Washington Post-ը կշտամբել է Սպիտակ տանը՝ Ալիեւին սիրաշահելու համար
Երեւան: Մեդիամաքս: The Washington Post թերթը խմբագրական հոդվածում քննադատել է ԱՄՆ վարչակազմի քաղաքականությունը՝ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ղեկավարների նկատմամբ:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը պարբերաբար բանտ է նետում իրեն քննադատողներին: Միջուկային անվտանգության գագաթաժողովի նախօրեին նա ոմանց ազատ արձակեց, հավանաբար, կարծելով, որ այդպիսով կթուլացնի լարվածությունը: Երբ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Սպիտակ տանը հայտնվեց լրագրողների առջեւ պարոն Ալիեւի հետ, նա շատ բարձր կարծիք հայտնեց իր հյուրի մասին՝ որպես բարդ տարածաշրջանում գտնվող պետության առաջնորդի, որը գործում է «մտածված եւ խելամտորեն»: Քերին եւ Ալիեւը խոսել են գազատարի, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Հայաստանի հետ հակամարտության, ինչպես նաեւ Աֆղանստանում Ադրբեջանի ունեցած դերի մասին: Սակայն ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների մասին խոսք չգնաց:
Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպեց նաեւ փոխնախագահ Բայդենը, եւ, ինչպես ասվում է հայտարարության մեջ, «գոհունակությամբ նշեց իրավապաշտպանների ու քաղաքական ակտիվիստների ազատ արձակումը», ինչպես նաեւ աջակցություն հայտնեց «հետագա զարգացմանը՝ընդգծելով քաղաքացիական հասարակության եւ իրավական պետության սկզբունքների նշանակությունը»: Այդ ամենը սիրալիր եւ շատ ոգեշնչող էր: Սակայն իրականում պարոն Ալիեւը չի հարգում ոչ քաղաքացիական հասարակությունը, ոչ էլ իրավական պետության սկզբունքները», - ասված է հոդվածում:
«Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նույնպես փորձում է լռեցնել իր քննադատներին՝ այդ թվում ճնշելով մամուլի ազատությունը եւ լրագրողներին քրեական հետապնդումների ենթարկելով: Մինչ այդ Բայդենը արտահայտվեց մամուլի հանդեպ կիրառվող խիստ միջոցների դեմ, սակայն Էրդողանի հետ տեղի ունեցած հանդիպումից հետո Սպիտակ տան հայտարարության մեջ այդ մասին ոչինչ չկար: Չէր խոսվում ճնշումների մասին նաեւ երեքշաբթի Սպիտակ տանը Օբամայի ու նախագահ Էրդողանի միջեւ տեղի ունեցած հանդիպման մասին ռեպորտաժում: Ուրբաթ՝ գագաթաժողովի ավարտից հետո, Բարաք Օբաման հայտարարել էր, որ զգուշացրել է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին «տեղեկատվության ազատությունը ճնշելու եւ դեմոկրատական բանավեճերը խոչընդոտելու վտանգի մասին»,- գրում է The Washington Post-ը:

The Washington Post: U.S. missed the chance to speak truth to Aliyev
Yerevan /Mediamax/. The Washington Post criticized U.S. government’s policy towards Azerbaijani and Turkish Presidents in its editorial.
“Take President Ilham Aliyev of Azerbaijan, who has regularly imprisoned his critics. He released a batch of prisoners before the summit, perhaps thinking that would take the edge off. When Secretary of State John F. Kerry appeared in the Treaty Room with Mr. Aliyev, the secretary offered praise for his guest as a leader in a complex region who has been “very studious and thoughtful.” Mr. Kerry and Mr. Aliyev spoke about energy, the conflict with Armenia over Nagorno-Karabakh and Azerbaijan’s role in Afghanistan. About democracy and human rights, they said nothing.
Vice President Biden also met with the Azeri president, and, according to a statement, “welcomed the recent releases from prison of human rights and civil society activists” and “encouraged continued progress, underscoring the importance of civil society and rule of law.” This is the polite, aspirational approach. In fact, Mr. Aliyev does not respect civil society or rule of law,” says the article.
“President Recep Tayyip Erdogan of Turkey also has been attempting to silence his critics, including by means of a steadily closing vise on press freedom with the prosecution of journalists. Mr. Biden has spoken out against the press crackdown previously, but it was not mentioned in the statement issued by the White House after his meeting with Mr. Erdogan. Nor did the crackdown come up in the White House’s description of President Obama’s meeting with Mr. Erdogan on Thursday evening. After the summit ended Friday, Mr. Obama said he warned Mr. Erdogan against the “repression of information and shutting down democratic debate,” writes The Washington Post.