Բաքուն շահարկում է բանակցային գործընթացը, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ գործող գերմանական նախագահության` Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ դեսպան Գյունտեր Բեխլերին:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, Էդվարդ Նալբանդյանը զրուցակցին մանրամասն ներկայացրել է Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը, մինչ օրս վերջինիս կողմից շարունակվող հրադադարի ռեժիմի խախտումները:
Գյունտեր Բեխլերը նշել է, որ ԵԱՀԿ գերմանական նախագահությունը խիստ մտահոգված է Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ շփման գծում իրավիճակի սրմամբ:
Կողմերը շեշտել են հատկապես ստեղծված պայմաններում հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված՝ եռանախագահ երկրների ջանքերին անվերապահ աջակցության կարեւորությունը։
«Ադրբեջանական կողմից չեն դադարում բանակցային գործընթացի շուրջ շահարկումները։ Մինչդեռ համանախագահ երկրների առաջարկները հայտնի են եւ հստակ ձեւակերպված, այդ թվում՝ եռանախագահ երկրների ղեկավարների հինգ հայտնի հայտարարություններում, որոնց անկյունաքարն է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը։ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է շարունակել բանակցությունները դրանց հիման վրա»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Баку спекулирует переговорным процессом, сказал Налбандян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня спецпредставителя действующего председательства Германии в ОБСЕ по Южному Кавказу Гюнтера Бехлера.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Эдвард Налбандян детально представил собеседнику ситуацию, создавшуюся в результате развязанных Азербайджаном широкомасштабных военных действий, а также продолжающиеся с его стороны по сей день нарушения режима прекращения огня.
Гюнтер Бехлер отметил, что немецкое председательство ОБСЕ крайне обеспокоено обострением ситуации на линии соприкосновения между Азербайджаном и Нагорным Карабахом.
Стороны отметили важность оказания в создавшейся ситуации беспрекословной поддержки усилиям стран-сопредседателей, направленных на исключительно мирное урегулирование конфликта.
«С азербайджанской стороны не прекращаются спекуляции вокруг переговорного процесса, хотя предложения стран-сопредседателей известны и четко сформулированы, в том числе и в известных пяти заявлениях стран-сопредседателей. Краеугольным камнем в них является реализация права народа Арцаха на самоопределение. Армения неоднократно заявляла, что готова продолжить переговоры на этой базе», - сказал Эдвард Налбандян.