ԱՄՆ պետքարտուղարի նախկին փոխտեղակալ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզայի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին:
- ԶԼՄ-ների հաղորդումների համաձայն, հունիսի 7-ին Բաքվում Դուք ասացիք, որ Արեւմուտքը սխալ գործեց, երբ որոշեց տարանջատել հայ-թուրքական գործընթացը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացից: Այս հայտարարությունը թեժ քննարկումների պատճառ դարձավ Հայաստանի քաղաքական շրջանակներում եւ լրատվական դաշտում:
- Իրականում ես ասել եմ հետեւյալը. ԱՄՆ կառավարությունը սխալ թույլ տվեց, երբ վերջ դրեց հետեւյալ կառուցողական անորոշությանը. արդյո՞ք ԼՂ կարգավորման եւ հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացները միանշանակորեն փոխկապակցված են, թե ոչ:
Այս երկու գործընթացները հստակ տարանջատելով՝ ԱՄՆ առաջ քաշեցին այն առանցքային առավելությունը, որը Հայաստանը հույս ուներ ստանալ ԼՂ խաղաղ գործընթացից՝ Թուրքիայի հետ սահմանի վերաբացումը: Առաջին պահից, երբ պարզ դարձավ, որ Հայաստանը կարող է ստանալ այս առավելությունն առանց Մինսկի գործընթացում որեւէ զիջում անելու, Երեւանը, բնականաբար, կոշտացրեց իր դիրքորոշումը ԼՂ բանակցություններում (եւ արդյունքում հետ քայլ կատարեց այն զիջումներից, որոնք արդեն խոստացել էր):
Միեւնույն ժամանակ, ես նաեւ ասել էի, որ սխալ կլիներ հստակ փոխկապակցել այդ երկու գործընթացները եւ հայտարարել, թե հայ-թուրքական հարաբերությունները կարող են կարգավորվել միայն ԼՂ հակամարտության կարգավորման դեպքում: Սա հավասարապես ապակառուցողական դիրքորոշում է: Ավելի լավ է ընդունել տրամաբանական ճշմարտությունն այն մասին, որ այս երկու գործընթացներն ոչ միանշանակորեն կապված են: Եթե առաջընթաց է գրանցվում մեկ գործընթացում, դա ուղղակի կամ անուղղակի կերպով առաջընթաց է նշանակում մյուս գործընթացում, որովհետեւ դա փոխում է տրամադրությունը եւ թուլացնում է զայրույթն ու զգացմունքայնությունը:
Ավելի լավ քաղաքականությունը, որը Միացյալ Նահանգներն իրագործում էին մինչեւ 2009 թ. օգոստոսը, հետեւյալն էր՝ անորոշություն պահպանել երկու գործընթացների կապակցման հարցում եւ հայտարարել, որ առաջընթացը մեկ հարցում կխթանի առաջընթացը մյուսում`անգամ այն պարագայում, որ երկու գործընթացներն ուղղակիորեն կապված չեն:
Այսպիսով, պետք է ո՛չ միանշանակ փոխկապակցել, ո՛չ էլ միանշանակ տարանջատել այս երկու գործընթացները: Պետք է թողնել, որպեսզի կառուցողական անորոշությունը գործի ի նպաստ խաղաղ գործընթացի առաջխաղացմանը:
- Երբ քաղաքական գործիչները փորձում են այս կամ այն ձեւով փոխկապակցել այս երկու գործընթացները, բոլորն ակնկալում են զիջումներ Հայաստանից եւ ոչ թե Ադրբեջանից կամ Թուրքիայից: Եվ եթե խոսում ենք հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին, Երեւանի դիրքորոշումը հստակ է՝ եկեք բացենք սահմանը եւ հարաբերություններ հաստատենք առանց նախապայմանների: Ուրիշ էլ ի՞նչ եք ակնկալում Հայաստանից:
- Կարծում եմ, որ սա նպաստավոր մոտեցում չէ: Այն ամենը, ինչը դուք նկարագրեցիք, մեկ ամբողջություն է, եւ ցանկացած առաջընթաց, յուրաքանչյուր քայլ, որով կողմերից մեկը ինչ-որ բան կշահի, պետք է բերվի համապատասխան բանակցային գործընթացի մեջ եւ դրա դիմաց շահող կողմը պետք է գնա համարժեք զիջման, օրինակ՝ տարածքների վերադարձի: Ցանկացած բանակցային գործընթացում բոլոր գործոնները փոխկապակցված են:
Կարծում եմ, որ նպաստավոր մոտեցում չի լինի նաեւ, եթե, օրինակ, ադրբեջանցիները հայտարարեն, թե այլեւս չեն պատրաստվում բանակցել, քանի դեռ չեն վերադարձվել բոլոր 7 շրջանները. «վերադարձրեք տարածքները եւ մենք կշարունակենք բանակցել», կամ «վերադարձրեք տարածքները եւ մենք կհամաձայնենք հայ-թուրքական սահմանի վերաբացմանը»:
Ես գտնում եմ, որ միակ ճանապարհը, որով կարելի է հասնել կարգավորման, դա միաժամանակ բոլոր Հիմնարար սկզբունքների շուրջ բանակցելն է:
- Բայց հայ-թուրքական գործընթացն որեւէ առնչություն չունի Հիմնարար սկզբունքների հետ:
- Դա այդպես է: Չունի: Դա բանակցային գործընթաց է երկու երկրների միջեւ: Բայց Հիմնարար սկզբունքների մաս է կազմում Հայաստանի եւ Թուրքիայի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առեւտրային բոլոր կապերի վերականգնումը: Հայաստանն ու Թուրքիան իրավունք ունեն զբաղվել նրանով, ինչով որ ցանկանում են: Ասելիքս հետեւյալն է. ԱՄՆ սխալ վարվեց՝ միանշանակ հայտարարելով, թե հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացների միջեւ որեւէ կապ չկա:
- Դուք ասում եք, որ ԼՂ գործընթացում առաջընթացի դեպքում Թուրքիան ավելի շահագրգռված կլինի հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ: Բայց կա մեկ այլ կարծիք, որը դեռեւս 2001 թվականին հնչեցրել էր ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը: «Եթե Թուրքիան բացեր սահմանը Հայաստանի հետ եւ վերահաստատեր դիվանագիտական հարաբերությունները, դա Երեւանին ավելի կառուցողական կդարձներ ԼՂ հարցում, քանի որ Երեւանը կմեղմացներ անվտանգության ոլորտի շատ պահանջներ»,- ասել էր Օսկանյանը:
- Սա փաստարկ է, որ մեզանից շատերը, այդ թվում` նաեւ ես, ներկայացրել ենք Մինսկի գործընթացի շրջանակներում: Ինքս այս փաստարկը բերել եմ Բաքվում: Բայց Բաքուն ասում է՝ «ո՛չ»:
- ԼՂ հակամարտության ամենասկզբից Թուրքիան ստանձնեց հստակ ադրբեջանամետ դիրքորոշում եւ փակեց սահմանը Հայաստանի հետ: Ակնհայտ է, որ Թուրքիայի կառավարությունը սխալ գործեց 20 տարի առաջ եւ այսօր, երբ խոսում եք այս գործընթացների փոխկապակցված լինելու մասին, տպավորություն է ստեղծվում, թե փորձում եք օրինականացնել այդ սխալը:
- Երբ ես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ էի, ես դեմ էի երկու գործընթացները միանշանակորեն փոխկապակցելու բոլոր փորձերին: Անձամբ քննարկել եմ այս հարցը Թուրքիայի նախագահի, Թուրքիայի ընդդիմության, խորհրդարանական առաջնորդների հետ՝ ասելով նրանց. « միանշանակորեն մի՛ կապեք ԼՂ գործընթացը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հետ»:
Միեւնույն ժամանակ, ես ասում եմ, որ օգտակար չէ նաեւ գործընթացների միանշանակ տարանջատումը: Ավելի ճիշտ է պարզապես չխոսել դրանց փոխկապակցված լինել-չլինելու մասին: Նայե՛ք տրամաբանական իրականությանը, որն արտացոլված է նաեւ Վարդան Օսկանյանի խոսքերում՝ եթե դու առաջընթաց ես գրանցում մեկ հարցում, առաջընթաց ես արձանագրում նաեւ մյուս հարցում: Դա է իրականությունը:
