ՀՀ նախագահը չի բացառել ԻՊ մասնակցությունը ԼՂ հակամարտությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարծում է, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունները «կարող էին ավելի ակտիվ աջակցություն ցուցաբերել ՌԴ զինված ուժերին «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում»:
«Ռուսաստանը մեծ ավանդ ունի այդ պայքարում, եւ մենք պետք է ստանձնենք այդ պատասխանատվության որոշ մասը: Հայաստանի համար դա կարեւոր է նաեւ այն պատճառով, որ Մերձավոր Արեւելքում բնակվում էին մեր մեծաթիվ հայրենակիցները: Ինչպես հայտնի է, ԻՊ-ն առանձնապես դաժան է գործում ազգային փոքրամասնությունների, առավել եւս՝ քրիստոնյաների դեմ: Դրանից շատ են տուժել իմ եղբայրներն ու քույրերը Սիրիայում եւ Իրաքում: Իհարկե, որքան շուտ ոչնչացվեն ԻՊ-ի գրոհայինները, այդքան լավ կլինի մարդկության համար: Մենք պատրաստ ենք շարունակել մարդասիրական օգնություն տրամադրել Սիրիայի ժողովրդին, որը շատ է տուժել: Կարծում եմ՝ այն ջանքերը, որ այսօր գործադրում է Ռուսաստանը, հաջողությամբ կպսակվեն»,- ասել է նախագահը «Միր» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Հայաստանը գտնվում է ԻՊ գործողությունների գոտուց մոտ 400 կմ հեռավորության վրա: Դա նշանակում է, որ Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող դեպքերը անմիջական կապ ունեն մեր անվտանգության հետ: Եթե հաշվի առնենք, որ ԻՊ գործողություններում ներգրավված են ԱՊՀ անդամ պետությունների շատ քաղաքացիներ, ապա ուշ թե շուտ մեր տարածքում եւս կհայտնվեն ռազմական փորձ ունեցող մարդիկ: Մենք արդեն, ցավոք սրտի, շփման գծից [ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գիծ - Մեդիամաքս] այն կողմ նկատում ենք արաբերեն խոսք եւ այլ ձայներ: Մեզ թվում է, որ Մերձավոր Արեւելքը լքած մարդիկ աստիճանաբար սկսում են ներգրավվել մեր տարածաշրջանի հակամարտություններում: Դա, իհարկե, շատ վտանգավոր է»,- հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenian President believes ISIS fighters might be involved in NK conflict - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan believes that CSTO countries “could provide more active support to Russian Armed Forces in the fight against the ISIS”.
“Russia makes a very large contribution to that fight, and we should bear some responsibility too. It’s important for Armenia also because high numbers of our compatriots used to live in the Middle East. As we know, the Islamic State treats national minorities with particular cruelty, especially the Christians. My brothers and sisters suffered greatly from that in Syria and Iraq. Of course, the sooner ISIS fighters are wiped out, the better for the entire human race. We are ready to provide further humanitarian aid to the people of Syria, who suffered greatly. I believe that Russia’s current efforts will end successfully,” the President stated in the exclusive interview to Mir TV.
“Armenia is located approximately 400km away from the ISIS operation zone. That means that developments in the Middle East are directly related to our security. Given that many citizens from CIS member states are involved in ISIS activities, sooner or later, people with military experience may appear in our region. Unfortunately, we can already detect Arabic speech and other voices on the other side of the Line of Contact [the NKR-Azerbaijan Line of Contact -Mediamax]. We think that people who left the Middle East become gradually involved in the conflicts in our region. Undoubtedly, that is very dangerous,” Serzh Sargsyan stated.