Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր անցկացրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ:
«Ադրբեջանի Զինված ուժերը սադրիչ գործողություններ են ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով: Սրանք 1994 թվականի զինադադարի հաստատումից հետո ամենախոշորամասշտաբ գործողություններն են, որ փորձեցին եւ հիմա էլ փորձում են իրականացնել Ադրբեջանի զինված ուժերը: Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի՝ ժամանակին եւ արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր եղավ ոչ միայն իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ, այլեւ զգալի կորուստներ հասցնել հակառակորդին: Ընդ որում, հակառակորդն այդ ընթացքում օգտագործում էր ռազմական օդուժ, հրետանու բոլոր տեսակները եւ բոլոր տիպի զրահամեքենաները: Հակառակորդի կորուստները, ինչպես օդուժի, այնպես էլ հետեւակի ու զրահատեխնիկայի, զգալի են: Մենք էլ ունենք կորուստներ. այս պահի դրությամբ 18 զոհ ունենք եւ 35-ին մոտ վիրավոր», - ասել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ԱՄՆ հանդիպել է Միացյալ Նահանգներ փոխնախագահ Բայդենի եւ պետքարտուղար Քերիի հետ:
«Նրանց կոչ եմ արել, որպեսզի սաստեն Ադրբեջանին՝ չխախտել հրադադարի կանոնները, բայց, ինչպես տեսաք, այդ հանդիպումից ընդամենը մի քանի ժամ հետո տեղի ունեցան իրադարձություններ, որ դեռեւս հայտնի չեն, թե ինչի կվերաճեն: Այս պահին սադրանքները շարունակվում են. հյուսիսում եւ հարավում կա որոշակի լարվածություն, բայց, ինչպես ասացի, Լեռնային Ղարաբաղի Զինված ուժերը վերահսկում են իրավիճակը:
Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերը գործում են ըստ նախապես մշակված պլանի, եւ որոշակի նախարարություններ, կարծում եմ, առանց աժիոտաժի, առանց որեւէ լարվածության պետք է անցնեն ուժեղացված աշխատանքի, ուժեղացված ծառայության, ինչպես նախատեսված է մեր ծրագրերով: Միջոցներ են ձեռնարկվել սահմանամերձ շրջանի բնակչության անվտանգության ապահովման համար: Կարծում եմ՝ այդ միջոցները բավարար են, բայց ես համոզված եմ եւ առաջարկում եմ քննարկենք, որ մենք մեկ քայլ առաջ պետք է գնանք», - ասել է նախագահը:

У армянской стороны 18 жертв и около 35 раненых, сказал президент - Mediamax.am
«Вооруженные силы Азербайджана предприняли провокационные действия на всей линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Эти действия стали самыми масштабными с момента установления режима прекращения огня в 1994 году. Благодаря своевременным и умелым действиям Армии обороны Нагорного Карабаха, удалось не только взять ситуацию под контроль, но и нанести противнику значительные потери. Причем противник применил военно-воздушные силы, все виды артиллерии и все типы бронемашин. Потери противника, как в воздушных силах, так и в пехоте и бронетехнике, значительны. С нашей стороны также есть потери: на данный момент у нас 18 погибших и около 35 раненых», - сказал президент Армении.
Серж Саргсян сказал, что встречался в США с вице-президентом Соединенных Штатов Джозефом Байденом и госсекретарем Джимом Керри.
«Я призвал их усмирить Азербайджан, чтобы тот не нарушал правила перемирия. Но, как вы видите, всего через несколько часов после этих встреч произошли события, которые еще неизвестно, во что перерастут. На данный момент провокации продолжаются: на севере и юге сохраняется определенная напряженность. Но, как я уже сказал, Вооруженные силы Нагорного Карабаха контролируют ситуацию.
Вооруженные силы Армении действуют в соответствии с заранее разработанным планом, и некоторые министерства, думаю, без ажиотажа и напряжения должны перейти на усиленную службу, как было предусмотрено нашим планом. Предприняты меры по обеспечению безопасности жителей приграничных районов. Думаю, этих  мер достаточно, но я уверен, и предлагаю обсудить это: мы должны быть на шаг впереди», - сказал президент.