Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Ստեփանակերտում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին կներկայացնի արցախյան կողմի մի շարք պահանջները:
«Ես մշտապես շնորհակալություն եմ հայտնել միջազգային հանրությանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ միջնորդական ջանքերի համար: Հարաբերական խաղաղությունը, որը պահպանվում էր մինչեւ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, ապահովվում էր նաեւ ՄԽ համանախագահության շնորհիվ: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հիմա էլ իրականացնում են ակտիվ միջոցառումներ, որոնք բերել են կրակի դադարեցման պայմանավորվածությանը: Բայց մենք ունենք մի շարք տեսակետներ եւ պահանջներ, որոնք կներկայացվեն համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ»,- Ստեփանակերտում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Բակո Սահակյանը:
Նրա խոսքերով, հաշվի առնելով, որ եռանախագահներն եղել են Բաքվում եւ հանդիպել Ադրբեջանի ղեկավարությանը, Արցախին հետաքրքրում է, թե ինչ հարցեր են քննարկել այնտեղ:
«Միջնորդների հետ բոլոր հանդիպումների ժամանակ ես բարձրաձայնում էի, որ բանակցությունների խանգարված ձեւաչափի պայմաններում անհնար է հասնել խնդրի վերջնական կարգավորմանը: Այսօր էլ մնում ենք այդ համոզմանը, որ կարգավորմանը վերաբերող ցանկացած առաջարկություն, որը կարվի առանց ԼՂՀ պաշտոնական մասնակցության, չի կարող լիարժեքորեն կյանքի կոչվել»,- ասել է Արցախի ղեկավարը: Նա հիշեցրել է, որ 1994 թ-ին ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովում հաստատվել է, որ Արցախը հակամարտության կողմ է հանդիսանում, եւ այդ որոշումը ուժի մեջ է:
«Բանակցային սեղանին վերադառնալու մեր պահանջը պայմանավորված է ոչ թե նրանով, որ մենք չենք վստահում Հայաստանին, որը բանակցություններում ներկայացնում է Արցախը, այլ այն հանգամանքով, որ աշխարհում չկա որեւէ հակամարտություն, որտեղ լուծումները գտնում են առանց հակամարտության հիմնական դերակատարի»,- ասել է Բակո Սահակյանը:

Artsakh demands to be included in negotiations - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. NKR President Bako Sahakyan will present to OSCE Minsk Group Co-Chairs a number of Artsakh’s demands today in Stepanakert.
“I repeatedly thanked international community and OSCE Minsk Group Co-Chairs for their mediation efforts. The relative peace that existed until the night of April 1 was maintained owing to Minsk Group Co-Chairs as well. OSCE Minsk Group Co-Chairs continue active mediation that resulted in agreement on ceasefire. However, we have a number of opinions and demands that will be presented at the meeting with Co-Chairs,” said Bako Sahakyan during the meeting with journalists in Stepanakert.
According to him, taking into account that the three Co-Chairs were in Baku and met Azerbaijani government, Artsakh would like to know what issues were discussed there.
“I stated at every meeting with Co-Chairs that it’s impossible to reach final settlement of this issue in a disordered format of negotiations. We believe today too that any offer regarding settlement made without official participation of NKR cannot be fully brought to life,” said NKR President.
He reminded that Artsakh was confirmed to be a side in the conflict at OSCE summit of 1994, and that decision still stands. “Our demand to be returned to the negotiations table is specified not by mistrust towards Armenia that represents Artsakh during negotiations, but by the fact that there’s no such conflict in the world where solutions are found without the main participant,” said Bako Sahakyan.