Միշել Մոնյեր. «Եգիպտոսում քրիստոնյաները ծնկի չեն գա իսլամիստների առջեւ»
Եգիպտոսի նախագահ Մոհամեդ Մորսիի պաշտոնանկությունից մոտ երեք շաբաթ է անցել, բայց կրքերը Եգիպտոսում չեն հանդարտվում: Ակտիվացել են քրիստոնյաների վրա հարձակումները երկրի տարբեր շրջաններում: Մեդիամաքս-ը զրուցել է ԱՄՆ ղպտիների ասոցիացիայի հիմնադիր եւ նախագահ, Եգիպտոսի Al Haya կուսակցության նախագահ Միշել Մոնյերի հետ, ով պայքարում է Եգիպտոսում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ քրիստոնյա բնակչության պաշտպանության համար:
- Վերջերս Եգիպտոսում ուղղափառ հոգեւորականի էին սպանել: Հաղորդվում էր, որ Սինայում Հայր Չերուբիմի գլխին կրակել եւ սպանել էր դիմակավոր զինյալը: Վերջին շաբաթների ընթացքում Եգիպտոսում քրիստոնյաների վրա հարձակումները սկսում են կանոնավոր դառնալ: Արդյո՞ք դա կապված է այն հանգամանքի հետ, որ քրիստոնյաները մասնակցել են Մորսիի դեմ կազմակերպված բազմահազարանոց ցույցերին, որոնք ի վերջո հանգեցրեցին նրա պաշտոնաթողությանը:
- Ակնհայտ է, որ «Մահմեդական եղբայրները» իրենց աջակիցների շրջանում սկսել են քրիստոնյաների նկատմամբ կրոնական ատելություն սերմանելու փորձեր անել, ու դա սկսվել էր հունիսի 30-ի հեղափոխությունից դեռ շատ առաջ: Փորձել են վախեցնել քրիստոնյաներին, որպեսզի նրանք չմասնակցեն հունիսի 30-ի ցույցերին՝ սպառնալով բռնություններ սկսել քրիստոնյաների նկատմամբ: Մորսիին աջակցող ահաբեկիչները մահվան սպառնալիքներ էին ուղղում քրիստոնյաների առաջնորդներին, այդ թվում եւ ինձ, որ եթե ես մասնակցեմ հունիսի 30-ի ցույցերին, կամ էլ եթե կոչ անեմ քրիստոնյաներին մասնակցել դրանց, ապա ինձ համար վատ կլինի:
Հիմա «Մահմեդական եղբայրները» կորցրել են իշխանությունը, բայց շարունակում են դիմել բռնությունների, հարձակումներ են գործում քրիստոնյաների վրա, նպատակ ունենալով պատժել նրանց ու քաղաքացիական պատերազմ հրահրել: Նրանք Սինայում եւս մեկ քրիստոնյա են սպանել ու գլխատել: Այրել են 4 եկեղեցիներ, Լուքսորում 5 քրիստոնյաների են այրել սեփական տներում: Եգիպտոսի հարավում վերջին օրերին եւս 4 քրիստոնյաներ են սպանվել: Այս բոլոր քայլերը մեկ նպատակ ունեն. Եգիպտոսում քաղաքացիական պատերազմ հրահրել, բայց Եգիպտոսի ժողովուրդը բավական խելացի է ու հասկանում է, թե ինչի են փորձում հասնել «Մահմեդական եղբայրները»:
- Հունիսի 30-ի ցույցերի ընթացքում հաղորդվում էր, որ «Մահմեդական եղբայրները» անընդհատ փորձել են ներկայացնել, թե իբր Մորսիի դեմ ուղղված ցույցերը հենց  քրիստոնյաներն են կազմակերպել: Չնայած հայտնի է, որ ոչ միայն Եգիպտոսի քրիստոնյաներն են դրանց մասնակցել, այլեւ մահմեդական բնակչությունը: Որո՞նք են իսլամիստ ծայրահեղականների իրական նպատակները:
- Ինչպես նշեցի, սկզբում նրանք փորձում էին վախեցնել քրիստոնյաներին, որ փողոց դուրս չգան: Հետո սկսեցին ցույցերը ներկայացնել որպես միայն քրիստոնյաների կողմից կազմակերպված ակցիաներ: Այս քայլով փորձում էին մոբիլիզացնել հասարակության ֆանատիկ հատվածին եւ ուղղել այն ցույցերի մասնակիցների դեմ: Այս մարտավարության միջոցով իսլամիստները նաեւ փորձում էին կանգնեցնել Մորսիին չհամակրող սովորական մահմեդականներին, որպեսզի չմասնակցեն այդ ցույցերին: Բոլոր այս փորձերն ի վերջո ձախողվեցին, ու թե քրիստոնյաները, թե մահմեդականները դուրս եկան փողոցներ ու հասան Մորսիի պաշտոնաթողությանը:
