Ժոզե Բառոզու. «ԵՄ-ն ակնկալում է, որ ընտրությունները կհամապատասխանեն միջազգային չափանիշներին» - Mediamax.am
12685 դիտում
Ժոզե Բառոզու. «ԵՄ-ն ակնկալում է, որ ընտրությունները կհամապատասխանեն միջազգային չափանիշներին»
Ժոզե Մանուել Բառոզու
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բառոզուի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը նոյեմբերի 30-ին կժամանի Երեւան` Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) Արեւելյան գործընկերության համաժողովին մասնակցելու համար: Այցի նախօրեին նա Մեդիամաքս-ին հարցազրույց է տվել:
- Հայ պաշտոնյաներն ասում են, որ 2012 թվականի ընթացքում Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հարաբերություններում մեծ առաջընթաց է գրանցվել: Դուք կիսո՞ւմ եք այդ կարծիքը: Ո՞րն էր գլխավոր ձեռքբերումը եւ ի՞նչն է հետագա ջանքեր պահանջում:
- Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հարաբերություններն էլ ավելի ակտիվացան 2012 թվականին: Լավ առաջընթաց է գրանցվել Ասոցացման համաձայնագրի բանակցություններում, որը նախատեսում է Հայաստանի եւ Եվրամիության քաղաքական ասոցացում եւ տնտեսական ինտեգրում: Այդ շրջանակներում ս.թ. հուլիսից անց են կացվել Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու համաձայնագրի բանակցային երեք փուլեր: Այդ համաձայնագիրը հայկական արտահանումը դեպի ԵՄ 30%-ով ավելացնելու ներուժ ունի: Հուսով ենք, որ 2013 թվականի նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովին մենք մոտ կլինենք բանակցությունների ավարտին` երկու ուղղություններով:
2012 թվականի փետրվարին բանակցություններ սկսեցինք մուտքի արտոնագրերի դյուրացման եւ հետընդունման համաձայնագրերի վերաբերյալ: Բանակցությունները ռեկորդային կարճ ժամանակահատվածում ավարտվեցին եւ հոկտեմբերին նախաստորագրվեցին: Ակնկալում ենք, որ երկու համաձայնագրերը զուգահեռաբար ուժի մեջ կմտնեն 2013 թվականի կեսերին: ԵՄ եւ Շենգենի գոտու երկրների քաղաքացիների համար կարճաժամկետ արտոնագրերի վերացման Հայաստանի որոշման հետ մեկտեղ, այդ գործընթացը կաջակցի փոխադարձ շարժունակության աճին: Թույլ տվեք նաեւ ասել, որ Հայաստանը հավելյալ €15 միլիոնի աջակցություն է ստացել «ավելին` ավելիի դիմաց» (more for more) սկզբունքին համաձայն, որով ԵՄ-ն խրախուսում է բարեփոխումները:
- Դուք Հայաստան կայցելեք նախագահական ընտրություններից 2,5 ամիս առաջ: Ի՞նչ եք ակնկալում այդ ընտրություններից եւ որքանո՞վ կարեւոր են դրանք Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հարաբերությունների ապագայի համար:
- ԵՄ-ն ակնկալում է, որ ընտրությունները կանցնեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Մենք լիովին աջակցում ենք այն առաջարկներին, որոնք խորհրդարանական ընտրություններից հետո արվեցին ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի կողմից: Այդ առաջարկները պետք է իրագործվեն որքան հնարավոր է շուտ: Ինչպես գիտեք, մեր քաղաքականությունը հիմնվում է «ավելին` ավելիի համար» սկզբունքի վրա. որքան խորն են բարեփոխումները, այդքան ավելի շատ կարող է օգնել ԵՄ-ն:
- ՀՀ կառավարությունը եւ Եվրոպական հանձնաժողովը բանակցություններ են վարում  Դոնորների համաժողովի անցկացման վերաբերյալ: Արդյո՞ք այդ համաժողովի անցկացումը կապվա՞ծ է ՀՀ ընտրությունների եւ միջազգային չափանիշներին դրանց համապատասխանության հետ:
- ԵՄ-ն պատրաստ է օգնել Հայաստանին կազմակերպել դոնորների համաժողով` միջազգային այլ դոնոր-կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ: Ակնհայտ է, որ Հայաստանը պետք է իրականացնի հիմնական նախապատրաստական աշխատանքները, որպեսզի համաժողովի արդյունքները լիովին համապատասխանեն իր սպասելիքներին: Եթե նախապատրաստական աշխատանքները իրականացվեն բարձր մակարդակով, եւ Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ հարաբերությունները շարունակեն դրական ուղղությամբ զարգանալ, ապա մենք կարող ենք աջակցել համաժողովի կազմակերպմանը:
- ԵՄ-ն միշտ էլ կոչ է արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին փոխզիջումների գնալ: Ադրբեջանի նախագահը նախորդ շաբաթ հրապարակավ հայտարարեց, որ «Հայաստանը դրսից վերահսկվող գաղութ է», Հայաստանն անվանեց «ոչ մի արժեք չունեցող երկիր»: Չե՞ք կարծում, որ նման հայտարարությունները նվազեցնում են Հայաստանի` փոխզիջումներ որոնելու ցանկությունը:
- Լեռնային Ղարաբաղի հարցում փոխզիջում որոնելը բխում է Հայաստանի շահերից: Նույնը վերաբերում է Ադրբեջանին: Այդ հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով: Հակամարտության վերսկսումը կարող է լրջորեն վնասել բոլոր ներգրավված կողմերին: ԵՄ-ն չափազանց հետաքրքրված է կայուն հարեւանության մեջ, հենց դա է Եվրոպական հարեւանության եւ Արեւելյան gործընկերություն քաղաքականության հիմնական իմաստը: ԵՄ-ն ակտիվորեն աջակցում է միջնորդական գործընթացին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո, մենք հակամարտության կողմերի միջեւ վստահության միջոցներին նպաստելու կարևոր ծրագրեր ունենք: Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի հակամարտության հարցերով զբաղվող մեր հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Ֆիլիպ Լեֆորը նույնպես լիովին սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին:

