Ռուբեն Առաքելյան. Հայաստանի ականազերծման համար անհրաժեշտ է մոտ 100 մլն դոլար
Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ռուբեն Առաքելյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
- «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը ստեղծվել է 2011թ. փետրվարին: Որո՞նք են եղել Կենտրոնի ստեղծման հիմնական նպատակները, եւ ի՞նչ աշխատանքներ են իրականացվել Կենտրոնի կողմից այս 2 տարիների ընթացքում:
- Կենտրոնը ստեղծվել է 2011 թ-ին ՀՀ կառավարության որոշումով: Եթե առաջ նմանատիպ կազմակերպություն գործում էր Պաշտպանության նախարարության կազմում՝ որպես ռազմական ստորաբաժանում, ապա այս որոշմամբ կառավարությունը ստանձնեց պատասխանատվությունը Հայաստանում հակաականային քաղաքականության իրականացման համար: Հումանիտար ականազերծումն ավելի լայն հասկացություն է, քան ուղղակի ականազերծումը, որով զբաղվում է բանակը: Հումանիտար ականազերծման աշխատանքների սպեկտրը ներառում է եւ ականադաշտերի համընդհանուր եւ համապարփակ մաքրումը, եւ ականայինյ վտանգերի, ռիսկերի մասին ուսուցումը, եւ ականներից տուժած մարդկանց ռեաբիլիտացիան:
Հումանիտար ականազերծումը բավականին ծախսատար եւ աշխատատար գործընթաց է: Թանկարժեք են թե որոնման մեխանիկական միջոցները, թե գործիքները, թե սարքավորումները: Շնորհակալությամ պետք է նշեմ, որ այս աշխատանքներն իրականանում են ԱՄՆ Պետքարտուղարության PM/WRA (The Office of Weapons Removal and Abatement) գրասենյակի օժանդակությամբ: Օգտվելով առիթից, կուզենայի նաեւ շնորհակալություն հայտնել GICHD-ին (The Geneva International Centre for Humanitarian Demining), որը մեզ նույնպես օժանդակություն է ցուցաբերում:
Բնական է, որ երբ երկիրը դուրս է գալիս պատերազմական իրավիճակից, ունենում է մի շարք լուրջ ու հրատապ խնդիրներ, այնպես որ, անմիջապես զբաղվել նաեւ ականազերծման հարցերով` բարդ է: Այդ իսկ պատճառով աշխարհում գոյություն ունի ականեզերծման ընդունված կարգ. նման խնդիրներն իրականացվում են միջազգային դոնոր-կազմակերպությունների օգնությամբ: Տարբեր երկրների կառավարություններ փորձում են միջազգային օգնություն ցուցաբերել ականազերծման աշխատանքներին ողջ աշխարհով մեկ, այդ թվում՝ Հայաստանում:
Ռուբեն Առաքելյանը, Յոխանես Օդենդալը եւ ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանը:
Այդ կազմակերպությունները ձեռնպահ են իրենց միջոցներն ուղղել որեւէ ռազմական կառույցի: Այնպես որ, Կենտրոնի ստեղծումը պայմանավորված էր այդ թվում նրանով, որ դոնորական օգնությունը Հայաստանի հակաականային գործողություններին առավել մատչելի դառնա:
- Եթե խոսենք կոնկրետ ականեզերծման մասին, ապա որտե՞ղ են իրականացվում աշխատանքները:
- Աշխատանքներն իրականացվում են Սյունիքում, Վայոց ձորում, Արարատում, Գեղարքունիքում եւ Տավուշում: Այսինքն` բոլոր այն մարզերում, որտեղ տեղի են ունեցել ռազմական գործողություններ:
- Ի՞նչ ծավալի աշխատանք է արդեն կատարվել:
