Ստեփանակերտի օդանավակայանը պետք է “անթերի” աշխատի, ասել է ԼՂՀ նախագահը
Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) նախագահ Բակո Սահակյանը հայտարարել է, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանի շահագործման աշխատանքները "պետք է անթերի անցկացվեն”:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, հունիսի 14-ին Ստեփանակերտում ԼՂՀ նախագահը ՀՀ կառավարությանը առընթեր Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտյոմ Մովսիսյանի հետ քննարկել է օդանավակայանի գործունեության հետ կապված հարցեր:
Մայիսի 6-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել էր Ստեփանակերտի օդանավակայանի շահագործման աշխատանքների ընթացքին: Ավելի վաղ ՀՀ նախագահը հայտարարել էր, որ կդառնա Երեւան-Ստեփանակերտ չվերթի առաջին ուղեւորը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` ապրիլի 14-ին ընդունված հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում էր.
“Համանախագահները մտահոգություն են հայտնել այն կապակցությամբ, որ Լեռնային Ղարաբաղում օդանավակայանի նախատեսված բացումը կարող է հանգեցնել լարվածության հետագա աճին: Նրանք նախազգուշացրել են, որ դեպի այդ օդանավակայան եւ այնտեղից չվերթների կազմակերպումը չի կարող միջազգային իրավունքի շրջանակներում օգտագործվել Լեռնային Ղարաբաղի ներկայիս կարգավիճակի փոփոխման պահանջներին օժանդակելու համար”:
Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով միջնորդների հայտարարությունը` ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանն ասել էր.
“Ստեփանակերտի օդանավակայանի բացումը հետաձգող ոչ մի քաղաքական հանգամանք չկա. կան միայն որոշակի տեխնիկական խնդիրներ: Երբ օդանավակայանը ամբողջությամբ պատրաստ լինի, այն կհանձնվի շահագործման: Բացման օրը օդանավակայանը պետք է ամբողջովին պատրաստ եւ սարքավորված լինի”:

Аэропорт Степанакерта должен работать «безупречно», заявил президент НКР
Ереван, 15 июня. /Медиамакс/. Президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Бако Саакян заявил, что работы по эксплуатации аэропорта Степанакерта «должны проводиться безупречно».
Как сообщает Медиамакс, президент НКР обсудил вопросы, связанные с деятельностью аэропорта с начальником Главного управления гражданской авиации при правительстве Армении Артемом Мовсесяном на встрече в Степанакерте 14 июня.
6 мая этого года президент Армении Серж Саргсян ознакомился с ходом работ по введению в эксплуатацию аэропорта Степанакерта. Ранее президент Армении заявлял, что станет первым пассажиром рейса Ереван-Степанакерт.
В принятом 14 апреля сопредседателями Минской группы ОБСЕ заявлении, в частности, говорилось:
«Сопредседатели выразили обеспокоенность в связи с тем, что планируемое открытие аэропорта в Нагорном Карабахе может привести к дальнейшему росту напряженности. Они предупредили, что реализация рейсов в этот аэропорт и из негоне могут быть использованы для поддержки требований по изменению нынешнего статуса Нагорного Карабаха в рамках международного права. Сопредседатели призвали стороны достичь понимания в соответствии с международными конвенциями и соглашениями, а также текущей практикой Армении и Азербайджана в вопросе полетов над их территориями. Сопредседатели приветствовали заверения сторон в том, что они отказываются от любых угроз или атак на гражданские воздушные суда».
Комментируя тогда по просьбе Медиамакс это заявление посредников, пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян заявил:
«Никаких политических обстоятельств для затягивания открытия аэропорта нет, имеются лишь небольшие технические проблемы. Как только аэропорт будет полностью готов, он будет сдан в эксплуатацию. Аэропорт в день открытия должен быть полностью готов и оборудован».