Երեւան: Մեդիամաքս: Եկել է պահը ամրագրելու այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա կարող են այնուհետեւ ծավալվել Ղարաբաղյան կարգավորման բուն բանակցությունները:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունում, այդ մասին ասվցում է Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի ուղերձում, որը նա հղել է այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ Կազանում ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի նախաձեռնությամբ տեղի ունենալիք Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպման նախօրեին:
Նախագահ Սարկոզին նշել է, որ ի շարունակություն մայիսի վերջին նախագահ Օբամայի, նախագահ Մեդվեդեւի եւ իր կողմից Դովիլում արված հայտարարության, ցանկանում է համոզմունք հայտնել, որ պատմության ընթացքում լինում են պահեր, երբ պետության ղեկավարներն իրենց ժողովրդին պետք է ցույց տան խիզախության, իմաստնության ու խաղաղության ճանապարհը: Նիկոլա Սարկոզիի համոզմամբ՝ եկել է այդ պահը:
«Իմացեք, որ բոլոր դեպքերում ես՝ որպես բարեկամ, եւ ինձ հետ է Ֆրանսիան, որն իրեն համարում է քույրը Հայաստանի, հղում ենք Ձեզ այս վճռորոշ հանդիպման հաջողության ամենաանկեղծ մաղթանքներ: Իմ երկիրը ջանք չի խնայի սատարելու Ձեզ այդ ճանապարհին»,- Սերժ Սարգսյանին ուղղված ուղերձում ասել է Նախագահ Սարկոզին:

Николя Саркози - Пришло время утвердить принципы Карабахского урегулирования
Ереван, 24 июня. /Медиамакс/. Пришло время утвердить те принципы, на основе которых в дальнейшем могут развернуться переговоры по урегулированию Карабахского конфликта.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе президента Армении, об этом говорится в обращении президента Франции Николя Саркози к президенту Армении Сержу Саргсяну накануне трехсторонней встречи президентов Армении, России и Азербайджана в Казани.
Прездент Саркози отметил, что в продолжении к заявлению, сделанному президентами Обамой и Медведевым и им в конце мая в Довиле, хочет выразить уверенность, что в истории бывают такие моменты, когда президенты стран должны показать своему народу путь мудрости, мужества и мира. Николя Саркози уверен, что это время пришло.
“Знайте, что я, как близкий человек, и вся Франция, которая считает себя сестрой Армении, посылаем вам все самые искренние пожелания по поводу данной решающей встречи. Моя страна не пожалеет сил поддержать Вас на этом пути”,- заявил президент Саркози.