- 2004-2005 թթ. «Ռոնկո» կազմակերպությունը փորձ արեց իրականացնել ոչ տեխնիկական հետախուզություն, որպեսզի հասկանալի դառնա, թե ականային ինչպիսի՞ վտանգի մասին է խոսքը: «Ռոնկո»-ն աշխատել է ընդամենը մեկ տարի եւ որոշակի զեկույց ներկայացրել ՀՀ կառավարությանը, որը, սակայն, չի հաստատվել: Մինչեւ վերջերս դա էր միակ տեղեկությունը՝ կապված Հայաստանում ականային վտանգի հետ: 2005 թ-ից մինչ օրս որեւէ տվյալ չի թարմացվել: Պետք է նաեւ նշեմ, որ «Ռոնկո»-ի մի շարք տեղեկություններ թերի էին, եւ մենք չենք կարող հենվել այդ տվյալների վրա:
Լուսանկարը` Ռ. Առաքելյանի արխիվից:
FSD-ի հետ մենք սկսեցինք իրականացնել նոր ոչ տեխնիկական հետախուզություն:
2012թ. սեպտեմբերին սկսվեց ծրագրի ֆինանսավորումը եւ մեկնարկեցին ուսուցողական աշխատանքները: Հոկտեմբերից արդեն 2 խումբ սկսեց իր աշխատանքները տեղերում: Սկսեցինք Սյունիքից, քանի որ հենց այդ մարզն է «ամենավարակվածը»: Ոչ տեխնիկական հետախուզությունը Սյունիքի մարզում, բացառությամբ 2 բարձրադիր գյուղերի, որտեղ դեռ չենք հասել եղանակային պայմանների պատճառով, ամբողջությամբ ավարտած են: Հիմա աշխատանքներ են ընթանում Վայոց ձորում եւ մեկնարկում են Տավուշի մարզում:
Ոչ տեխնիկական հետախուզությունը Վայոց ձորում նախատեսում ենք ավարտել առաջիկա օրերին եւ անցնել Արարատի մարզ: Ինչ վերաբերում է Տավուշին, ապա այնտեղ կաշխատենք մոտ 2 ամիս:
- Նշեցիք, որ այս պահին ընթանում է ոչ տեխնիկական հետախուզություն: Ընդհանուր առմամբ, քանի՞ փուլից է բաղկացած ողջ գործընթացը:
- Հումանիտար ականազերծման աշխատանքները բաղկացած են 4 խոշոր փուլերից: Առաջինը՝ ոչ տեխնիկական հետախուզությունն է: Այդ փուլը նախատեսում է այցելություն բոլոր գյուղեր, որոնք որեւէ կերպ կարող են առնչություն ունենալ առաջին գծի կամ պատերազմական գործողությունների հետ: Զրուցում ենք տեղի բնակչության հետ, որպեսզի մոտավորապես պարզենք, թե որտե՞ղ կարող են ականներ լինել: Այդ հարցումների եւ մեր հետազոտությունների արդյունքում ուրվագծում ենք «կասկածելի տարածքները»: Ականադաշտ մտնելու իրավունք այս փուլում մենք դեռ չունենք:
Երկրորդ փուլը տեխնիկական հետախուզությունն է: Դրա նպատակն է «կասկածելի տարածքների» կրճատումը: Մնացած հողը հանձնվում է տեղական իշխանություններին: Սա ամենաբարդ ու ծախսատար փուլն է, քանի որ նաեւ ականազերծման մեխանիկական միջոցներ եւ ական հայտնաբերող շների կիրառում է պահանջում:
Երրորդ փուլը ենթադրում է զուտ ականազերծում: Դա համեմատաբար առավել դյուրին ու քիչ ծախսատար գործն է:
Վերջին՝ չորրորդ փուլը մարդկանց ռեաբիլիտացիան է (victim assistance):
Հիմա գտնվում ենք առաջին փուլում: Երբ կհասկանանք ականային վտանգի ընդհանուր ծավալը, կմշակենք ազգային չափորոշիչներն ու ՀՀ կառավարությանը կներկայացնենք ականազերծման ծրագրի նախագիծ: Կառավարությունն երբեք չի ասել, որ սա իր գործը չէ եւ վերաբերում է միայն դոնորներին: Կառավարությունը հնարավորինս օգնում է մեր աշխատանքներին:
Ի վերջո, պետք է հստակ հասկանանք, որ սա մեր տունն է, եւ մենք չենք սպասելու, որ ինչ-որ մեկը գա ու մաքրի այն: Ամեն դեպքում, մենք մեր տունը մաքրելու ենք: Կօգնեն մեզ՝ շատ լավ, չօգնեն՝ գուցե ավելի դանդաղ, բայց մեր գործն ավարտին կհասցնենք:
