականներ նրանց հետ հաստատ չեն եղել»:
Իսրայելական Maariv թերթը վերջերս գրել էր Orbiter 1K անօդաչու-«կամիկաձե» սարքերի մատակարարման մասին պայմանագրի կնքման նպատակով  Aeronautics Defense Systems-ի (ADS) պատվիրակության Ադրբեջան կատարած այցի մասին: Ինչպես նշում էր հոդվածի հեղինակ Յոսի Մելմանը, ադրբեջանական զինվորականները խնդրել էին իսրայելացի ինժեներներին գործի մեջ ցուցադրել սարքը, հարվածներ հասցնելով Արցախի դիրքերին: Հարձակման տեսագրությունը նրանք պատրաստվում էին ցուցադրել ադրբեջանական հեռուստատեսությամբ:
Հոդվածում նշվում էր, որ երկու իսրայելացի օպերատորներ կտրականապես հրաժարվել էին, չնայած ADS-ի պատվիրակության ղեկավարությունը համաձայնվել էր ադրբեջանական կողմի պայմաններին: Իսրայելական ընկերության մենեջերները մեղադրել էին օպերատորներին այն բանում, որ նրանց պատճառով կարեւոր պայմանագիր կարող է չեղարկվել: Ի վերջո, մենեջերներն իրենք ստիպված եղան կառավարել անօդաչու սարքերը: Այդ դեպքից հետո, ինչպես գրում էր Maariv-ը, օպերատորներից մեկը ազատվել էր աշխատանքից, իսկ մյուսը պատրասվում է դա անել:
2016 թվականի ապրիլին Մեդիամաքսը իսրայելացի մասնագետների հնարավոր մասնակցության թեման քննարկել էր Հայաստանում Իսրայելի դեսպան (նստավայրը Երուսաղեմում է) Շմուել Մեիրոմի հետ բացառիկ հարցազրույցում:
«Ես չգիտեմ որեւէ իսրայելացի մասնագետի կամ մասնագետների, որոնք գտնվել են Ադրբեջանում ՝ օգնելու Ադրբեջանի զինված ուժերին անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործման հարցում: Ես որեւէ բան չգիտեմ այս մասին: Չեմ կարող հերքել կամ հաստատել, թե արդյո՞ք Ադրբեջանն օգտագործել է իսրայելական արտադրության ԱԹՍ-ներ:  Դա հնարավոր է, որովհետև, մենք զենք ենք վաճառում Ադրբեջանին, եւ դա գաղտնիք չէ: Սա միակ բանն է, որը ես կարող եմ հաստատել»,-  ասել էր Իսրայելի դեսպանը:
Շմուել Մեիրոմը հավելել էր, որ Իսրայելը, որպես կանոն, երբեւէ չի ներգրավվում իր քաղաքացիներին, մասնագետներին որեւէ այլ պետության դեմ զենքերը կիրառելու կամ ակտիվացնելու գործում: «Սա ես հստակ կարող եմ ասել»,- նշել է դիվանագետը:
Նա չէր բացառել, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչները որոշակի վերապատրաստում անցած լինեն ԱԹՍ-ների կիրառման համար: «Հնարավոր է, նրանք (ադրբեջանցիները-խմբ) եղել են այստեղ (Իսրայելում-խմբ), կամ մեր մասնագետներն են եղել այնտեղ (Ադրբեջանում-խմբ)՝ ցույց տալու, թե ինչպես կիրառել անօդաչու թռչող սարքերը: Դա հնարավոր է: Սակայն, ես չեմ հավատում, որ դա տեղի է ունեցել հակամարտության վերջին լարվածության ընթացքում»,-Մեդիամաքսին ասել էր Շմուել Մեիրոմը:
2016 թվականի «ապրիլյան պատերազմից» հետո հեղինակավոր  Jane’s Defence Weekly շաբաթաթերթը գրել էր, որ, Ադրբեջանի զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղում հայկական դիրքերի դեմ օգտագործել են իսրայելական արտադրության Harop/Harpy 2 անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք առաջին անգամ էին կիրառվել ռազմական գործողությունների ժամանակ:
2016 թվականի ապրիլին Իսրայելական «Մերեց» կուսակցության նախագահ Զեհավա Գալոնը նամակ էր հղել Իսրայելի պաշտպանության նախարար Մոշե Յաալոնին՝ կոչ անելով հրաժարվել Ադրբեջանին նոր անօդաչու թռչող սարքեր մատակարարելու մտադրությունից:

Израиль продолжает проверку сообщений об атаке дрона в Арцахе - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министерство обороны Израиля продолжает проверку сообщений об участии израильских специалистов в организации атаки азербайджанского боевого беспилотника на армянские позиции в Нагорном Карабахе.
