ՊԲ 18 զինծառայողների մարմինները խոշտանգված են եղել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 10-ին Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում հայկական կողմին հանձնված ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի 18 զինծառայողի մարմինները ենթարկված են եղել խոշտանգման ու անարգանքի։
Ինչպես հայտնում է ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը, այս փաստն արձանագրվել է
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցների ներկայությամբ:
«Այս արարքը, հանդիսանալով հակահումանիզմի աղաղակող դրսեւորում, հակասում է պատերազմի օրենքներին ու սովորույթներին եւ կոպտորեն ոտնահարում միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես, 1949թ. Գործող բանակներում վիրավորների եւ հիվանդների վիճակի բարելավման մասին Ժնեւյան 1-ին կոնվենցիայի, 1949թ․ Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնեւյան 3-րդ կոնվենցիայի եւ 1977թ․ Միջազգային զինված ընդհարումների զոհերի պաշտպանության մասին 1949թ. օգոստոսի 12-ի Ժնեւի կոնվենցիաների 1-ին արձանագրության պահանջները»,- ասված է հանձնաժողովի տարածած հայտարարությունում:
Հանձնաժողովն ընդգծել է՝ ղարաբաղյան կողմը հետամուտ է լինելու, որ ադրբեջանական կողմի նման պահվածքը ենթարկվի միջազգային հանրության եւ մասնագիտացված կառույցների խստագույն դատապարտմանը, իսկ մեղավորները կրեն պատասխանատվություն։

Bodies of 18 Defense Army soldiers are tortured - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The bodies of 18 NKR Defense Army soldiers, given to the Armenian side near the village of Bash Karvend on April 10, were subjected to torture and mutilation.
According to the State Commission on Prisoners of War, Hostages and the Missing Persons of NKR, this fact was registered in the presence of staff of the International Committee of the Red Cross.
“Those acts, being a flagrant manifestation of inhumanity, run counter to the laws and customs of war and are in grave violation of the international humanitarian law, in particular, the Convention (I) for the Amelioration of the Condition of the Wounded and Sick in Armed Forces in the Field (1949), Geneva Convention (III) relative to the Treatment of Prisoners of War (1949) and the Additional Protocol to the Geneva Conventions of 12 August 1949 relating to the Protection of Victims of International Armed Conflicts (Protocol I),” says the message spread by the Commission.
The Commission stressed that the Karabakh side will seek to ensure that such behavior of the Azerbaijani side is condemned in strongest terms by the international community and the specialized agencies, and those responsible are brought into account.