- Որքա՞ն են տեւելու այդ փուլերը:
- Չեմ կարող կանխատեսել, թե ինչքան կտեւեն աշխատանքները, մինչեւ չավարտվի առաջին փուլը, եւ մենք չպատկերացնենք, թե ի՞նչ խնդիրների են ծառացած մեր առջեւ եւ ինչպես ենք դրանք հաղթահարելու:
- Խոսենք ականազերծման ֆինանսավորման խնդիրների մասին:
- Աշխատանքների առաջին փուլը, ինչպես արդեն նշեցի, ֆինանսավորվում են ԱՄՆ Պետքարտուղարության PM/WRA կողմից: Հիմա քննարկումներ են ընթանում, որպեսզի նրանք ֆինանսավորեն նաեւ 2-րդ փուլը: Չեմ կարող կանխատեսել, թե ե՞րբ ու ի՞նչ ծավալի կլինի այդ օգնությունը, բայց համոզված եմ, որ կլինի: Մենք շատ սերտ ու արդյունավետ համագործակցում ենք Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության հետ:
- Ի՞նչ գումարների մասին է խոսքը:
- Նշեմ «Ռոնկո»-ի տվյալները, որոնք հաշվարկվել են 2005 թվականին: Ըստ այդ տվյալների, Հայաստանի ականազերծման համար անհրաժեշտ է մոտ 40 մլրդ դրամ, ինչը կազմում է մոտավորապես $‌100 մլն: Միջազգային պրակտիկայում ընդունված են հետեւյալ գները՝ տեխնիկական հետախուզության մեկ քառակուսի մետրի արժեքը 5-6 եվրո է, իսկ զուտ ականազերծման արժեքը` 2-3 եվրո է:
- Պատրաստվո՞ւմ են Հայաստան մուտք գործել այլ միջազգային դոնոր-կազմակերպություններ, բացի FCD-ից:
- Այս պահի դրությամբ Հայաստանում գործում է միայն FCD-ն: Մոտ ապագայում ակնկալում ենք համագործակցությունը բրիտանա-ամերիկյան «The Halo Trust»-ի հետ: Բանակցություններ են ընթանում, որպեսզի ներգրավենք նաեւ նորվեգական Norwegian People's Aid (NPA) ընկերությունը:
- Ձեր լիազորությունները տարածվում են միայն Հայաստանի՞ տարածքում, թե՞ նաեւ ԼՂՀ-ում:
- Մեր աշխատանքները իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության վարչական տարածքում: Նաեւ դոնորները, բնականաբար, չեն խրախուսի, եթե մենք աշխատենք ազատագրված տարածքներում: Բայց, ամեն դեպքում, սխալ կլինի միանշանակ ասել, որ դա մեր հետաքրքրությունից դուրս է: Սահմանային գյուղի երեխան ի՞նչ պետք է իմանա՝ որտեղ կա վտանգավոր տարածք կամ ականադաշտ: Այս դեպքերում մենք փորձում ենք ինչ-որ լուծում գտնել, որ ազատենք վտանգից այն տարածքները, որոնք անմիջապես մոտ են գյուղերին, ականազերծելով կամ գոնե պարսպապատելով դրանք:
- Ո՞րոնք են Ձեր աշխատանքի հիմնական դժվարությունները:
- Ամենամեծ դժվարությունը կայանում է նրանում, որ չկա օրենսդրական հիմք, որը պետք է կարգավորի մեր աշխատանքի շրջանակը: Բազմաթիվ հարցեր բաց են մնում, սկսած նրանից, որ չխախտվեն մեր կողմից տեղադրված նշանները, վերջացրած նրանով, թե ինչպես պետք է փոխանցվի արդեն ականազերծված տարածքը տեղական ինքնակառավարման մարմնին եւ ինչպես կազմակերպվի այդ հողի պահպանումը հետագայում:
Երկրորդ կարեւոր հանգամանքը հասարակության անիրազեկությունն է: Առավել քիչ տեղեկացված է Երեւանը: Լրատվամիջոցները մեզ ինչ-ինչ պատճառներով շրջանցում են, մասնավոր հատվածն այս խնդիրը լուծելու համար բան չի անում: Մի կողմ դնենք այն հարցը, որ այդ հողերը դուրս են շրջանառությունից եւ գյուղացին չի կարող մշակել դրանք: Բայց մի մոռացեք նաեւ, որ ամեն ականը կարող է անմեղ զոհի պատճառ դառնալ:
Միաժմանակ, ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության պատասխանատվության ներքո ՀՀ տարածքի հումանիտար ականազերծման գործընթացի եւ ժամկետանց ու կիրարկման ոչ ենթակա զինամթերքների եւ ռազմական տեխնիկայի ուտիլիզացման նախապատրաստական աշխատանքների իրականացումը 2013 թվականի համար ՀՀ կառավարության կողմից ճանաչվել է որպես գերակա խնդիր: Ականապատված տարածքների հարցերն արդեն իսկ ընդգրկված են երկրի աղքատության հաղթահարման ռազմավարությունում եւ համապատասխան քայլեր են ձեռնարկվում դրանք եվրոպական նոր հարեւանություն քաղաքականության մեջ ընդգրկելու ուղղությամբ: ՄԱԿ-ի զարգացման աջակցության ծրագիրը ճանաչում է ականների առկայության խնդիրը Հայաստանի համար, որն էլ հիմք է հանդիսանում այդ խնդիրը աղքատության հաղթահարման ծրագրում եւ հազարամյակի մարտահրավերի ծրագրում այն ընդգրկելու համար:
Ականապատված տարածքներում ականազերծման համակարգված գործողությունների շարունակական իրականացումը կապահովի Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չպայթած ականների քանակի նվազեցումը:
Մեդիամաքս-ը զրուցել է նաեւ FSD (Swiss Foundation for Mine Action) Armenia ծրագրի ղեկավար Յոխանես Օդենդալի (Iohannes Odendaal) հետ:
- Ե՞րբ եք սկսել աշխատանքները Հայաստանում եւ ո՞րն է Ձեր գլխավոր նպատակը:
- FSD-ն շվեյցարական ոչ կառավարական կազմակերպություն է, որն այս պահի դրությամբ աշխատում է աշխարհի 7 երկրներում, այդ թվում` Հայաստանում:
Ձեր երկրում մենք աշխատում ենք 2012թ. սեպտեմբերից: Մեր հիմնական նպատակն է անցկացնել ոչ տեխնիկական հետախուզություն, որպեսզի պատկերացում ստանանք, թե ինչպիսին են ականազերծման հետ կապված ռեալ պատկերը Հայաստանում: 2012 թ. հոկտեմբերին մենք անցկացրեցինք ոչ տեխնիկական հետախուզության տեսական եւ պրակտիկ դասընթացներ 10 հայ մասնագետների համար, որոնցից անմիջապես հետո սկսեցինք իրականացնել աշխատանքները:
FSD-ն տարբեր համայնքներում նաեւ իրականացնում է ականներից տուժած զոհերի տվյալների հավաքագրումը, որպեսզի ներկայացնի այն Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեին (ICRC) հետագա գործողությունների համար:
- Ո՞վքեր են Ձեր գործընկերները Հայաստանում:
- Մեր գործողությունների մեկնարկից մենք սերտորեն աշխատում ենք ՀՀ Պաշտպանության նախարարություն եւ «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական Կենտրոն»-ի հետ: FSD-ն պարբերաբար հանդիպումներ է անցկացնում ՊՆ-ի ներկայացուցիչների հետ, եւ մենք աջակցում ենք իրենց ականազերծման գործողությունների ռազմավարության մշակման հարցում:
FSD-ն ամենօրյա կապի մեջ է «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական Կենտրոն»-ի հետ եւ հենց այնտեղից է ստանում առաջադրանքները: Մեր կողմից հավաքված բոլոր տեղեկություններն ամեն շաբաթ փոխանցվում են Կենտրոնին: Այն նաեւ ապահովում է, որպեսզի համայնքի իշխանությունները տեղյակ լինեն FSD-ի գործունեության մասին հենց տեղերում:
- Ո՞րքան ժամանակ եք նախատեսում աշխատել Հայաստանում:
