Մանրամասներ Արցախում կիրառված Harop ԱԹՍ-ների մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռազմական թեմաները լուսաբանող ամերիկյան հեղինակավոր Jane’s Defence Weekly շաբաթաթերթը գրում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում հայկական դիրքերի դեմ օգտագործել են իսրայելական արտադրության Harop/Harpy 2 անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք արտադրության օրվանից առաջին անգամ են կիրառվել ռազմական գործողությունների ժամանակ:
Պարբերականը նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի՝ ապրիլի 4-ին հրապարակած տեսանյութում երեւում է, թե ինչպես է իսրայելական IAI կոնցեռնի արտադրության Harop/Harpy 2 ԱԹՍ-ը փորձում որսալ գետնին նշված թիրախը մինչեւ կբախվի վերջինիս հետ:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ տարածաշրջանային մի քանի ԶԼՄ-ներ հաստատել են տեսանյութի հավաստի լինելը, եւ դրանց հաղորդմամբ, Harop-ն ոչնչացրել է առաջնագծի մոտ գտնվող հայ կամավորական ջոկատի ավտոբուսը:
Harop-ը «կամիկաձե» անօդաչու թռչող սարք է, որ թիրախի հայտնաբերման դեպքում կարող է վերածվել ինքնակառավարվող ինքնաթիռ-արկի: Harop-ի արագությունը 185 կմ/ժ է, թռիչքի հեռավորությունը՝ ավելի քան 500 կմ: Ուղիղ տեսանելիության հնարավորությունը թույլ է տալիս այն կառավարել մինչեւ 150 կմ հեռավորության վրա:
2015 թ.-ի հունիսին IAI-ն հայտնել էր, որ ավարտել է Harop ԱԹՍ-ի ցուցադրական թռիչքները օտարերկրյա պետության համար, որի անունը չէր բացահայտվում:

Photo: http://cdn.i24news.tv
Yerevan/Mediamax/. Jane’s Defence Weekly reports that Azerbaijani forces used Harop/Harpy 2 unmanned aerial vehicles against Armenian positions in Nagorno-Karabakh these few days in what is believed to be the first use in an open combat role.
Jane’s notices that the footage posted on YouTube on 4 April by NKR Defense Army shows an Israel Aerospace Industries (IAI) Harop/Harpy 2 UAV appear to acquire a target on the ground before crashing into it.
Jane’s reminds that the footage is confirmed by several media outlets, and according to them, the Harop destroyed a bus carrying Armenian volunteer forces near the front line.
The Harop is a ‘kamikaze’ unmanned aerial vehicle that can serve as a self-controlled plane-missile upon discovering the target. Harop is believed to have a cruising speed of 185 km/h, and a maximum range of greater than 500 km. The direct line-of-sight datalink capability enables operator control at ranges of up to 150 km.
In June 2015, IAI announced that it completed a series of flight demonstrations of the Harop for an undisclosed foreign customer.