Ռուբեն Վարդանյան. «Կարեւորում եմ ավելի շատ վառ գույների օգտագործումը» - Mediamax.am
Փետրվարի սկզբին գործարար եւ բարերար, IDeA բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը XXI դարի առանցքային մարտահրավերների մասին դասախոսությամբ հանդես է եկել Կոլումբիայի համալսարանի Միջազգային եւ հանրային հարաբերությունների դպրոցում:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում որոշ հատվածներ Ռուբեն Վարդանյանի ելույթից:
Նոր աշխարհը
Կարծում եմ, մենք գտնվում ենք համաշխարհային զարգացման նոր փուլում: Եթե նայենք XIX դարին եւ ավելի վաղ ժամանակներին, ապա բոլոր խնդիրները կապված էին հողի հետ. մարդիկ ձգտում էին ավելի մեծ տարածքներ ձեռք բերել եւ ընդլայնել իրենց կալվածքները: XX դարում մարդկությունն ավելի շատ կենտրոնանում էր արդյունաբերական ակտիվների եւ բնական ռեսուրսների վրա: Այժմ մենք թեւակոխել ենք տեղեկատվական հասարակության փուլ: Աշխարհը հետզհետե դառնում է ավելի ինտեգրված: Մի կողմից, դա աշխարհ է, որում մենք հնարավորություն ունենք սովորել իրարից: Մյուս կողմից, մենք շարունակում ենք ապրել հին կարծրատիպերով:
Ես հայ եմ, ծնվել եմ Հայաստանում, կարիերա եմ արել Մոսկվայում, ընտանիքս ապրում է Լոնդոնում, ես ճանապարհորդում եմ ամբողջ աշխարհում եւ ինձ համարում եմ գլոբալ քաղաքացի:
Նավթը եւ կրթությունը
Ավարտել եմ Մոսկվայի պետական համալսարանը, ավելի ուշ սովորել եմ Հարվարդում, INSEAD-ում եւ շատ այլ դպրոցներում, քանի որ հավատում եմ կրթությանը: Երկու տարին մեկ փորձում եմ ինչ-որ դպրոց գնալ, այնտեղ անցկացնել երկու-երեք շաբաթ` հասկանալու համար, թե ի՞նչ է կատարվում աշխարհում, որո՞նք են համաշխարհային հիմնական միտումները:
Կարծում եմ, կրթությունը լինելու է ապագայի խոշորագույն արդյունաբերություններից մեկը: Ի դեպ, արդեն այսօր կրթության արդյունաբերությունն իր եկամուտներով գերազանցում է նավթային արդյունաբերությանը: Մարդիկ դա չեն գիտակցում, քանի որ կրթության արդյունաբերությունը հատվածավորված է եւ համախմբված չէ: Բայց համախմբումն աստիճանաբար տեղի է ունենում:
Աշխատանք պետական մարմիններում
Այսօր Ռուսաստանում, ցավոք, բուհ ավարտած 10 ուսանողներից 8-ը ցանկանում են աշխատել պետական մարմիններում: Մարդիկ կարծում են, որ այդ աշխատանքն ավելի հեղինակավոր ու կանխատեսելի է ու իրենց թույլ կտա համապատասխան դիրք զբաղեցնել հասարակությունում: Ինչպե՞ս փոխել այդ իրավիճակը: Միայն «հաջողության պատմությունների» հիման վրա` ցույց տալով, որ անհնարին ոչինչ չկա:
Իրականության ընկալումն առանցքային խնդիրներից մեկն է, եւ ես մեծապես կարեւորում եմ ավելի շատ վառ գույների օգտագործումը:
Վստահություն եւ երկարաժամկետ պլանավորում
Հայաստանյան, ռուսաստանյան եւ զարգացող այլ շուկաները սովորաբար շատ կարճաժամկետ կողմնորոշում ունեն: Ես միշտ առանձնացնում եմ վստահության ու երկարաժամկետ տեսլականի տարրերը: Վստահությունն առանցքային խնդիրներից մեկն է Ռուսաստանի եւ զարգացող շուկաներ ունեցող այլ երկրների համար: Մենք չենք վստահում միմյանց, ինստիտուտներին, կառավարությանը: Այդ պատճառով ավելանում են բիզնեսի ծախսերը. եթե դու չես վստահում, ստիպված ես ավելի մեծ գումարներ ծախսել փաստաբանների, անվտանգության եւ հարակից այլ հարցերի վրա:
Ներգրավել լավագույններին
Հաջողության առանցքային բաղադրիչներն են` տեսլականը, հետեւողականությունը իրագործելու այն, ինչը խոստացել ես կատարել, արժեքներն ու լավագույն մարդկանց ներգրավումը: Երբ ես ասացի, որ ցանկանում եմ Դիլիջանում միջազգային դպրոց հիմնել, մարդիկ ասացին. «Ի՞նչ: Միջազգային դպրոց Հայաստանո՞ւմ»: Իսկ հիմա Իթոնի քոլեջի նախկին փոխտնօրենը գալիս է Հայաստան` UWC Dilijan-ը ղեկավարելու նպատակով:

In early February businessman and philanthropist, founder of IDeA Charitable Foundation Ruben Vardanyan delivered a lecture on “Key Challenges of the XXI Century: People and Education” at Columbia's School of International and Public Affairs (SIPA), and the Center on Global Economic Governance, Columbia SIPA.
We present you some excerpts from the lecture.
New world
I believe we are living in a new stage of the world development. If we look at the XIX century, all was about land - people were trying to find more territory to control and expand. In XX century people were more focused on industrial assets and natural resources. Now we came to the stage of information society. The world is becoming much more integrated. On one hand, this is a world where we have a chance to learn from each other. On the other hand, we continue living in old stereotype of mentality. I am Armenian by origin, I was born in Armenia, I made my career in Moscow, my family now lives in London, I am traveling all around the world and I am a global citizen.
Oil and Education
I graduated from Moscow State University and then I went to Harvard, INSEAD and many other schools, because I believe in education. Every two years I am trying to go to some school, spend two-three weeks there and just learn what's going on in the world, what are the key trends.
I believe education will be one of the biggest industries in the future. By the way, by revenue education industry today is bigger than oil industry. People do not realize it, because it is fragmented, it's not consolidated. But this consolidation is happening.
Working for the government
Today in Russia, unfortunately, 8 out of 10 graduates want to work for the government. People think they will have more prestige, more predictable and more respective position in society if they will be working for the government. How to change this situation? Only by making success stories and showing it’s possible. Reality perception is one of the key problems inside and outside of the society, and I always believe it is very important to try to bring in more colorful pictures.
Attracting the best people to work for you
One of the key elements of being successful are vision, consistency of delivering what you promised to deliver, values and attracting the best people to work for you. When I said I want to build an international high-school in Dilijan, Armenia, people said “What? International high-school in Armenia?” Now the [former] Deputy Head of Eton College is moving to Armenia to head the UWC Dilijan school.
Trust and long-term vision
Armenian, Russian [and other] emerging markets usually are very short-term operated. There are two elements, which I've always said to be critical for success – trust and long-term vision. Trust is one of the key problems for Russia and in many other countries with emerging markets. We don't trust each other, we don't trust institutions, government and business cost is much higher, because when you do not trust, you have to pay more money for lawyers, security and other related costs.