Մանրամասներ Արցախում կիրառված Harop ԱԹՍ-ների մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռազմական թեմաները լուսաբանող ամերիկյան հեղինակավոր Jane’s Defence Weekly շաբաթաթերթը գրում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում հայկական դիրքերի դեմ օգտագործել են իսրայելական արտադրության Harop/Harpy 2 անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք արտադրության օրվանից առաջին անգամ են կիրառվել ռազմական գործողությունների ժամանակ:
Պարբերականը նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի՝ ապրիլի 4-ին հրապարակած տեսանյութում երեւում է, թե ինչպես է իսրայելական IAI կոնցեռնի արտադրության Harop/Harpy 2 ԱԹՍ-ը փորձում որսալ գետնին նշված թիրախը մինչեւ կբախվի վերջինիս հետ:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ տարածաշրջանային մի քանի ԶԼՄ-ներ հաստատել են տեսանյութի հավաստի լինելը, եւ դրանց հաղորդմամբ, Harop-ն ոչնչացրել է առաջնագծի մոտ գտնվող հայ կամավորական ջոկատի ավտոբուսը:
Harop-ը «կամիկաձե» անօդաչու թռչող սարք է, որ թիրախի հայտնաբերման դեպքում կարող է վերածվել ինքնակառավարվող ինքնաթիռ-արկի: Harop-ի արագությունը 185 կմ/ժ է, թռիչքի հեռավորությունը՝ ավելի քան 500 կմ: Ուղիղ տեսանելիության հնարավորությունը թույլ է տալիս այն կառավարել մինչեւ 150 կմ հեռավորության վրա:
2015 թ.-ի հունիսին IAI-ն հայտնել էր, որ ավարտել է Harop ԱԹՍ-ի ցուցադրական թռիչքները օտարերկրյա պետության համար, որի անունը չէր բացահայտվում:

Jane’s пишет о примененных в Арцахе беспилотниках Harop - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Авторитетное военное издание Jane’s Defence Weekly пишет, что вооруженные силы Азербайджана применили в Нагорном Карабахе против армянских позиций беспилотные летательные аппараты Harop/Harpy 2 израильского производства, которые за всю историю их производства впервые применялись во время боевых действий.
Издание отмечает, что в видеозаписи, которую Армия обороны НКР обнародовала 4 апреля, видно, как БПЛА Harop/Harpy 2 израильского производства нацеливается на мишень на земле, прежде чем столкнуться с ней.
Издание напоминает, что ряд СМИ подтвердили подлинность записи и, по их сведениям, Harop ударил по автобусу, везущему армянских добровольцев к передовой линии.
Harop в случае обнаружения цели превращается в летающую бомбу. Скорость Harop составляет 185 км/ч, дальность полета – 500 км. При прямой видимости им можно управлять на расстоянии до 150 км.
В июне 2015 года концерн IAI сообщил, что завершил демонстрационные полеты БПЛА для иностранного государства, название которого не разглашалось.