Քերին եւ Ալիեւը քննարկել են ԼՂ խնդիրը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ իր մտահոգությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում եւ Հայաստանի հետ սահմանին լարվածության աճի վերաբերյալ:
«Այսօր պետքարտուղար Ջոն Քերին Վաշինգտոնում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ՝ քննարկելու երկկողմ եւ տարածաշրջանային հարցերի լայն շրջանակ: Պետքարտուղար Քերին բարձր է գնահատել է Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման հարցում Ադրբեջանի դերը՝ որպես առաջատար երկիր «Հարավային գազային միջանցք» նախագծի զարգացման համար: Նա արտահայտել է ԱՄՆ-ի աջակցությունն Ադրբեջանին՝ վերջինիս տարածաշրջանային առեւտրային հանգույց դառնալու ջանքերում:
Ջոն Քերին նաեւ շնորհակալություն է հայտնել Իլհամ Ալիեւին Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելությանն Ադրբեջանի մասնակցության համար, եւ այդ երկրի կարեւոր դերը ահաբեկչության դեմ պայքարում: Ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների հարցերում պետքարտուղարը ողջունել է Ադրբեջանի կողմից արված վերջին դրական քայլերը եւ խրախուսել առաջընթացն այդ ոլորտում:
Կողմերը քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ջանքերը: Պետքարտուղարը վերահաստատել է ԱՄՆ աջակցությունը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանն ու մտահոգություն հայտնել շփման գծում եւ պետական սահմանին լարվածության աճի վերաբերյալ:
Պետքարտուղարն ընդգծել է ԱՄՆ-ի՝ կողմերի հետ աշխատելու հանձնառությունը՝ հասնելու համապարփակ կարգավորման, որը հիմնված կլինի միջազգային իրավունքի սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի վրա»,- հայտնում է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը:
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը տարածել է նաեւ հանդիպումից առաջ Քերիի եւ Ալիեւի արված հայտարարությունները, որոնք ներկայացնում ենք հատվածաբար.
Պետքարտուղար Քերի: «Մենք շատ շնորհակալ ենք Ադրբեջանին խաղաղապահ ոլորտում ունեցած ներդրման համար, Աֆղանստանում իր ներդրած ջանքերի համար: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը գտնվում է բարդ տարածաշրջանում, եւ ես կարծում եմ՝ նախագահ Ալիեւը շատ ուշադիր եւ հետեւողական է եղել այն կարիքների հանդեպ, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են «Հարավային գազային միջանցք»-ում իր առաջնորդությանը: Սա շատ կարեւոր քայլ է Եվրոպայի երկարաժամկետ ռազմավարական շահերի եւ էներգիայի աղբյուրների դիվերսիֆիկացման համար:
Մենք ունեն փոխադարձ հետաքրքրություններ ահաբեկչության դեմ պայքարում: Մենք ցանկանում ենք հասնել Լեռնային Ղարաբաղի սառեցված հակամարտության վերջնական կարգավորմանը, որը պետք է լինի բանակցված լուծում»:
Նախագահ Ալիեւ: «Մենք բարձր ենք գնահատում մեր երկկողմ հարաբերությունները: ԱՄՆ-ի եւ Ադրբեջանի հարաբերություններն ունեն 25 տարվա պատմությունը, եւ այդ հարաբերությունները մշտապես եղել են շատ մտերիմ, ջերմ եւ հիմա դրանք ռազմավարական կարեւորության հարաբերություններ են:
Մենք գտնվում ենք շատ ակտիվ քաղաքական երկխոսության մեջ: Ինչպես պետքարտուղարն արդեն նշեց, մենք բազմիցս հանդիպել ենք տարբեր առիթներով, բայց սա առաջին հանդիպումն է Վաշինգտոնում: Մեր երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցությունը զարգանում է: Ամերիկյան ընկերությունները մեր երկրի տնտեսության մեջ ներդրել են ավելի քան 10 մլրդ դոլար, ինչը մեր տնտեսական համագործակցության եւ մեր երկրի տնտեսական զարգացման համար լավ ցուցանիշ է: Մենք համատեղ իրականացրել ենք այնպիսի կարեւոր նախագծեր, ինչպիսիք են Կասպից եւ Միջերկրական ծովերը միացնող նավթագազային խողովակաշարերի կառուցումը՝ իհարկե ԱՄՆ-ի հզոր աջակցության շնորհիվ:
Եվ հիմա, ինչպես պետքարտուղարը նշեց, մենք համատեղ աշխատում ենք «Հարավային գազային միջանցք»-ի ուղղությամբ, եւ դա էներգետիկ անվտանգությանն ու էներգետիկ դիվերսիֆիկացմանը միտված նախագիծ է, որի բոլոր մասնակիցները՝ թե արտադրողները եւ թե սպառողները, կունենան երկարաժամկետ օգուտներ: Մենք շատ շնորհակալ ենք ԱՄՆ կառավարությանը՝ այս նախագիծն իրականացնելու հարցում աջակցության համար: Անկեղծ ասած, առանց այդ օգնության, ավելի շատ ժամանակ ու ջանքեր կպահանջվեին այս նախագծի իրականացման համար: Մենք ճիշտ ուղու վրա ենք եւ կավարտենք ժամանակին: Երկու-երեք տարի հետո «Հարավային գազային միջանցք»-ը կգործարկվի:
Մենք շնորհակալ ենք ԱՄՆ կառավարությանը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ երկարատեւ հակամարտության կարգավորման ուղիներ գտնելու ջանքերի համար: Մենք կարծում ենք, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերի հիման վրա, որոնք պահանջում են մեր տարածքներից հայկական զորքերի անհապաղ եւ առանց նախապայմանների դուրսբերում: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտությունը, ինչպես նաեւ աշխարհում եւ հետխորհրդային տարածքի բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն երկրների տարածքային ամբողջականության հիման  վրա»
Մեդիամաքսը նշում է, որ Պետդեպի մամուլի ծառայությունը արձագանքել է նաեւ
Ադրբեջանի նախագահի կողմից ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին «սադրիչ» անվանելու մասին Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության հարցին եւ հայտնել է հետևյալը.