- Այս պահի դրությամբ մենք գրեթե ավարտել ենք աշխատանքները Սյունիքում, մեկ թիմ աշխատում է Վայոց ձորում, իսկ մյուսը սկսել է աշխատանքները Տավուշի մարզում: FSD-ն նախատեսում է ավարտել ոչ տեխնիկական հետախուզությունը մինչեւ ապրիլի վերջ:
FSD-ն աշխատում է ՀՀ կառավարության ու Կենտրոնի հետ, որպեսզի կապ հաստատի տարբեր դոնոր-կազմակերպությունների հետ, ականազերծման հետագա փուլերը ֆինանսավորման ակնկալիքով: Սակայն, անկախ դոնորների օգնության հասանելիությունից, FSD-ն հույս ունի շարունակել ցուցաբերել իր աջակցությունը ՀՀ կառավարության եւ Կենտրոնին իրենց հետագա գործողությունների մեջ այդ ասպարեզում:

Рубен Аракелян. Для разминирования Армении необходимо около 100 миллионов долларов:
Интервью директора ГНКО «Центр гуманитарного разминирования и экспертизы» Рубена Аракеляна Медиамакс
- ГНКО «Центр гуманитарного разминирования и экспертизы» был создан в 2011 году. Каковы основные цели создания Центра, и что было сделано за прошедшие полтора года?
- Центр был создан в 2011 году решением армянского правительства. Фактически, если ранее аналогичная структура действовала в составе Министерства обороны Армении в качестве военного подразделения, то, по решению правительства, новая структура взяла ответственность за реализацию в Армении противоминной политики. Гуманитарное разминирование является более широким понятием, чем просто разминирование, которым занимается армия. Спектр работ по гуманитарному разминированию включает в себя общую и всестороннюю очистку, обучение минным угрозам и рискам, а также реабилитацию лиц, пострадавших от мин.
Гуманитарное разминирование – достаточно дорогой и трудоемкий процесс. Дорогими являются и средства по механическому поиску, и инструменты, и оборудование. С благодарностью должен отметить, что эти работы проводятся при содействии PM/WRA  (The Office of Weapons Removal and Abatement) Госдепа США. Пользуясь случаем, хотелось бы выразить благодарность  GICHD  (The  Geneva  International  Centre  for  Humanitarian Demining), который также содействует нам в этом процессе.
Естественно, что, когда страна выходит из состояния войны, возникает ряд серьезных и требующих неотложного решения задач, так что сразу же заниматься вопросами разминирования сложно. По этой причине, в мире существует устоявшийся порядок по вопросам разминирования: подобные задачи реализуются при помощи международных организаций-доноров. Правительства разных стран пытаются оказать содействие работам по разминированию по всему миру, в том числе - в Армении. Эти организации и правительства воздерживаются отправлять средства какой-либо военной структуре. Так что, создание Центра было обусловлено, в том числе, и тем, чтобы донорская помощь Армении по разминированию стала более доступной.