Жозе Баррозу: «ЕС ожидает, что выборы пройдут в соответствии с международными стандартами» - Mediamax.am
12284 просмотров
Жозе Баррозу: «ЕС ожидает, что выборы пройдут в соответствии с международными стандартами»
Жозе Мануэль Баррозу
Эксклюзивное интервью президента Европейской Комиссии Жозе Мануэля Баррозу агентству Медиамакс
Президент Европейской Комиссии прибудет 30 ноября в Ереван для участия в саммите Восточного партнерства Европейской народной партии (ЕНП). Накануне визита он дал интервью Медиамакс.
- Армянские официальные лица отмечают, что в течение 2012 года в отношениях Армении и ЕС был отмечен большой прогресс. Разделяете ли Вы это мнение? Что стало главным достижением и что требует дальнейших усилий?
- Отношения Армении и ЕС еще больше интенсифицировались в 2012 году. Хороший прогресс достигнут на переговорах по Соглашению об Ассоциации, предусматривающему политическую ассоциацию и экономическую интеграцию Армении с Евросоюзом. В этих рамках с июля этого года были проведены три раунда переговоров о будущем Соглашении о создании зоны глубокой и всесторонней свободной торговли. Это соглашение имеет потенциал увеличить армянский экспорт в ЕС на 30%. Мы надеемся, что к предстоящему в ноябре 2013 года в Вильнюсе саммиту Восточного Партнерства мы будем близки к завершению переговоров по обоим направлениям.
В феврале 2012 года мы начали переговоры вокруг соглашений об облегчении визового режима и реадмиссии. В рекордно короткие сроки переговоры были завершены, и в октябре соглашения были парафированы. Мы ожидаем, что оба соглашения войдут в силу к середине 2013 года. Наряду с объявленной Арменией отменой краткосрочных виз для граждан ЕС, этот процесс будет способствовать росту взаимной мобильности. Позвольте также добавить, что Армения получила дополнительные €15 миллионов содействия по принципу «больше за большее» (more for more), которым ЕС поощряет реформы.
- Вы посетите Армению за 2,5 месяцев до президентских выборов. Каковы Ваши ожидания от выборов и насколько они важны для будущего отношений Армении и ЕС?
- ЕС ожидает, что выборы пройдут в соответствии с международными стандартами. Мы полностью поддерживаем рекомендации БДИПЧ ОБСЕ, сделанные после парламентских выборов. Эти рекомендации должны быть осуществлены как можно скорее. Наша политика, как вы знаете, базируется на принципе «больше за большее»: чем глубже реформы, тем больше ЕС может и будет помогать.
- Правительство Армении и Европейская Комиссия ведут переговоры о проведении Конференции доноров для Армении. Связано ли проведение этой конференции с выборами и их соответствием международным стандартам?
- ЕС готов помочь Армении организовать донорскую конференцию в сотрудничестве с другими международными организациями-донорами. Очевидно, что Армения должна проделать основную подготовительную работу с тем, чтобы итоги конференции полностью соответствовали ее ожиданиям. Если подготовка будет осуществлена на высоком уровне, и отношения Армении и ЕС продолжат развиваться в позитивном направлении, тогда мы можем содействовать организации конференции.
- ЕС всегда призывал Армению и Азербайджан искать компромиссы. Президент Азербайджана на прошлой неделе публично заявил, что «Армения – это колония, управляемая извне» и «Армения – это страна, не представляющая никакой ценности». Не думаете ли Вы, что подобные заявления делают Армению менее мотивированной для поиска компромиссов?
- Поиск компромисса по вопросу Нагорного Карабаха в интересах самой Армении. То же самое применимо в отношении Азербайджана. Этот конфликт должен быть решен мирным путем. Возобновление конфликта может серьезно повредить всем вовлеченным сторонам. ЕС глубоко заинтересован в стабильном соседстве, именно в этом заключается основной смысл Европейского Соседства и Политики Восточного партнерства. ЕС активно поддерживает посреднический процесс под эгидой Минской группы ОБСЕ, у нас имеются серьезные проекты по содействию мерам доверия между сторонами конфликта. Наш спецпредставитель на Южном Кавказе и конфликту в Грузии посол Филип Лефор также полностью поддерживает усилия Минской группы.