«Որպես Մինսկի խմբի համանախագահ` ԱՄՆ-ն խորապես ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տեւական եւ խաղաղ կարգավորմանը հասնելու գործընթացում։ ԼՂ վերջնական կարգավիճակը կորոշվի հակամարտության խաղաղ կարգավորման եւ բանակցության ավելի լայն շրջանակի դեպքում՝  հիմնված
Հելսինկյան սկզբունքների՝ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման վրա»։

Kerry and Aliev discuss NK settlement and Southern Gas Corridor
Yerevan /Mediamax/. U.S. Secretary of State John Kerry underscored his concern about violence along the Line of Contact and the international border during the meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Washington.
“U.S. Secretary of State John Kerry met today in Washington with Azerbaijani President Ilham Aliyev to discuss a range of bilateral and regional issues. Secretary Kerry commended Azerbaijan’s role in European energy security as a leader in developing the Southern Gas Corridor. He expressed U.S. support for Azerbaijan’s efforts to become a regional trade hub.
Secretary Kerry also thanked President Aliyev for Azerbaijan’s contributions to NATO’s mission in Afghanistan, its support for peacekeeping operations, and its important counterterrorism role. On democracy and human rights issues, Secretary Kerry welcomed Azerbaijan’s recent positive steps and urged further progress.
The two also discussed efforts to resolve the Nagorno-Karabakh conflict. Secretary Kerry affirmed U.S. support for Azerbaijan’s territorial integrity and underscored our concern about violence along the Line of Contact and the international border. He emphasized our commitment to working with the sides to reach a comprehensive settlement based on the principles of international law, the UN Charter, and the Helsinki Final Act”, U.S. Department of State reported.
U.S. Department of State also distributed John Kerry’s and Ilham Aliyev’s remarks made before their meeting:
SECRETARY KERRY: Good afternoon, everybody. I’m really pleased to welcome somebody I’ve had a chance to meet with a number of times elsewhere, but I’m happy to welcome the president of Azerbaijan, President Aliyev. We have a lot of mutual interests that we are currently working on. We’re very grateful to Azerbaijan’s contributions to peacekeeping, their efforts in Afghanistan. Obviously, Azerbaijan is located in a complex region right now and I think President Aliyev has been very studious and thoughtful about how to respond to some of those needs, particularly with his leadership on the Southern Gas Corridor. This is a very important step with respect to Europe’s long-term strategic interests, and frankly, to try to diversify the sourcing of energy, which is important.
We obviously share other interests in counterterrorism. We want to see an ultimate resolution of the frozen conflict of Nagorno-Karabakh that needs to be a negotiated settlement and something that has to be worked on over time.
But right now, I want to thank the president for his presence here for the Nuclear Security Summit and for the many courtesies that he has shown recently as he moves to adjust the economic opportunity for Azerbaijan as well as the security relationship with the region. And delighted to have you here. Thank you.
PRESIDENT ALIYEV: Thank you very much. Mr. Secretary, first of all, I’d like to express my gratitude to President Obama for inviting me to attend the nuclear summit. We consider it as a sign of friendship and partnership. We highly value our bilateral relations. U.S.-Azerbaijan relations have already a long history of 25 years, and these relations always were very close, cordial, and now they are relations of strategic importance.
We have very active political dialogue. As Mr. Secretary already said, we met many times before but first time here in Washington. We have economic cooperation, which is developing. U.S. companies invested more than $ 10 billion to our economy, which is also a good sign of economic cooperation and good sign of economic development of our country. We jointly implemented such important projects as construction of oil pipelines connecting Caspian and Mediterranean Seas for the first time with the strong support of United States.
And now, as Mr. Secretary mentioned, we are working jointly on Southern Gas Corridor, and the project of energy security, energy diversification, and the long-term benefit to all the participants – producers, (inaudible), consumers. And we are very grateful to the Government of United States for its strong support in implementation of this project. Frankly speaking, without that support, it may have taken much more time and effort to implement the project. We are on track, we’ll be on time, and in two, three years, the Southern Gas Corridor will be in operation.
We are grateful to the U.S. Government for their efforts in finding ways to resolve long-lasting conflict between Armenia and Azerbaijan. We think that the conflict must be resolved based on United Nations Security Council resolution, which demand immediate and unconditional withdrawal of Armenian troops from our territories. The conflict between Armenia and Azerbaijan, all the conflicts in post-Soviet area and in the world, must be resolved based on territorial integrity of the countries.
We’re also close partners on issues related to security in the region. Azerbaijan provides its support, logistical support, in operations in Afghanistan, overflights, land transportation. Also we have almost 100 servicemen serving shoulder to shoulder with NATO servicemen in Afghanistan.
So the agenda of our relations is very broad. Today, of course, we’ll cover these issues as well as regional problematic, and I’m sure the meeting will play important role in further development of our friendly ties. Thank you.