Рубен Аракелян, Йоханнес Одендал и замминистра обороны РА Ара Назарян
- Если говорить конкретно о разминировании территорий, где проводятся работы?
- Работы проводятся в Сюнике, Вайоц дзоре, Арарате, Гегаркунике и Тавуше. То есть, во всех областях, где проходили военные действия.
- Какой объем работы уже сделан?
- В 2004-2005гг. компания “Ронко” сделала попытку осуществить нетехническое исследование, чтобы было понятно, о какой степени опасности идет речь. “Ронко” работал всего год и представил правительству Армении доклад, который, однако, не получил одобрения. До последнего времени это было единственным сведением о минной опасности в стране. С 2005 года данные не обновлялись. Должен также отметить, что ряд данных, представленных “Ронко”, является неточным, и мы не можем основываться на них. Вместе со швейцарской организацией FSD (Swiss Foundation for Mine Actions) мы начали реализовывать новое нетехническое исследование.
Фото из архива Р.Аракеляна
В сентябре 2012г. началось финансирование программы, и стартовали обучающие работы. С октября 2 группы начали осуществление работ на месте. Начали с Сюника, так как именно эта область является наиболее “заминированной”. Нетехническое инспектирование в Сюнике, за исключинием двух высокогорных деревень, куда мы еще не добрались по погодным условиям, полностью завершено. Сейчас проводится работа в Вайоц дзоре и начинаем работать в Тавушской области.
Нетехническое инспектирование в Вайоц дзоре мы планируем завершить в течение 10 дней и перейти в Араратскую область. Что касается Тавуша, то там мы будем работать около двух месяцев.
- Вы отметили, что в данный момент проходит нетехническое инспектирование. Из скольких этапов состоит весь процесс в целом?
- Работы по гуманитарному разминированию состоят из 4-х этапов. Первый - нетехническое инспектирование. Этот этап предполагает визит во все населенные пункты, которые каким-либо образом могут быть связаны с линией соприкосновения или военными действиями. Разговариваем с местным населением, чтобы примерно представить, где могут быть заложены мины. По итогам этих расспросов и наших исследований очерчиваются «подозрительные территории». Заходить на минные поля на этом этапе мы не имеем права.
Второй этап – техническое инспектирование. Ее целью является сокращение “подозрительных территорий”. Остальная земля передается местным властям. Это самый сложный и дорогостоящий процесс, так как требует привлечения технических средств.
На третьем этапе проводится само разминирование. Это относительно наименее затратный и легкий этап.
Последний – четвертый этап – реабилитация людей (victim assistance).
Сейчас мы находимся на первом этапе работ. Когда мы поймем, с каким объемом работ мы имеем дело, то сформируем национальные критерии и представим правительству проект программы по разминированию этих территорий.
Правительство никогда не говорило, что это не его дело и касается лишь доноров, и по мере возможности помогает нашим работам. В конце концов, мы должны четко понимать, что это наш дом, и мы не будем ждать, чтобы кто-то пришел и почистил его вместо нас. В любом случае, мы почистим наш дом. Помогут нам – очень хорошо, не помогут – может медленнее, но мы доведем нашу работу до конца.
- Как долго продлится весь процесс?
- Я не могу предсказать, сколько продлятся работы, пока не завершится первый этап, и мы не представим, какие задачи стоят перед нами и какие шаги необходимо будет приложить для их разрешения.
- Расскажите о финансовом аспекте работ по разминированию?
- Первый этап работ, как я уже отметил, финансируется со стороны PM/WRA Госдепартамента США. Сейчас идут переговоры относительно того, чтобы они осуществили финансирование и второго этапа. Не могу предсказать, когда и какого объема будет эта помощь, но уверен, что она будет. Мы очень тесно и результативно работаем с посольством США в Ереване.
- О каких суммах идет речь?
