Երեւան: Մեդիամաքս: Կիպրոսի իշխանությունները կոչ են արել Ադրբեջանին հարգել հրադադարի ռեժիմը:
«Կիպրոսի Հանրապետության կառավարությունն ուշադրությամբ հետեւում է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող մտահոգիչ զարգացումներին: Մենք դատապարտում ենք ուժի կիրառումը եւ մասնավորապես՝ խաղաղ բնակչության շրջանում մարդկային կյանքի կորուստը: Կոչ ենք անում Ադրբեջանին հարգել ստատուս քվոն»,- ասված է Կիպրոսի ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:
Կիպրոսի իշխանությունները նշել են, որ հակամարտության խաղաղ լուծմանն այլընտրանք չկա՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ մինսկի խմբի համանախագահների կարեւոր դերն այս հարցում:
«Միեւնույն ժամանակ, մենք կոչ ենք անում Թուրքիային զերծ մնալ իրավիճակն էլ ավելի ապակայունացնող գործողություններից եւ հայտարարություններից»,- հայտարարել են Կիպրոսի կառավարությունում:

Фото: http://www.sigmalive.com/
«Правительство Республики Кипр внимательно следит за тревожными событиями в Нагорном Карабахе, возникшими в следствии нарушения режима перемирия со стороны вооруженных сил Азербайджана. Мы осуждаем применение силы и жертвы среди мирного населения. Призываем Азербайджан уважать статус кво»,- сказано в заявлении, распространенном МИД Кипра.
Власти Кипра отметили, что решение конфликта мирным путем не имеет альтернативы и подчеркнули важную роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Мы также призываем Турцию оставаться в стороне от заявлений и действий, еще более дестабилизирующих ситуацию»,- отмечено в заявлении.