Բաքուն շահարկում է բանակցային գործընթացը, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ գործող գերմանական նախագահության` Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ դեսպան Գյունտեր Բեխլերին:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, Էդվարդ Նալբանդյանը զրուցակցին մանրամասն ներկայացրել է Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը, մինչ օրս վերջինիս կողմից շարունակվող հրադադարի ռեժիմի խախտումները:
Գյունտեր Բեխլերը նշել է, որ ԵԱՀԿ գերմանական նախագահությունը խիստ մտահոգված է Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ շփման գծում իրավիճակի սրմամբ:
Կողմերը շեշտել են հատկապես ստեղծված պայմաններում հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված՝ եռանախագահ երկրների ջանքերին անվերապահ աջակցության կարեւորությունը։
«Ադրբեջանական կողմից չեն դադարում բանակցային գործընթացի շուրջ շահարկումները։ Մինչդեռ համանախագահ երկրների առաջարկները հայտնի են եւ հստակ ձեւակերպված, այդ թվում՝ եռանախագահ երկրների ղեկավարների հինգ հայտնի հայտարարություններում, որոնց անկյունաքարն է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը։ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է շարունակել բանակցությունները դրանց հիման վրա»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received today Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the South Caucasus Gunther Bechler.
According to Armenian MFA press service, Edward Nalbandian provided to his interlocutor a detailed presenation of the situation caused by Azerbaijan’s large scale military actions and violations that continue up to this day.
Gunther Bechler noted that German OSCE Chairperson-in-Office is extremely concerned by the escalation of situation at NK-Azerbaijan contact line.
The sides stressed the importance of unconditional support for the three Co-Chairs’ efforts in peaceful settlement of the conflict especially in these circumstances.
“Azerbaijan continues speculations on the process of negotiations. Meanwhile, the offers of Co-Chair states are known and definite, particularly those in famous five statements of Co-Chair states’ leaders, which set implementation of Artsakh people’s right for self-determination as a cornerstone. Armenia often stated its readiness to continue negotiations based on that,” said Edward Nalbandian.