Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի երկրորդ կեսից Արցախում մասամբ ուժի մեջ կմտնի փետրվարի 20-ի հանրաքվեի արդյունքով ընդունված նոր Սահմանադրությունը:
Այս մասին Մեդիամաքսին ասել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի մամուլի ծառայության ղեկավար Լիլիթ Ասրյանը:
Նոր Սահմանադրության համաձայն` Սահմանադրության 1-3-րդ եւ 12-րդ գլուխները ուժի մեջ են մտնում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտոնական տեղեկագրում» հրապարակվելու օրվան հաջորդող տասներորդ օրը:
«Փետրվարի 27-ին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կհրապարակի հանրաքվեի վերջանական տվյալները, որից հետո, մոտ մեկ շաբաթյա ժամկետում, արդարադատության նախարարությունը կկազմակերպի պաշտոնական տեղեկագրի հրապարակումը»,- նշել է Լիլիթ Ասրյանը:
Սահմանադրության 4-11-րդ գլուխները, այն է` Հանրապետության նախագահի (բացառությամբ 93-րդ հոդվածի 11-րդ կետիˋ նախագահը կարող է արձակել Ազգային ժողովը՝ բացառությամբ Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի բացման օրվան հաջորդող մեկ տարվա ընթացքում ընկած ժամանակահատվածի, պատերազմի եւ արտակարգ դրության ժամանակ, ինչպես նաեւ այն դեպքի, երբ ռազմական դրության ժամանակ հրամանագիր է ընդունել ընտրություններ չանցկացնելու վերաբերյալ, եւ 96 հոդվածիˋ Հանրապետության նախագահին անվստահություն հայտնելը), Ազգային ժողովի, Դատարանների եւ բարձրագույն դատական խորհրդի, դատախազության, Տեղական ինքնակառավարման, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Վերահսկիչ պալատի մասին գլուխները, ուժի մեջ են կմտնեն Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը: Մինչ այդ կշարունակի գործել 2006 թվականի Սահմանադրության համապատասխան դրույթները:
Նոր Սահմանադրությամբ եւս Արցախի Հանրապետություն եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն անվանումները նույնական են:
Նախատեսվում է նաեւ, որ Սահմանադրությունը ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ ոչ ուշ, քան հինգ տարվա ընթացքում պետք է իրականացվի վարչատարածքային բաժանման վերանայում:

New Constitution of Artsakh to partially come into force in March - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The new Constitution of Artsakh, adopted by referendum on February 20, will partially come into force in the second half of March.
Lilit Asryan, Head of the Press service at the National Assembly of Artsakh Republic told Mediamax about this.
According to the new Constitution, Chapters 1-3 and 12 of the Constitution will enter into force on the 10th day following the promulgation of the amendments to the Constitution in the Official Journal of the Republic of Nagorno-Karabakh.
“Central Election Commission of Artsakh will release the final results of the referendum on February 27, which will be followed by publication of the Official Journal by Ministry of Justice in one-week period,” Lilit Asryan remarked.
The provisions of Chapters 4-11 of the Constitution (excluding Article 93, regarding powers of the President, and Article 96, regarding non-confidence against the President) about the President of the Republic, National Assembly, Courts and the Supreme Judicial Council, Prosecutor’s Office, Local Self-Governance, Human Rights Defender, Audit Chamber will come into effect on the day of the assumption of office by the President of the Republic. Until that, the corresponding provisions of the 2006 Constitution will be in effect.
Names of country, i.e. Republic of Artsakh and Republic of Nagorno-Karabakh are equivalent by the new Constitution.