ՊԲ-ն այսուհետ կհաղորդի միայն արտառոց խախտումների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 25-ից Արցախի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքը տեղեկատվություն չի հրապարակում շփման գծում գրանցված հրադադարի խախտումների մասին:
Այսօր Մեդիամաքսի հետ զրույցում Արցախի Պաշտպանության բանակի մամուլի քարտուղար Սենոր Հասրաթյանն ասել է, որ մայիսի 24-ին, 25-ին եւ լույս 26-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում իրավիճակը հանգիստ է եղել:
Պատասխանելով մեր հարցին, թե ո՞րն է պատճառը, որ մայիսի 25-ին եւ 26-ին կայքում շփման գծի օպերատիվ իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ չեն հրապարակվել, Սենոր Հասրաթյանը նշել է, որ  «իրավիճակի ամփոփոխ լինելու դեպքում ամենօրյա թարմացումներ այլեւս չեն լինի»:
«Եթե լինեն արտառոց դեպքեր, տեղեկատվությունը կայքում կհրապարակվի»,-ասել է Հասրաթյանը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ նախքան 2016-ի Ապրիլյան պատերազմը ՊԲ-ն շփման գծում տիրող օպերատիվ իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկություն հրապարակում էր շաբաթական մեկ անգամ:  Օպերատիվ տվյալների վերաբերյալ ամենօրյա տեղեկատվություն ՊԲ-ն սկսեց հրապարկել 2016-ի ապրիլից հետո:

Армия обороны НКР будет сообщать только о значительных нарушениях - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. С 25 мая на официальном сайте министерства обороны Арцаха не публикуется информация о нарушениях режима прекращения огня на линии соприкосновения.
Сегодня в беседе с Медиамакс пресс-секретарь Армии обороны Арцаха Сенор Асратян сказал, что 24, 25 и в ночь на 26 мая на линии соприкосновения сил Арцаха и Азербайджана сохранялась спокойная обстановка.
Отвечая на вопрос, почему 25 и 26 мая не публиковалась информация об оперативной обстановке на линии соприкосновения, Сенор Асратян сказал, что «при отсутствии значительных изменений ситуации ежедневные обновления больше публиковаться не будут».
«Информация на сайте будет выкладываться только в случае чрезвычайных инцидентов», - сказал Асратян.
Медиамакс отмечает, что до апрельской войны 2016 года Армия обороны НКР публиковала только еженедельные сводки по ситуации на линии соприкосновения. Ежедневные сведения по оперативной обстановке стали публиковаться после апреля 2016 года.