- Ի՞նչ պայմաններում են ապրել Եգիպտոսի քրիստոնյաները եւ, մասնավորապես, հայերը, Մորսիի պաշտոնավորման մեկ տարվա ընթացքում:
- Այդ ժամանակահատվածում բոլոր եգիպտացիներն էին հալածվում Եգիպտոսում: Հայերն Եգիպտոսում այնքան էլ շատ չեն ու չեն տարբերվում մեր մյուս  քրիստոնյաներից: Որքան տեղյակ եմ, հայերը ակտիվորեն չեն մասնակցում այստեղի քաղաքական գործընթացներին: «Մահմեդական եղբայրները» ցանկանում Եգիպտոսը դարձնել կրոնական պետություն, որտեղ քրիստոնյաները եւ այն մահմեդականները, որոնք իրենց կլանի մասը չեն կազմում, իրավունքներ չունեն: Նրանք այդ նպատակին հասնելու համար փոփոխության ենթարկեցին Սահմանադրությունը, որը քրիստոնյաներին զրկում էր հավասար իրավունքներից: Քրիստոնեական եկեղեցիները հարձակումների էին ենթարկվում: Քրիստոնյաներին դուրս էին մղել հասարակական կյանքից եւ զրկել քաղաքական գործընթացներին մասնակցելու իրավունքից: Սա բերեց նրան, որ բազմաթիվ քրիստոնյա գործարարներ փակեցին իրենց բիզնեսը Եգիպտոսում եւ արտագաղթեցին:
- Ինչպիսի՞ն է Եգիպտոսն այսօր առանց Մորսիի` նոր ժամանակավոր նախագահ Ադլի Մանսուրի օրոք:
- Ամենակարեւոր քայլը, որ արվել է, ճանապարհային քարտեզի մշակումն է: Հիմա մենք ժամանակավոր կառավարություն ձեւավորելու ճանապարհին ենք, որը Եգիպտոսը կտանի սահմանադրական բարեփոխումների ուղղությամբ, որից հետո կկայանան նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններ: Այս ուղով մենք պետք է գնայինք դեռեւս երկու տարի առաջ տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո, բայց «Մահմեդական եղբայրները» խափանեցին ծրագիրը:
- Բրիտանական Civitas հետազոտական կենտրոնի նախորդ տարվա զեկույցը ահազանգում էր, որ ողջ Մերձավոր Արեւելքում քրիստոնեությունը կանգնած է անհետացման եզրին` քրիստոնյաների հանդեպ աճող հարձակումների ու հետապնդումների պատճառով:
- Դա շատ ճիշտ նկատառում է, հատկապես այն բանից հետո, երբ առանց տեղի քրիստոնյա փոքրամասնություններին պաշտպանություն տրամադրելու ԱՄՆ-ը  ներխուժեց Իրաք ու այլ երկրներ: Քրիստոնյաները արտագաղթում էին Եգիպտոսից, բայց հուսամ` հեղափոխությունից հետո կկարողանանք նրանց հետ վերադարձնել: Այսօր Եգիպտոսում 18 միլիոն քրիստոնյա է ապրում, եւ քրիստոնյաները ուժեղ կլինեն Մերձավոր Արեւելքում այնքան ժամանակ, քանի դեռ ղպտիների գործերը Եգիպտոսում լավ են: Քրիստոնյաները այս հողի բնիկներն են: Մենք բոլորս ունենք հստակ նպատակ՝ մնալ Եգիպտոսում եւ այն դարձնել բոլոր եգիպտացիները երկիրը: Մենք ցանկանում ենք դառնալ այս երկրի առաջին կարգի քաղաքացիներ ու ծնկի չենք գա իսլամիստ ջիհադականների ու ահաբեկիչների առջեւ:

Michael Meunier: “Christians in Egypt will not bend to Islamic jihadists and terrorists” - Mediamax.am
6639 views
Michael Meunier: “Christians in Egypt will not bend to Islamic jihadists and terrorists”
Michael Meunier
Photo: Xculturemag.com
Almost 3 weeks have passed after the Egypt’s President Mohamed Morsi ouster, but unrest in Egypt continues. In different regions of Egypt violence against the Christian population has increased.
