Washington Post-ը կշտամբել է Սպիտակ տանը՝ Ալիեւին սիրաշահելու համար
Երեւան: Մեդիամաքս: The Washington Post թերթը խմբագրական հոդվածում քննադատել է ԱՄՆ վարչակազմի քաղաքականությունը՝ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ղեկավարների նկատմամբ:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը պարբերաբար բանտ է նետում իրեն քննադատողներին: Միջուկային անվտանգության գագաթաժողովի նախօրեին նա ոմանց ազատ արձակեց, հավանաբար, կարծելով, որ այդպիսով կթուլացնի լարվածությունը: Երբ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Սպիտակ տանը հայտնվեց լրագրողների առջեւ պարոն Ալիեւի հետ, նա շատ բարձր կարծիք հայտնեց իր հյուրի մասին՝ որպես բարդ տարածաշրջանում գտնվող պետության առաջնորդի, որը գործում է «մտածված եւ խելամտորեն»: Քերին եւ Ալիեւը խոսել են գազատարի, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Հայաստանի հետ հակամարտության, ինչպես նաեւ Աֆղանստանում Ադրբեջանի ունեցած դերի մասին: Սակայն ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների մասին խոսք չգնաց:
Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպեց նաեւ փոխնախագահ Բայդենը, եւ, ինչպես ասվում է հայտարարության մեջ, «գոհունակությամբ նշեց իրավապաշտպանների ու քաղաքական ակտիվիստների ազատ արձակումը», ինչպես նաեւ աջակցություն հայտնեց «հետագա զարգացմանը՝ընդգծելով քաղաքացիական հասարակության եւ իրավական պետության սկզբունքների նշանակությունը»: Այդ ամենը սիրալիր եւ շատ ոգեշնչող էր: Սակայն իրականում պարոն Ալիեւը չի հարգում ոչ քաղաքացիական հասարակությունը, ոչ էլ իրավական պետության սկզբունքները», - ասված է հոդվածում:
«Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նույնպես փորձում է լռեցնել իր քննադատներին՝ այդ թվում ճնշելով մամուլի ազատությունը եւ լրագրողներին քրեական հետապնդումների ենթարկելով: Մինչ այդ Բայդենը արտահայտվեց մամուլի հանդեպ կիրառվող խիստ միջոցների դեմ, սակայն Էրդողանի հետ տեղի ունեցած հանդիպումից հետո Սպիտակ տան հայտարարության մեջ այդ մասին ոչինչ չկար: Չէր խոսվում ճնշումների մասին նաեւ երեքշաբթի Սպիտակ տանը Օբամայի ու նախագահ Էրդողանի միջեւ տեղի ունեցած հանդիպման մասին ռեպորտաժում: Ուրբաթ՝ գագաթաժողովի ավարտից հետո, Բարաք Օբաման հայտարարել էր, որ զգուշացրել է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին «տեղեկատվության ազատությունը ճնշելու եւ դեմոկրատական բանավեճերը խոչընդոտելու վտանգի մասին»,- գրում է The Washington Post-ը:

Ереван /Медиамакс/. Газета The Washington Post в редакционной статье подвергла критике политику американской администрации в отношении лидеров Азербайджана и Турции.
«Возьмем, к примеру, президента Азербайджана Ильхама Алиева, который регулярно сажает в тюрьму тех, кто его критикует. Накануне саммита он некоторых из них выпустил - наверное, думая, что тем самым ослабит напряженность. Когда госсекретарь США Джон Керри появился перед журналистами вместе с господином Алиевым в Белом доме, он очень высоко отозвался о своем госте как лидере страны в сложном регионе, действующем «обдуманно и рассудительно». Керри и Алиев говорили о газопроводе, о конфликте с Арменией из-за Нагорного Карабаха и роли Азербайджана в Афганистане. Но о демократии и правах человека они не сказали ничего.
С азербайджанским президентом встретился и вице-президент Байден и, как говорится в заявлении, «с удовлетворением отметил освобождение из тюрьмы правозащитников и гражданских активистов», а также «поддержал дальнейшие прогресс, подчеркнув значение гражданского общества и принципов правового государства». Все это выглядит любезно и вдохновляет. Но в действительности, г-н Алиев не уважает ни гражданское общество, ни принципы правового государства», - говорится в статье.
«Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган тоже пытается заставить замолчать своих критиков - в том числе подавлением свободы прессы, ведя уголовное преследование журналистов. До этого Байден выступил против жестких мер в отношении прессы, но в заявлении Белого дома после встречи с Эрдоганом об этом ничего сказано не было. Не говорилось о репрессивных мерах и в репортаже о встрече президента Обамы с Эрдоганом, состоявшейся во вторник в Белом доме. В пятницу после окончания саммита Барак Обама заявил, что предостерег Реджепа Эрдогана от «подавления свободы информации и сворачивания демократических дискуссий»», - пишет The Washington Post.