Երեւան: Մեդիամաքս: Այս գիշեր ադրբեջանական կողմի արկակոծումից Մարտակերտում քաղաքացիական անձինք չեն տուժել:
Այս մասին Մեդիամաքսին հայտնել է Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Խաչատրյանը՝ նշելով, որ հակառակորդի հիմնական թիրախը, որպես բնակավայր, եղել է Մարտակերտ քաղաքը:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի փոխանցմամբ՝ մարտական հենակետերից բացի, հակառակորդն այս գիշեր ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքից արկակոծման է ենթարկել Մարտակերտ բնակավայրը՝ կիրառելով 14 արկ:
Վլադիկ Խաչատրյանը նշել է, որ հակառակորդը քաղաքին ուղղված արկակոծումը սկսել է գիշերը՝ ժամը 02:00-ից, ու պարբերաբար շարունակել մինչեւ ժամը 05:00-ն:
«Հիմնականում մեծ վնաս է հասցվել երկու բնակելի տան, մյուսների դեպքում ապակիների կամ պատերի վնասվածք է եղել: Բարեբախտաբար, խաղաղ բնակչության շրջանում վիրավորներ չունենք»,- ասել է Վլադիկ Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ առաջնագծում հակառակորդի ձեռնարկած հերտակոծության ձայները լսելուց անմիջապես հետո ակտիվ աշխատանք է տարվել խաղաղ բնակչության տարհանման եւ ապահով տարածքներ տեղափոխելու ուղղությամբ:
Բնակչության մի մասը տեղափոխվել է մոտակա գյուղեր, որտեղ ավելի ապահով է, իսկ մյուս՝ հիմնական մասը, թաքնվել է հատուկ ապաստարանում: Արկակոծման հետեւանքով վնասվել է էլեկտրասնուցման մի քանի կապուղի, որոնք, Վլադիկ Խաչատրյանի խոսքով, արդեն վերականգնվել են:
«Առավոտյան բնակիչների մեծ մասը դուրս է եկել ապաստարաններից եւ ապրում է իր առօրյա կյանքով: Քաղաքում կյանքը շարունակվում է իր բնականոն հունով»,-եզրափակել է Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավարը:

Yerevan /Mediamax/. Civilians weren’t injured during the bombing of Martakert that Azerbaijan conducted last night.
Head of Martakert region administration Vladik Khachatryan told Mediamax about this, noticing that the main target of Azerbaijan Forces as a settlement was Martakert town.
According to NKR Defense Army, apart from military positions, Azerbaijan fired BM-21 (Grad) missile system at Martakert settlement last night, using 14 projectiles.
Vladik Khachatryan noted that Azerbaijan started firing at the town at 2 a.m. and continued periodically until 5 a.m.
“In general, two houses were greatly damaged, other buildings suffered damage to windows or walls. Fortunately, we don’t have injured persons among the civilians,” said Vladik Khachatryan and added that active evacuation of the civilians began right after the sounds of Azerbaijan’s artillery fire at the front line.
Some civilians were evacuated to nearby villages where it’s safer, and the majority hid in shelters. Several electricity lines were damaged as a result of the bombing, but according to Vladik Khachatryan, they are already repaired.
“Most residents went out of the shelters in the morning and continue their routine. Life in the town goes on as usual,” summed up the Head of Martakert region administration.