Mediamax has talked with Michael Meunier, who is the President of Al Haya Party in Egypt. He is the founder of the U.S. Copts Association and a democracy, human rights and religious freedom activist in Egypt.
- An Orthodox priest was killed in Egypt recently. Father Cheroubim was shot and killed by masked gunmen in the streets of a northern Sinai Egyptian city. It appears to be a deadly trend of targeting Christians as supporters of the popular uprising that led to the removal of Mohamed Morsi from office.
- It is obvious that the religious establishment in Egypt and the Muslim brotherhood have tried to use religious hatred to motivate their supporters even before June 30 revolution. They have attempted to intimidate Christians and threaten them not to go on the streets on June 30 otherwise they will be attacked. The terrorists who supported Morsi tried to threaten leaders such as myself with death threats, in case if I was to show up on the streets on the June 30 or if I ask Christians to participate.
After losing the power they are using violence and attacks in attempt to punish Christians and to incite a civil war. They have killed another Christian in Sinai during weekend and decapitated him. They have burnt 4 churches and have burnt 5 Christians in Luxor people inside their homes. They also killed 4 other Christians in the south of Egypt. All those  attempts are designed to push Egypt into civil war. However, the Egyptian people are smart and understand what the Muslim brotherhood are trying to do.
- There were reports that the Muslim Brotherhood was trying to represent the protests as the ones organized only by Christians. What are the real aims of Islam radicals connected with the Christians of Egypt?
- They tried to represent the protests as the ones only organized by Christians to mobilize the fanatic elements of the population to go against the protest. They also used this tactic to stop regular Muslims from participating in the protest. All these attempts failed and Muslims and Christians together went on the streets and removed Morsi.
- Under what conditions were the Christians of Egypt, Armenians in particular, living during the one year of Morsi presidency?
- All Egyptians were persecuted in Egypt during that period. Armenian community in Egypt is not very big, so they are not distinguished from most Egyptian Christians. As I know, Armenians are not participating actively in political life of Egypt. The Muslim Brotherhood was trying to install a religious state in Egypt with no rights for non-Muslims and for even Muslims who are not members of their clan. They have modified the Constitution to turn Egypt into a religious state. Christian churches were attacked, Christians were excluded from public life and the political process. Many Christian business owners ended up closing their business and immigrating.
- What does the post-Morsi Egypt look like?
- The most important step is the roadmap that we have set up. We are now forming an interim government to lead Egypt into modifying the constitution, then we will hold presidential and then parliamentary elections. This was the path that we should have taken after removing Mubarak but the Muslim Brotherhood derailed the process.
- A report last year by Civitas, a British think-tank, warned that Christianity in the whole Middle East was facing “extinction” due to mounting attacks and persecution. How real is this fear?
- That is very true due to the intervention of the US in Iraq and other countries without providing protection to the Christian minorities living in those countries. Christians were immigrating from Egypt in huge numbers. However, after the revolution I hope we can get them to come back. There are 18 million Christians in Egypt and they will stay strong in the Middle East as long as the Copts are well in Egypt. Egyptian Christians are the original inhibitors of this land. We are all here determined to stay and reclaim Egypt as a untied nation for all Egyptians. We intend on living as first class citizens and will not bend to Islamic jihadists and terrorists.