ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել զերծ մնալ Ղարաբաղում իրավիճակը սրող քայլերից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը կոչ է արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հարգել հրադադարի ռեժիմը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի փոխխոսնակ Ֆարհան Հաքն այսօր ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ գլխավոր քարտուղարը կիսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ միջազգային այլ կազմակերպությունների անհանգստությունը նոյեմբերի 12-ին ղարաբաղյան հակամարտության շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման եւ դրա հետեւանքով ռազմական ուղղաթիռի կործանման ու դրա անձնակազմի անդամների մահվան կապակցությամբ:
«Գլխավոր քարտուղարը կոչ է անում բոլոր կողմերին զերծ մնալ իրավիճակը լարող ցանկացած գործողությունից, եւ իրականացնել ստանձնած պարտավորությունները խաղաղ կարգավորման համար: Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատում է իր ամբողջական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ օգնելու կողմերին հասնել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորմանը»,- ասել է Բան Կի Մունի խոսնակը:

UN Secretary General calls for avoiding steps escalating situation in Karabakh
Yerevan /Mediamax/. UN Secretary General Ban Ki-moon called on Armenia and Azerbaijan to respect the ceasefire regime.
At a briefing today, Deputy Spokesman for UN Secretary General Farhan Haq said that the Secretary General shares his very serious concerns expressed by the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and other international partners regarding the ceasefire breach on 12 November 2014 along the contact line, including the shooting down of a military helicopter and resulting casualties among the crew members, Mediamax reports.
''The Secretary-General also urges all sides to refrain from any actions likely to lead to further escalation of the situation on the ground, and to fulfill their repeated commitments to find a peaceful resolution to the conflict'', said the Deputy Spokesman.