Քերին եւ Ալիեւը քննարկել են ԼՂ խնդիրը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ իր մտահոգությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում եւ Հայաստանի հետ սահմանին լարվածության աճի վերաբերյալ:
«Այսօր պետքարտուղար Ջոն Քերին Վաշինգտոնում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ՝ քննարկելու երկկողմ եւ տարածաշրջանային հարցերի լայն շրջանակ: Պետքարտուղար Քերին բարձր է գնահատել է Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման հարցում Ադրբեջանի դերը՝ որպես առաջատար երկիր «Հարավային գազային միջանցք» նախագծի զարգացման համար: Նա արտահայտել է ԱՄՆ-ի աջակցությունն Ադրբեջանին՝ վերջինիս տարածաշրջանային առեւտրային հանգույց դառնալու ջանքերում:
Ջոն Քերին նաեւ շնորհակալություն է հայտնել Իլհամ Ալիեւին Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելությանն Ադրբեջանի մասնակցության համար, եւ այդ երկրի կարեւոր դերը ահաբեկչության դեմ պայքարում: Ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների հարցերում պետքարտուղարը ողջունել է Ադրբեջանի կողմից արված վերջին դրական քայլերը եւ խրախուսել առաջընթացն այդ ոլորտում:
Կողմերը քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ջանքերը: Պետքարտուղարը վերահաստատել է ԱՄՆ աջակցությունը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանն ու մտահոգություն հայտնել շփման գծում եւ պետական սահմանին լարվածության աճի վերաբերյալ:
Պետքարտուղարն ընդգծել է ԱՄՆ-ի՝ կողմերի հետ աշխատելու հանձնառությունը՝ հասնելու համապարփակ կարգավորման, որը հիմնված կլինի միջազգային իրավունքի սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի վրա»,- հայտնում է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը:
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը տարածել է նաեւ հանդիպումից առաջ Քերիի եւ Ալիեւի արված հայտարարությունները, որոնք ներկայացնում ենք հատվածաբար.
Պետքարտուղար Քերի: «Մենք շատ շնորհակալ ենք Ադրբեջանին խաղաղապահ ոլորտում ունեցած ներդրման համար, Աֆղանստանում իր ներդրած ջանքերի համար: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը գտնվում է բարդ տարածաշրջանում, եւ ես կարծում եմ՝ նախագահ Ալիեւը շատ ուշադիր եւ հետեւողական է եղել այն կարիքների հանդեպ, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են «Հարավային գազային միջանցք»-ում իր առաջնորդությանը: Սա շատ կարեւոր քայլ է Եվրոպայի երկարաժամկետ ռազմավարական շահերի եւ էներգիայի աղբյուրների դիվերսիֆիկացման համար:
Մենք ունեն փոխադարձ հետաքրքրություններ ահաբեկչության դեմ պայքարում: Մենք ցանկանում ենք հասնել Լեռնային Ղարաբաղի սառեցված հակամարտության վերջնական կարգավորմանը, որը պետք է լինի բանակցված լուծում»:
Նախագահ Ալիեւ: «Մենք բարձր ենք գնահատում մեր երկկողմ հարաբերությունները: ԱՄՆ-ի եւ Ադրբեջանի հարաբերություններն ունեն 25 տարվա պատմությունը, եւ այդ հարաբերությունները մշտապես եղել են շատ մտերիմ, ջերմ եւ հիմա դրանք ռազմավարական կարեւորության հարաբերություններ են:
Մենք գտնվում ենք շատ ակտիվ քաղաքական երկխոսության մեջ: Ինչպես պետքարտուղարն արդեն նշեց, մենք բազմիցս հանդիպել ենք տարբեր առիթներով, բայց սա առաջին հանդիպումն է Վաշինգտոնում: Մեր երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցությունը զարգանում է: Ամերիկյան ընկերությունները մեր երկրի տնտեսության մեջ ներդրել են ավելի քան 10 մլրդ դոլար, ինչը մեր տնտեսական համագործակցության եւ մեր երկրի տնտեսական զարգացման համար լավ ցուցանիշ է: Մենք համատեղ իրականացրել ենք այնպիսի կարեւոր նախագծեր, ինչպիսիք են Կասպից եւ Միջերկրական ծովերը միացնող նավթագազային խողովակաշարերի կառուցումը՝ իհարկե ԱՄՆ-ի հզոր աջակցության շնորհիվ:
Եվ հիմա, ինչպես պետքարտուղարը նշեց, մենք համատեղ աշխատում ենք «Հարավային գազային միջանցք»-ի ուղղությամբ, եւ դա էներգետիկ անվտանգությանն ու էներգետիկ դիվերսիֆիկացմանը միտված նախագիծ է, որի բոլոր մասնակիցները՝ թե արտադրողները եւ թե սպառողները, կունենան երկարաժամկետ օգուտներ: Մենք շատ շնորհակալ ենք ԱՄՆ կառավարությանը՝ այս նախագիծն իրականացնելու հարցում աջակցության համար: Անկեղծ ասած, առանց այդ օգնության, ավելի շատ ժամանակ ու ջանքեր կպահանջվեին այս նախագծի իրականացման համար: Մենք ճիշտ ուղու վրա ենք եւ կավարտենք ժամանակին: Երկու-երեք տարի հետո «Հարավային գազային միջանցք»-ը կգործարկվի:
Մենք շնորհակալ ենք ԱՄՆ կառավարությանը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ երկարատեւ հակամարտության կարգավորման ուղիներ գտնելու ջանքերի համար: Մենք կարծում ենք, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերի հիման վրա, որոնք պահանջում են մեր տարածքներից հայկական զորքերի անհապաղ եւ առանց նախապայմանների դուրսբերում: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտությունը, ինչպես նաեւ աշխարհում եւ հետխորհրդային տարածքի բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն երկրների տարածքային ամբողջականության հիման  վրա»
Մեդիամաքսը նշում է, որ Պետդեպի մամուլի ծառայությունը արձագանքել է նաեւ
Ադրբեջանի նախագահի կողմից ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին «սադրիչ» անվանելու մասին Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության հարցին եւ հայտնել է հետևյալը.