- Ձեր կարծիքով, 2009 թվականին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ստորագրված արձանագրությունները դեռ «կենդանի են», թե վաղ թե ուշ Երեւանը կամ Անկարան պաշտոնապես դուրս կգան այս գործընթացից:
- Կարծում եմ՝ ո՛չ Հայաստանը, ո՛չէլ Թուրքիան չեն դուրս գա այս գործընթացից: Շատ բարդ կառուցողական բանակցություններ են տարվել հայկական եւ թուրքական կողմերի միջեւ, եւ վերջում վարչապետ Էրդողանն էր, ով հայտարարեց այս երկու գործընթացների հստակ փոխկապակցված լինելու մասին եւ թուրքական խորհրդարանը համաձայնեց նրա հետ:
Հույս ունեմ եւ հավատում եմ, որ ԼՂ խաղաղ գործընթացի պատկերը հստակեցվելուն պես, մենք փոփոխություններ կտեսնենք Թուրքիայի քաղաքական տրամադրության մեջ, եւ կգանք մի հանգրվանի, երբ վավերացված կտեսնենք այդ արձանագրությունները: Բայց Թուրքիայում այժմ տիրող քաղաքական իրավիճակը այնպիսինն է, որ մինչեւ ԼՂ հարցում առաջընթաց չլինի, տրամադրությունը բացասական կմնա: Ուրեմն պետք է շարունակենք աշխատել` ԼՂ խաղաղ գործընթացին նոր ազդակ հաղորդելու համար:
- Բաքվում Ձեր վերջին ելույթի ժամանակ ասացիք, որ ԼՂ կարգավորմանը չենք հասնի, քանի դեռ ադրբեջանցիները որպես թշնամի են վերաբերում հայերին եւ այն ադրբեջանցիներին, ովքեր որեւէ շփում ունեն հայերի հետ: Չե՞ք գտնում, որ խնդիրն այն է, որ ոչ ոք այս մասին հրապարակային կերպով չի ասում Իլհամ Ալիեւին: Ես ի նկատի ունեմ ամերիկացի եւ եվրոպացի պաշտոնյաներին: Արդյունքում ունենք Ռամիլ Սաֆարովի, Այքրամ Այլիսլիի դեպքերը, եւ Ադրբեջանում այսօր մեծանում է մի սերունդ, որին ամեն օր սնում են հակահայկական քարոզչությամբ:
- Իսկապես`քանի դեռ ադրբեջանցիներն ի վիճակի չեն հայերին ընկալել որպես բարեկամ, հակամարտությունը լուծելու որեւէ ճանապարհ չի կարող լինել: Եվ իրականությունն այն է, որ Ադրբեջանի նախագահը, իմ համոզմամբ, Հայաստանի ղեկավարի հետ բանակցություններում ավելի հեռուն է գնացել, քան դրան պատրաստ է Ադրբեջանի հասարակությունը: Ադրբեջանում կան այլ քաղաքական ուժեր, որոնք պատրաստ չեն գնալ այնքան հեռու, որքան դա անում է նախագահ Ալիեւը:
- Բայց հենց նախագահ Ալիեւն էր, ով ներում շնորհեց Ռամիլ Սաֆարովին եւ հերոսացրեց նրան: Չե՞ք կարծում, որ սա վատ օրինակ էր Ադրբեջանի երիտասարդ սերնդի համար՝ հերոսացնել մի մարդու, ով հայ է սպանել:
- Այս դեպքն իրոք չափազանց տխրեցրեց հայերին: Կարծում եմ, որ այժմ իրական ժամանակն է երկու երկրների առաջնորդների համար, իհարկե, ավելի շատ` Ադրբեջանի ղեկավարության համար, առաջ շարժվել: Եվ եթե մենք իրոք լուրջ ենք վերաբերում բանակցությունների միջոցով կարգավորման հասնելուն, պետք է խոսենք միմյանց հետ: Արդյունք կլինի, եթե երկու նախագահները վստահեն միմյանց:

Мэтью Брайза: «Необходима конструктивная неопределенность»
Эксклюзивное интервью бывшего зампомощника госсекретаря США, экс-сопредседателя Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайзы Медиамакс
- Согласно сообщениям СМИ, в ходе вашего выступления в Баку 7 июня Вы заявили, что Запад ошибся, отделив процесс нормализации армяно-турецких отношений от процесса карабахского урегулирования. Это заявление стало предметом жарких дискуссий в армянских политических кругах и СМИ.
