Ազատ Արցախը ավելի խոր արժեք է ստանում, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «2015 թվականին` Մեծ եղեռնի 100-ամյակի տարում, երբ մենք ոգեկոչում ենք մեր՝ արդեն սրբադասված նահատակների հիշատակը, ազատ, նորոգ ու հպարտ Արցախը նոր` ավելի խոր իմաստ ու արժեք է ստանում բոլորիս համար»:
Այս մասին նախագահն ասել է Լեռնային Ղարաբաղի անկախության տոնի առթիվ հղած շնորհավորական ուղերձում:
«1991թ. նվիրական այս օրը` անկախության հռչակմամբ բռնության ու բռնապետության ճիրաններից, ազգային ու կրոնական խտրականության, հալածանքների ու ջարդերի, ստի, կեղծիքի ու հակահայկական ռասիստական քարոզչության ճիրաններից դուրս բերվեց հայության տառապյալ, բայց նաեւ հերոսական հատվածներից մեկը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ օր օրի աշխարհում ավելի ստվարանում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության եւ նրա ժողովրդի բարեկամների շարքերը:
«Օր օրի բարձրանում է ազատության ու ժողովրդավարության ճանապարհով անշեղորեն ընթացող Արցախի միջազգային հեղինակությունը: Դա արդյունքն է ձեր արդար ու ստեղծագործ աշխատանքի, պետականաշինության եւ բանակաշինության ասպարեզներում ձեր արձանագրած հաջողությունների»,- ասել է ՀՀ նախագահը՝ հավելելով, որ «Ազատությունը չունի այլընտրանք»:

Президент Армении: Свободный Арцах приобрел более глубокое значение - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что «в 2015 году, в столетие Геноцида армян, когда мы поминаем уже канонизированных жертв, свободный и гордый Арцах приобретает более глубокий смысл и большую ценность для всех нас».
Об этом президент сказал в поздравительном послании по случаю празднования независимости Нагорного Карабаха.
«В этот значимый день в 1991 году, провозгласив независимость от насилия и тирании, от национальной и религиозной дискриминации, репрессий и погромов, лжи и расистской антиармянской пропаганды, освободилась многострадальная, но героическая часть армянского народа», - сказал Серж Саргсян.
Он подчеркнул, что день ото дня в мире увеличивается число друзей Нагорно-Карабахской Республики и карабахского народа.
«День ото дня повышается международный имидж Арцаха, движущегося по пути свободы и демократии. Это результат вашей справедливой и творческой работы, ваших успехов  в области строительства государства и армии», - сказал президент Армении, добавив, что у свободы нет альтернативы.