Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի «բոլոր հնարավոր սադրանքները արժանի հակահարված են ստանալու»:
«Այսօր Ադրբեջանում ոմանք պատրանքներ ունեն, թե իբր ընտրությունների վրա կենտրոնացած Հայաստանը լինելու է շատ զբաղված, հետեւաբար եւ խոցելի: Պատրանքների վրա հիմնված քաղաքականությունը ապագա չունի եւ չի կարող ունենալ», - ասել է նախագահը՝ ելույթ ունենալով Երկրապահ կամավորականների միության համագումարին:
«Ձեզնից շատերը հիշում են, թե 90-ական թվականների սկզբներին, երբ շաբաթը մեկ Ադրբեջանում պաշտպանության նախարար էր փոխվում, նրանցից յուրաքանչյուրն իր պարտականությունն էր համարում ելույթ ունենալ եւ ասել, որ մի քանի օր հետո ինքը Ստեփանակերտում թեյ է խմելու: Բայց, ինչպես պատմությունը ցույց տվեց՝ ձեր եւ մեր ժողովրդի այլ հերոս զավակների ջանքերով այնպես ստացվեց, որ նրանք ոչ միայն Ստեփանակերտում թեյ չխմեցին, այլ զրկվեցին Աղդամում, Ֆիզուլիում, Ջաբրայիլում, Կուբաթլիում, Քարվաճառում եւ այլ վայրերում թեյ խմելու հնարավորությունից», - նկատել է Սերժ Սարգսյանը:
«Անկեղծ եմ ասում, որ մենք Ադրբեջանին տառապանք չենք ցանկանում, սակայն եւ ոչ մեկին թույլ չենք տա տենչալ մեր ժողովրդի տառապանքը: Արցախի խնդիրը հայ ժողովրդի գործն է. ինչպես որ Արցախի ժողովուրդը որոշի, հենց այդպես էլ կլինի Արցախի ապագան», - շեշտել է Հայաստանի նախագահը:

Serzh Sargsyan reminds Azerbaijan about loss of Aghdam and Fizuli - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said today that "all possible provocations of Azerbaijan will meet corresponding counter actions”.
“Some people in Azerbaijan have illusions about the elections in Armenia, thinking we’ll be very busy and therefore, vulnerable. A provocation-based policy has and can have no future,” said the President, delivering a speech at the convention of the Volunteer Homeland Defenders Union.
“Many of you remember that in early 1990s, when Azerbaijan changed Defense Minister every week, each of them thought his duty to make a statement, saying that he would be drinking tea in Stepanakert a few days later. However, as the history proved, thanks to you and other brave children of our nation they didn’t just have no tea party in Stepanakert, but also lost the chance to drink tea in Aghdam, Fizuli, Jabrayil, Qubadli, Karvachar and some other places,” Serzh Sargsyan said.
“I say with all honesty that we don’t wish suffering upon Azerbaijan, but we won’t allow anyone to wish suffering upon our people. The issue of Artsakh is the business of Armenian people: as the Artsakh Armenians decide, so their future will be,” Armenian President stressed.