Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր անցկացրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ:
«Ադրբեջանի Զինված ուժերը սադրիչ գործողություններ են ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով: Սրանք 1994 թվականի զինադադարի հաստատումից հետո ամենախոշորամասշտաբ գործողություններն են, որ փորձեցին եւ հիմա էլ փորձում են իրականացնել Ադրբեջանի զինված ուժերը: Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի՝ ժամանակին եւ արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր եղավ ոչ միայն իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ, այլեւ զգալի կորուստներ հասցնել հակառակորդին: Ընդ որում, հակառակորդն այդ ընթացքում օգտագործում էր ռազմական օդուժ, հրետանու բոլոր տեսակները եւ բոլոր տիպի զրահամեքենաները: Հակառակորդի կորուստները, ինչպես օդուժի, այնպես էլ հետեւակի ու զրահատեխնիկայի, զգալի են: Մենք էլ ունենք կորուստներ. այս պահի դրությամբ 18 զոհ ունենք եւ 35-ին մոտ վիրավոր», - ասել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ԱՄՆ հանդիպել է Միացյալ Նահանգներ փոխնախագահ Բայդենի եւ պետքարտուղար Քերիի հետ:
«Նրանց կոչ եմ արել, որպեսզի սաստեն Ադրբեջանին՝ չխախտել հրադադարի կանոնները, բայց, ինչպես տեսաք, այդ հանդիպումից ընդամենը մի քանի ժամ հետո տեղի ունեցան իրադարձություններ, որ դեռեւս հայտնի չեն, թե ինչի կվերաճեն: Այս պահին սադրանքները շարունակվում են. հյուսիսում եւ հարավում կա որոշակի լարվածություն, բայց, ինչպես ասացի, Լեռնային Ղարաբաղի Զինված ուժերը վերահսկում են իրավիճակը:
Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերը գործում են ըստ նախապես մշակված պլանի, եւ որոշակի նախարարություններ, կարծում եմ, առանց աժիոտաժի, առանց որեւէ լարվածության պետք է անցնեն ուժեղացված աշխատանքի, ուժեղացված ծառայության, ինչպես նախատեսված է մեր ծրագրերով: Միջոցներ են ձեռնարկվել սահմանամերձ շրջանի բնակչության անվտանգության ապահովման համար: Կարծում եմ՝ այդ միջոցները բավարար են, բայց ես համոզված եմ եւ առաջարկում եմ քննարկենք, որ մենք մեկ քայլ առաջ պետք է գնանք», - ասել է նախագահը:

18 casualties and 35 wounded on Armenian side, President says - Mediamax.am
“Azerbaijani Armed Forces conducted a provocation on the entire contact line with NKR. These are the most large-scale military operations after the ceasefire of 1994, which Azerbaijani Armed Forces performed and are still performing. Timely and masterful actions of NKR Defense Army allowed to not only take the situation under control, but also cause the rival substantial losses.
Furthermore, the rival used air forces, all types of artillery and tanks during the operations. The rival suffered heavy losses in air forces, infantry and tanks. We have casualties too: 18 dead and around 35 wounded as of now,” said Armenian President.
Serzh Sargsyan said that he met U.S. Vice President Biden and Secretary of State Kerry in the USA.
“I urged them to warn Azerbaijan against truce violations, but as you see, events with unknown consequences took place mere hours after that meeting. Provocations continue at this moment; there’s certain tension in North and South, but as I said, NKR Armed Forces control the situation.
Armenian Armed Forces follow the prepared plan, and I believe several ministries should shift to more intense work without any rush or tension according to our plans. Measures have been taken to ensure safety of border area residents. I believe that those measures are sufficient, but I am convinced and I suggest that we should be one step ahead,” said the President.