Ազատ Արցախը ավելի խոր արժեք է ստանում, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «2015 թվականին` Մեծ եղեռնի 100-ամյակի տարում, երբ մենք ոգեկոչում ենք մեր՝ արդեն սրբադասված նահատակների հիշատակը, ազատ, նորոգ ու հպարտ Արցախը նոր` ավելի խոր իմաստ ու արժեք է ստանում բոլորիս համար»:
Այս մասին նախագահն ասել է Լեռնային Ղարաբաղի անկախության տոնի առթիվ հղած շնորհավորական ուղերձում:
«1991թ. նվիրական այս օրը` անկախության հռչակմամբ բռնության ու բռնապետության ճիրաններից, ազգային ու կրոնական խտրականության, հալածանքների ու ջարդերի, ստի, կեղծիքի ու հակահայկական ռասիստական քարոզչության ճիրաններից դուրս բերվեց հայության տառապյալ, բայց նաեւ հերոսական հատվածներից մեկը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ օր օրի աշխարհում ավելի ստվարանում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության եւ նրա ժողովրդի բարեկամների շարքերը:
«Օր օրի բարձրանում է ազատության ու ժողովրդավարության ճանապարհով անշեղորեն ընթացող Արցախի միջազգային հեղինակությունը: Դա արդյունքն է ձեր արդար ու ստեղծագործ աշխատանքի, պետականաշինության եւ բանակաշինության ասպարեզներում ձեր արձանագրած հաջողությունների»,- ասել է ՀՀ նախագահը՝ հավելելով, որ «Ազատությունը չունի այլընտրանք»:

Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan has said today that “in 2015 that marks the 100th anniversary of Meds Yeghern, when we commemorate the canonized martyrs, independent and proud-spirited Artsakh gains deeper significance and value for all of us.
The President stated it in a congratulatory message on the occasion of Nagorno Karabakh Independence Day.
“On this very historic day in 1991 due to the declaration of independence a suffering but at the same time heroic segment of Armenians was saved from the clutches of violence and totalitarian regime, national and religious discrimination, persecution and pogroms, lie, falsehood and anti-Armenian racist propaganda,” said Serzh Sargsyan.
He stressed that day by day the number of friends of the Nagorno Karabakh Republic and its people is growing.
“Day by day the international reputation of Artsakh, steadily walking along the path of independence and democracy, is growing. It is the result of both your just and creative efforts and your achievements in the statehood- and army-building,” said the President adding that “Freedom does not have an alternative.”