- В действительности я сказал следующее: администрация США допустила ошибку, положив конец конструктивной неопределенности вокруг того, стоит ли однозначным образом увязывать процесс карабахского урегулирования с армяно-турецким процессом, или нет.
Однозначно разделив два этих процесса, США выдвинули на передний план то ключевое преимущество, которое Армения надеялась получить от процесса карабахского урегулирования - открытие армяно-турецкой границы. Как только стало очевидно, что Армения может получить это преимущество без каких-либо уступок в рамках Минского процесса, Ереван, естественно, ужесточил свою позицию в переговорах по Карабаху (и в результате отказался от некоторых ключевых уступок, на которые ранее дал согласие).
В то же время, я также сказал, что было бы ошибкой явным образом увязывать эти два процесса и заявлять, что армяно-турецкие отношения могут быть нормализованы лишь в случае разрешения карабахского конфликта. Это в равной степени деструктивная позиция. Лучше всего признать правду, логическую правду, которая состоит в том, что эти два процесса связаны между собой неявным образом. И если фиксируется прогресс в одном процессе, то это может означать достижение прямого или непрямого прогресса в другом, так как прогресс на одном направлении может улучшить настроение и ослабить эмоции.
Лучшая политика, которую администрация США проводила до августа 2009 года, состояла в том, чтобы сохранять неопределенность в вопросе взаимосвязи двух процессов и заявлять, что прогресс в одном вопросе окажет содействие прогрессу на другом треке, даже в том случае, когда эти два процесса напрямую не связаны между собой.
Таким образом, не стоит напрямую ни связывать, ни разделять два процесса. Позвольте конструктивной неопределенности работать для достижения прогресса.
- Когда политики пытаются связать два процесса тем или иным образом, все ожидают компромиссов от Армении, а не от Азербайджана или Турции. И если мы говорим об армяно-турецких отношениях, позиция Еревана ясна – давайте откроем границу и установим отношения без предварительных условий. Чего еще вы ожидаете от Армении?
- Я не думаю, что это полезный подход. Все то, что Вы описали, представляет единое органическое целое и каждый процесс или шаг, посредством которого одна из сторон выиграет что-либо, должен быть приведен в соответствие в переговорном процессе посредством эквивалентной уступки с другой стороны, например: возвратом территорий. В любом переговорном процессе все факторы взаимосвязаны.
Полагаю, не будет полезным, если, к примеру, азербайджанцы заявят, что больше не будут вести переговоры до тех пор, пока все 7 районов не будут возвращены: «верните территории и тогда мы продолжим переговоры» или же – «верните территории и мы дадим согласие на открытие армяно-турецкой границы».
Я считаю, что единственным путем достижения окончательного урегулирования являются переговоры по всем аспектам Базовых принципов.
- Но армяно-турецкий процесс вовсе не является частью Базовых принципов!
- Верно, не является. Это переговоры между двумя странами. Но возобновление всех торговых связей между Арменией и Турцией, Арменией и Азербайджаном – это часть Базовых принципов. Армения и Турция имеют право заниматься тем, чем желают. Я говорю о том, что прямое заявление США об отсутствии взаимосвязи между армяно-турецким и карабахскими процессами было ошибкой.