«Որպես Մինսկի խմբի համանախագահ` ԱՄՆ-ն խորապես ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տեւական եւ խաղաղ կարգավորմանը հասնելու գործընթացում։ ԼՂ վերջնական կարգավիճակը կորոշվի հակամարտության խաղաղ կարգավորման եւ բանակցության ավելի լայն շրջանակի դեպքում՝  հիմնված
Հելսինկյան սկզբունքների՝ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման վրա»։

Керри и Алиев обсудили Карабахский конфликт
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Джон Керри на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Вашингтоне выразил беспокойство в связи с ростом напряжения на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и границе с Арменией.
«Сегодня госсекретарь Джон Керри в Вашингтоне встретился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, чтобы обсудить широкий круг вопросов, касающихся двустороннего сотрудничества и региона. В вопросе поддержания энергетической безопасности Европы госсекретарь Керри высоко оценил роль Азербайджана как страны, играющей ведущую роль в развитии проекта «Южный газовый коридор». Он выразил Азербайджану поддержку США в попытке стать региональным торговым узлом.
Джон Керри также поблагодарил Ильхама Алиева за участие Азербайджана в миротворческой миссии в Афганистане и важную роль страны в борьбе против терроризма. Госсекретарь приветствовал недавние положительные действия  Азербайджана в области демократии и прав человека, поощрив прогресс в данной сфере.
Стороны обсудили также усилия, направленные на урегулирование карабахского конфликта. Госсекретарь подтвердил поддержку США территориальной целостности Азербайджана и выразил беспокойство относительно роста напряжения на линии соприкосновения и на государственной границе.
Госсекретарь подчеркнул готовность США работать со сторонами для достижения всестороннего урегулирования, основанного на принципах международного права, регламента ООН и Хельсинкском заключительном акте», - сообщает госдеп США.
Госдепартамент США распространил также заявления Керри и Алиева, сделанные до встречи, из которых мы представляем некоторые отрывки.
Госсекретарь Керри: «Мы очень благодарны Азербайджану за вклад в сферу миротворчества, за его усилия в Афганистане. Очевидно, что Азербайджан находится в сложном регионе, и я считаю, что президент Алиев был очень внимателен и последователен к потребностям, которые, в частности, касаются его лидерства в «Южном газовом коридоре». Это очень важный шаг с точки зрения долгосрочных стратегических интересов Европы и диверсификации источников энергии.
У нас есть взаимные интересы и в борьбе против терроризма. Мы хотим добиться окончательного урегулирования замороженного конфликта в Нагорном Карабахе посредством переговоров».
Президент Алиев: «Мы высоко ценим наши двусторонние отношения. Отношениям между США и Азербайджаном 25 лет, и эти отношения всегда были тесными и теплыми, а теперь они имеют стратегическое значение.
Мы ведем активный политический диалог. Как госсекретарь уже отметил, мы неоднократно встречались по разным поводам, но это первая встреча в Вашингтоне. Экономическое сотрудничество между нашими странами развивается. Американские компании вложили в экономику нашей страны больше 10 млрд долларов, что является хорошим показателем для нашего экономического сотрудничества и развития нашей страны. Мы совместно реализовали такие важные проекты, как строительство нефтегазовых труб, соединяющих Каспийское и Средиземное моря, конечно, благодаря мощной поддержке США.
И теперь, как отметил госсекретарь, мы совместно работаем над «Южным газовым коридором», и эта программа нацелена на энергетическую безопасность и диверсификацию, и все ее участники, как производители, так и потребители, получат долгосрочную выгоду. Мы очень благодарны правительству США за осуществление проекта и поддержку в этом вопросе. Честно говоря, без этой помощи на реализацию данного проекта ушло бы больше времени и усилий. Мы на правильном пути и завершим проект своевременно. Через 2-3 года «Южный газовый коридор» будет запущен.
Мы благодарны правительству США за усилия в поиске путей решения долгосрочного конфликта между Азербайджаном и Арменией. Мы считаем, что конфликт должен быть разрешен на основании резолюций Совета безопасности ООН, которые требуют немедленного вывода армянских войск с наших территорий без каких-либо предусловий. Конфликт между Арменией и Азербайджаном, как и все конфликты на постсоветском пространстве и во всем мире, должны решаться на основании территориальной целостности».
Медиамакс отмечает, что пресс-служба Госдепартамента ответила также на вопрос Общественного телевидения Армении о том, что президент Азербайджана назвал сопредседателей Минской группы ОБСЕ «провокаторами»:
«В качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ США активно вовлечены в процесс, направленный на достижение долгосрочного и мирного урегулирования карабахского конфликта. Окончательный статус Нагорного Карабаха будет определен в случае расширения круга переговоров и мирного урегулирования, основанного на Хельсинских принципах: неприменение силы или угрозы силы, территориальная целостность государств и право народов на самоопределение».