Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Ստեփանակերտում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին կներկայացնի արցախյան կողմի մի շարք պահանջները:
«Ես մշտապես շնորհակալություն եմ հայտնել միջազգային հանրությանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ միջնորդական ջանքերի համար: Հարաբերական խաղաղությունը, որը պահպանվում էր մինչեւ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, ապահովվում էր նաեւ ՄԽ համանախագահության շնորհիվ: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հիմա էլ իրականացնում են ակտիվ միջոցառումներ, որոնք բերել են կրակի դադարեցման պայմանավորվածությանը: Բայց մենք ունենք մի շարք տեսակետներ եւ պահանջներ, որոնք կներկայացվեն համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ»,- Ստեփանակերտում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Բակո Սահակյանը:
Նրա խոսքերով, հաշվի առնելով, որ եռանախագահներն եղել են Բաքվում եւ հանդիպել Ադրբեջանի ղեկավարությանը, Արցախին հետաքրքրում է, թե ինչ հարցեր են քննարկել այնտեղ:
«Միջնորդների հետ բոլոր հանդիպումների ժամանակ ես բարձրաձայնում էի, որ բանակցությունների խանգարված ձեւաչափի պայմաններում անհնար է հասնել խնդրի վերջնական կարգավորմանը: Այսօր էլ մնում ենք այդ համոզմանը, որ կարգավորմանը վերաբերող ցանկացած առաջարկություն, որը կարվի առանց ԼՂՀ պաշտոնական մասնակցության, չի կարող լիարժեքորեն կյանքի կոչվել»,- ասել է Արցախի ղեկավարը: Նա հիշեցրել է, որ 1994 թ-ին ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովում հաստատվել է, որ Արցախը հակամարտության կողմ է հանդիսանում, եւ այդ որոշումը ուժի մեջ է:
«Բանակցային սեղանին վերադառնալու մեր պահանջը պայմանավորված է ոչ թե նրանով, որ մենք չենք վստահում Հայաստանին, որը բանակցություններում ներկայացնում է Արցախը, այլ այն հանգամանքով, որ աշխարհում չկա որեւէ հակամարտություն, որտեղ լուծումները գտնում են առանց հակամարտության հիմնական դերակատարի»,- ասել է Բակո Սահակյանը:

Арцах настаивает на своем возвращении в процесс переговоров - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцахской Республики Бако Саакян сегодня в Степанакерте представит ряд требований сопредседателям Минской группы ОБСЕ.
«Я всегда выражал благодарность мировому сообществу, сопредседателям Минской группы ОБСЕ за посреднические усилия. Относительный мир до 1 апреля поддерживался в том числе и благодаря Минской группе. Сопредседатели МГ ОБСЕ и теперь ведут активую работу, что привело к договоренности о прекращении огня. Но у нас есть ряд мнений и требований, которые будут представлены на встрече с сопредседателями», - сказал Бако Саакян в Степанакерте на встрече с журналистами.
По его словам, учитывая, что сопредседатели были в Баку и встречались с руководством Азербайджана, Арцах интересует, какие вопросы обсуждались там.
«На всех встречах с сопредседателями я говорил, что в условиях нарушенного формата переговоров невозможно достичь окончательного решения проблемы. И сегодня мы остаемся при мнении, что любое предложение относительно урегулирования, сделанное без официального участия НКР, не может быть полноценно осуществлено», - сказал лидер Арцаха. Он напомнил, что в 1994 году на саммите в Будапеште Арцах был объявлен стороной конфликта, и это решение никто не отменял.
«Наше требование о возвращении за стол переговоров обусловлено не тем, что мы не доверяем Армении, которая представляет на переговорах интересы Арцаха, а тем, что нет в мире конфликта, который возможно решить без участия его основной стороны», - сказал Бако Саакян.