Ռուբեն Վարդանյան. «Կարեւորում եմ ավելի շատ վառ գույների օգտագործումը» - Mediamax.am
Փետրվարի սկզբին գործարար եւ բարերար, IDeA բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը XXI դարի առանցքային մարտահրավերների մասին դասախոսությամբ հանդես է եկել Կոլումբիայի համալսարանի Միջազգային եւ հանրային հարաբերությունների դպրոցում:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում որոշ հատվածներ Ռուբեն Վարդանյանի ելույթից:
Նոր աշխարհը
Կարծում եմ, մենք գտնվում ենք համաշխարհային զարգացման նոր փուլում: Եթե նայենք XIX դարին եւ ավելի վաղ ժամանակներին, ապա բոլոր խնդիրները կապված էին հողի հետ. մարդիկ ձգտում էին ավելի մեծ տարածքներ ձեռք բերել եւ ընդլայնել իրենց կալվածքները: XX դարում մարդկությունն ավելի շատ կենտրոնանում էր արդյունաբերական ակտիվների եւ բնական ռեսուրսների վրա: Այժմ մենք թեւակոխել ենք տեղեկատվական հասարակության փուլ: Աշխարհը հետզհետե դառնում է ավելի ինտեգրված: Մի կողմից, դա աշխարհ է, որում մենք հնարավորություն ունենք սովորել իրարից: Մյուս կողմից, մենք շարունակում ենք ապրել հին կարծրատիպերով:
Ես հայ եմ, ծնվել եմ Հայաստանում, կարիերա եմ արել Մոսկվայում, ընտանիքս ապրում է Լոնդոնում, ես ճանապարհորդում եմ ամբողջ աշխարհում եւ ինձ համարում եմ գլոբալ քաղաքացի:
Նավթը եւ կրթությունը
Ավարտել եմ Մոսկվայի պետական համալսարանը, ավելի ուշ սովորել եմ Հարվարդում, INSEAD-ում եւ շատ այլ դպրոցներում, քանի որ հավատում եմ կրթությանը: Երկու տարին մեկ փորձում եմ ինչ-որ դպրոց գնալ, այնտեղ անցկացնել երկու-երեք շաբաթ` հասկանալու համար, թե ի՞նչ է կատարվում աշխարհում, որո՞նք են համաշխարհային հիմնական միտումները:
Կարծում եմ, կրթությունը լինելու է ապագայի խոշորագույն արդյունաբերություններից մեկը: Ի դեպ, արդեն այսօր կրթության արդյունաբերությունն իր եկամուտներով գերազանցում է նավթային արդյունաբերությանը: Մարդիկ դա չեն գիտակցում, քանի որ կրթության արդյունաբերությունը հատվածավորված է եւ համախմբված չէ: Բայց համախմբումն աստիճանաբար տեղի է ունենում:
Աշխատանք պետական մարմիններում
Այսօր Ռուսաստանում, ցավոք, բուհ ավարտած 10 ուսանողներից 8-ը ցանկանում են աշխատել պետական մարմիններում: Մարդիկ կարծում են, որ այդ աշխատանքն ավելի հեղինակավոր ու կանխատեսելի է ու իրենց թույլ կտա համապատասխան դիրք զբաղեցնել հասարակությունում: Ինչպե՞ս փոխել այդ իրավիճակը: Միայն «հաջողության պատմությունների» հիման վրա` ցույց տալով, որ անհնարին ոչինչ չկա:
Իրականության ընկալումն առանցքային խնդիրներից մեկն է, եւ ես մեծապես կարեւորում եմ ավելի շատ վառ գույների օգտագործումը:
Վստահություն եւ երկարաժամկետ պլանավորում
Հայաստանյան, ռուսաստանյան եւ զարգացող այլ շուկաները սովորաբար շատ կարճաժամկետ կողմնորոշում ունեն: Ես միշտ առանձնացնում եմ վստահության ու երկարաժամկետ տեսլականի տարրերը: Վստահությունն առանցքային խնդիրներից մեկն է Ռուսաստանի եւ զարգացող շուկաներ ունեցող այլ երկրների համար: Մենք չենք վստահում միմյանց, ինստիտուտներին, կառավարությանը: Այդ պատճառով ավելանում են բիզնեսի ծախսերը. եթե դու չես վստահում, ստիպված ես ավելի մեծ գումարներ ծախսել փաստաբանների, անվտանգության եւ հարակից այլ հարցերի վրա:
Ներգրավել լավագույններին
Հաջողության առանցքային բաղադրիչներն են` տեսլականը, հետեւողականությունը իրագործելու այն, ինչը խոստացել ես կատարել, արժեքներն ու լավագույն մարդկանց ներգրավումը: Երբ ես ասացի, որ ցանկանում եմ Դիլիջանում միջազգային դպրոց հիմնել, մարդիկ ասացին. «Ի՞նչ: Միջազգային դպրոց Հայաստանո՞ւմ»: Իսկ հիմա Իթոնի քոլեջի նախկին փոխտնօրենը գալիս է Հայաստան` UWC Dilijan-ը ղեկավարելու նպատակով:

