ՊԲ 18 զինծառայողների մարմինները խոշտանգված են եղել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 10-ին Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում հայկական կողմին հանձնված ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի 18 զինծառայողի մարմինները ենթարկված են եղել խոշտանգման ու անարգանքի։
Ինչպես հայտնում է ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը, այս փաստն արձանագրվել է
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցների ներկայությամբ:
«Այս արարքը, հանդիսանալով հակահումանիզմի աղաղակող դրսեւորում, հակասում է պատերազմի օրենքներին ու սովորույթներին եւ կոպտորեն ոտնահարում միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես, 1949թ. Գործող բանակներում վիրավորների եւ հիվանդների վիճակի բարելավման մասին Ժնեւյան 1-ին կոնվենցիայի, 1949թ․ Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնեւյան 3-րդ կոնվենցիայի եւ 1977թ․ Միջազգային զինված ընդհարումների զոհերի պաշտպանության մասին 1949թ. օգոստոսի 12-ի Ժնեւի կոնվենցիաների 1-ին արձանագրության պահանջները»,- ասված է հանձնաժողովի տարածած հայտարարությունում:
Հանձնաժողովն ընդգծել է՝ ղարաբաղյան կողմը հետամուտ է լինելու, որ ադրբեջանական կողմի նման պահվածքը ենթարկվի միջազգային հանրության եւ մասնագիտացված կառույցների խստագույն դատապարտմանը, իսկ մեղավորները կրեն պատասխանատվություն։

Тела 18 солдат Армии обороны НКР подвергались истязаниям - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Тела 18 военнослужащих Армии обороны НКР, переданные армянской стороне 10 апреля близ населенного пункта Баш-Карвенд, были подвергнуты истязаниям и глумлению.
Как сообщает Государственная комиссия НКР по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших, данный факт был зафиксирован в присутствии сотрудников Международного Комитета Красного Креста.
«Данный поступок, будучи вопиющим проявлением антигуманизма, противоречит нормам и обычаям войны и грубо попирает нормы международного гуманитарного права, в частности, требованиям 1-й Женевской конвенции 1949г. об улучшении участи раненых и больных в действующих армиях, 3-й Женевской конвенции 1949г.  об обращении с военнопленными, а также 1-го дополнительного протокола 1977г. к Женевским конвенциям от 12 августа 1949 года, касающегося защиты жертв международных вооруженных конфликтов»,- говорится в заявлении Комиссии.
В Комиссии подчеркнули, что карабахская сторона будет добиваться того, чтобы подобное поведение азербайджанской стороны было подвергнуто строжайшему осуждению со стороны международного сообщества и специализированных структур, а виновные понесли наказание.