«Минобороны обычно не комментирует информацию, связанную с военным экспортом. Этот вопрос находится в стадии проверки соответствующими отделами министерства обороны Израиля», - этот ответ оборонного ведомства приводит сегодня российская газета «Коммерсантъ».
В минобороны Израиля также сказали, «если инженеры из компании Aeronautics Defense Systems и ездили в Азербайджан, то израильских военных с ними не было».
Израильская газета Maariv писала недавно о визите в Азербайджан делегации Aeronautics Defense Systems (ADS) для заключение контракта на поставку беспилотников-камикадзе Orbiter 1K. Как утверждал автор статьи Йоси Мельман, азербайджанские военные попросили израильских инженеров продемонстрировать технику в деле, нанеся удар по позициям в Нагорном Карабахе. Видеосъемку атаки потом собирались показать по телевидению Азербайджана.
В статье говорилось, что два израильских оператора категорически отказались направлять дроны, хотя руководство делегации ADS согласилось с условиями азербайджанской стороны. Менеджеры израильской компании обвинили операторов в том, что из-за них может сорваться важный контракт, но те все равно не подчинились. Тогда управлять беспилотниками пришлось самим менеджерам. После этого инцидента, как писала Maariv, один из операторов уволился из компании, а второй собирается это сделать.
В апреле 2016 года Медиамакс обсуждал тему возможного участия израильских специалистов в эксклюзивном интервью с послом Израиля в Армении (резиденция в Иерусалиме) Шмуелем Меиромом.
«Я не знаю об израильских специалистах, которые в эти дни находились бы в Азербайджане, чтобы помогать азербайджанским ВС с использованием беспилотников. Мне ничего об этом не известно. Не могу подтвердить или опровергнуть, что Азербайджан применял БПЛА израильского производства. Это возможно, потому что мы продаем оружие Азербайджану, и это не секрет. Это единственное, что я могу подтвердить»,- говорил тогда посол Израиля.
Шмуел Меиром добавил, что Израиль, как правило, никогда не направляет своих граждан и специалистов для участия в применении или активизации оружия против других стран. «Это я могу уверенно утверждать»,- отметил дипломат.
Он не исключил, что представители азербайджанских ВС могли пройти определенную переподготовку для применения БПЛА: «Возможно они (азербайджанцы – ред.) были здесь (в Израиле – ред.), или наши специалисты были у них (в Азербайджане – ред.), чтобы показать, как работают беспилотники. Это вероятно. Однако я не верю, что это происходило в период последнего обострения конфликта»,- говорил Шмуел Меиром Медиамакс.
После «апрельской войны» 2016 года авторитетное военное издание Jane’s Defence Weekly писало, что вооруженные силы Азербайджана применили в Нагорном Карабахе против армянских позиций беспилотные летательные аппараты Harop/Harpy 2 израильского производства, которые за всю историю их производства впервые применялись во время боевых действий.
В апреле 2016 года глава израильской партии «Мерец» Зехава Гальон обратилась с посланием к министру обороны Израиля Моше Яалону с призывом отказаться от намерения поставить Азербайджану новые беспилотные летательные аппараты.