Рубен Варданян: «Восприятие реальности - одна из ключевых проблем» - Mediamax.am
В начале февраля бизнесмен и меценат, основатель благотворительного фонда IDeA Рубен Варданян выступил с лекцией о ключевых вызовах XXI века в Школе по международным и общественным делам Колумбийского университета.
Предлагаем вашему вниманию некоторые отрывки из выступления Рубена Варданяна.
Новый мир
Я полагаю, что мы переживаем новый этап мирового развития. Если посмотреть на XIX век и более ранние времена, то все вопросы касались земли – люди пытались найти больше территорий для контроля и расширения своих владений. В XX веке человечество больше фокусировалось на индустриальных активах и натуральных ресурсах. Сейчас мы пришли к этапу информационного общества. Мир становится все более интегрированным. С одной стороны, это мир, в котором у нас есть шанс учиться друг у друга. С другой, мы продолжаем жить старыми стереотипами.
Я армянин, родился в Армении, сделал карьеру в Москве, моя семья живет в Лондоне, я путешествую по всему миру и считают себя глобальным гражданином.
Нефть и образование
Я окончил Московский государственный университет, позднее учился в Гарварде, INSEAD и многих других школах, потому что я верю в образование. Каждые два года я стараюсь ехать в какую-то школу, оставаться там на две-три недели, чтобы понять: что происходит в мире, каковы основные мировые тренды?
Думаю, что образование будет одной из крупнейших индустрий будущего. Кстати, уже сегодня по своим доходам индустрия образования превосходит нефтяную. Люди не осознают этого, потому что индустрия образования фрагментирована и не консолидирована. Но консолидация постепенно происходит.
Работа на правительство
Сегодня в России, к сожалению, 8 из 10 студентов, окончивших вуз, хотят работать на государственной службе. Люди полагают, что такая работа более престижна и предсказуема и позволит им занять соответствующее положение в обществе. Как изменить эту ситуацию? Только на основе «историй успеха», демонстрируя, что нет ничего невозможного.
Восприятие реальности - одна из ключевых проблем, и я считаю очень важным использовать больше ярких красок.
Доверие и долгосрочное планирование
Армянский, российский и другие развивающиеся рынки обычно очень краткосрочно ориентированы. Я всегда выделяю два элемента - доверие и долгосрочное видение. Доверие – одна из ключевых проблем для России и для многих других стран с развивающимися рынками. Мы не доверяем друг другу, институтам, правительству. Из-за этого растут издержки бизнеса: если ты не доверяешь, тебе приходится тратить больше денег на адвокатов, безопасность и другие сопутствующие расходы.
Привлекать лучших людей
Ключевыми элементами успеха являются видение, последовательность в реализации того, что ты обещал реализовать, ценности и привлечение лучших людей к работе с тобой. Когда я сказал, что хочу построить международную школу в Дилижане, в Армении, люди сказали: «Что? Международную школу в Армении?». А сейчас бывший заместитель руководителя Итонского колледжа едет в Армению, чтобы возглавить UWC Dilijan.