- Приведу данные “Ронко”, которые датируются 2005 годом. Согласно этим данным, для разминирования Армении необходимо около 40 млрд. драмов, то есть порядка $‌100 млн. При этом, в зависимости от национальных особенностей, цены могут быть больше или меньше. В международной практике приняты следующие расценки: один квадратный метр технического инспектирования – 5-6 евро, само разминирование – 2-3 евро.
- Планируют ли в Армении начать работу другие международные донор-организации, помимо FCD?
- На данный момент в Армении работает лишь FCD. В ближайшее время мы ожидаем сотрудничества с британо-американской “The Halo Trust”. Проводятся также переговоры для вовлечения норвежской компании Norwegian People’s Aid (NPA)
- Ваши полномочия простираются только на территорию Армении, или и на НКР тоже?
- Наши работы проводятся на административной территории Республики Армения. Доноры, естественно, не будут поощрять, если мы станем работать на освобожденных территориях. Но, в любом случае, будет неверно однозначно сказать, что это вне наших интересов. Ребенок приграничного села должен знать, где находятся опасные территории или минные поля. В этих случаях мы пытаемся найти какое-то решение, чтобы избавить от опасности те территории, которые находятся в непосредственной близи к селам, разминировав или, по крайней мере, оградив их.
- Каковы главные сложности Вашей работы?
- Самая большая сложность заключается в том, что нет законодательной основы, которая должна регулировать нашу работу. Так, что множество вопросов остаются открытыми, начиная с того, чтобы не нарушались установленные нами знаки и ограждения, заканчивая тем, как должны передаваться органам местного самоуправления уже разминированные территории и как должно организовываться обеспечение и сохранение этой земли в дальнейшем.
Вторая важная проблема – неосведомленность общественности. Меньше всего информирован Ереван. Средства массовой информации по каким-либо причинам обходят нашу деятельность стороной, частный сектор ничего не делает для решения этих задач. Оставим в стороне тот вопрос, что эти земли вне обращения, и фермер не может обрабатывать их. Но не забывайте, что каждая мина может стать причиной гибели невинной жертвы.
**************
Медиамакс  побеседовал также с руководителем программы FSD Armenia (Swiss Foundation for Mine Action) Йоханнесом Одендалом.
- Когда вы начали работы в Армении, и каковы ваши главные цели?
- Отмечу, что FSD является швейцарской неправительственной организацией, которая на данный момент работает в 7 странах, в том числе в Армении.
В вашей стране мы работаем с сентября 2012г. Наша основная цель - провести нетехническую разведку, чтобы получить реальное представление о ситуации с разминированием в Армении. В октябре 2012г. мы провели теоретические и практические тренинги по нетехническому инспектированию для 10 армянских специалистов, после чего начали непосредственно осуществлять работы на местах.
В различных общинах FSD также проводит сбор информации пострадавших лиц, чтобы представить их в Международный Комитет Красного Креста (ICRC) для дальнейших действий.
- Кто ваши основные партнеры в Армении?
- С самого начала нашей деятельности мы тесно сотрудничаем с Министерством обороны Армении и «Центром гуманитарного разминирования и экспертизы». FSD проводит периодические встречи с представителями Минобороны, и мы содействуем им в разработке стратегии плана по разминированию.
FSD находится в ежедневной связи с «Центром гуманитарного разминирования и экспертизы» и именно оттуда получает указания. Все собираемые данные каждую неделю передаются Центру, который также обеспечивает для нас осведомленность местных властей о нашей деятельности на местах.
- Как долго вы еще планируете работать в Армении?
- На данный момент мы почти завершили работы в Сюникской области, одна команда работает в Вайоц дзоре, а другая начала работы в Тавуше. FSD планирует завершить нетехническое инспектирование до конца апреля.
FSD работает с правительством Армении и Центром, чтобы установить связь с различными донорскими организациями, для финансирования дальнейших этапов работ. Однако, вне зависимости от доступности донорской помощи, FSD надеется продолжать оказывать поддержку армянскому правительству и Центру в их дальнейшей деятельности в этом направлении.