- Вы говорите, что если будет прогресс в вопросе Карабаха, Турция будет больше заинтересована в установлении отношений с Арменией. Но есть и другое мнение, озвученное еще в 2001 году министром иностранных дел Армении Варданом Осканяном: «Если Турция откроет границу с Арменией или возобновит отношения, это позволит Еревану быть более конструктивным на переговорах по Карабаху, поскольку Ереван смягчил бы многие требования в части безопасности».
- Это другой аргумент, который многие из нас, включая меня, представляли в рамках Минского процесса. Я лично представлял этот аргумент в Азербайджане. Но Баку говорит «нет».
- Турция открыто заняла про-азербайджанскую позицию с самого начала конфликта и закрыла границу с Арменией в ходе карабахской войны. Очевидно, что правительство Турции совершило ошибку 20 лет назад и сегодня, когда Вы говорите о взаимосвязи процессов, это выглядит так, словно Вы пытаетесь легитимизировать эту ошибку.
- Когда я был сопредседателем Минской группы, я выступал против любых попыток прямого увязывания двух процессов. Я лично обсуждал эти вопросы с президентом Турции, оппозиционными турецкими лидерами, говоря «пожалуйста, не увязываете напрямую карабахский процесс с армяно-турецким». В то же время, я говорил, что не будет полезным и их прямое разделение. Лучше вообще ничего не говорить о том, связаны ли эти процессы или нет. Посмотрите на логическую реальность, которая является сердцевиной сказанного Варданом Осканяном: если вы сумеете достичь прогресса в одном направлении, вы достигнете прогресса и в другом. Это и есть реальность.
- Вы полагаете, что подписанные в 2009 году армяно-турецкие протоколы еще «живы» или рано или поздно Армения или Турция формально выйдут из этого процесса?
- Думаю, ни Армения, ни Турция не выйдут из этого процесса. Между армянской и турецкой сторонами состоялись очень сложные конструктивные переговоры, но в конце премьер-министр Эрдоган заявил о том, что оба процессы должны быть напрямую связаны и турецкий парламент согласился с ним.
Я надеюсь и верю, что после подвижек в карабахском процессе мы увидим изменения политического настроения в Турции, и придем к точке, когда увидим протоколы ратифицированными. Но политическая реальность в Турции сегодня такова, что до тех пор, пока не будет прогресса в карабахском урегулировании, настроение будет оставаться негативным. То, что мы должны делать – это продолжать работу и возобновить мирный процесс по карабахскому урегулированию.
- В ходе последнего выступления в Баку Вы подчеркнули, что разрешения конфликта до не удастся достигнуть до тех пор, пока азербайджанцы будут относяться к армянам и тем азербайджанцам, которые имеют какие-либо контакты с армянами, как к врагам. Не думаете ли Вы, что проблема заключается в том, что никто публично не говорит этого Ильхаму Алиеву – я имею в виду официальных лиц ЕС и США. В результате, мы имеем «дело» Рамиля Сафарова, «дело» Айкрама Айлисли и растущее в Азербайджане поколение, которое ежедневно кормят анти-армянской пропагандой.
- Конечно, до тех пор пока азербайджанцы не могут воспринимать армян как друзей, путей для разрешения конфликта нет. И реальность заключается в том, что президент Азербайджана, по моему убеждению, на переговорах с президентом Армении продвинулся намного дальше, чем готово азербайджанское общество. В Азербайджане есть политические силы, которые не готовы пойти настолько далеко, насколько пошел президент Азербайджана.
- Но именно президент Азербайджана лично помиловал Рамиля Сафарова и сделал из него героя. Не думаете ли Вы, что это плохой пример для молодого поколения в Азербайджане – делать героя из человека, убившего армянина?
- Это дело действительно очень расстроило армян. Я думаю, что теперь действительно настало время для руководства обоих стран, больше, конечно, для Азербайджана, двигаться вперед. И если мы настроены серьезно в том, чтобы достичь урегулирования, нам необходимо разговаривать друг с другом. Результаты будут, если два президента будут доверять друг другу и предпринимать действия для того, чтобы не воспринимать друг друга в качестве врагов.