Մայիսին տեղեկացրել էինք, որ Մոսկվայի պետական համալսարանի (МГУ) Ասիայի եւ Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտը (Институт стран Азии и Африки-ИСАА) հայտարարել է ընդունելություն բակալավրիական ծրագրով՝ հայագիտության խորացված ուսումնասիրությամբ։
Մեդիամաքսը Ասիայի եւ Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտի Կենտրոնական Ասիայի եւ Կովկասի երկրների ամբիոնի վարիչ Ալեքսեյ Մուրավյովին խնդրել է ավելի մանրամասն պատմել ծրագրի մասին։
- Մեր ամբիոնը հիմնադրվել է 2008 թվականին։ Այդ ժամանակ առաջին ընդունելությունն էր կատարվել հայկական խմբում։ Մոսկվայում շատ բարդ չէր
մասնագետներ գտնել, որոնք ժամանակակից հայերեն կդասավանդեին։ Սակայն խնդիրներ կային գրաբարի, հայկական մշակույթի՝ հնագույն ժամանակներից մինչեւ մեր օրեր, քաղաքական գործընթացների մասնագետներ գտնելու հետ։ Ուստի հիմնական շեշտը դրվում էր լեզվի ուսումնասիրության վրա։ Ի դեպ, առաջին շրջանավարտ Անուշ Մարգարյանն այժմ աշխատում է մեզ մոտ։
Երկու տարի առաջ, երբ սկսեցի ղեկավարել Կենտրոնական Ասիայի եւ Կովկասի երկրների ամբիոնը, ինձ մոտ գաղափար առաջացավ լիարժեք հայագիտական ուղղություն հիմնել։ Ինձ հետաքրքիր էր համալիր ծրագիր ստեղծել, քանի որ ինքս քրիստոնեական Արեւելքի պատմության մասնագետ եմ։
Ասիայի եւ Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտի ղեկավարությունը, ի դեմս տնօրեն Ալեքսեյ Մասլովի, մեծ ոգեւորությամբ ընդունեց գաղափարս, եւ հիմա մենք փորձում ենք այն կյանքի կոչել։
- Կարծում եմ, Ձեր նախաձեռնությունը շատ տեղին է, քանի որ ԽՍՀՄ փլուզումից անցել է գրեթե 35 տարի, որի ընթացքում Հայաստանում եւ Ռուսաստանում ծնվել եւ մեծացել են սերունդներ, որոնք «ընդհանուր խորհրդային անցյալ» չունեն։ Եվ ինձ թվում է, որ շատերի համար Ռուսաստանում ժամանակակից Հայաստանը «terra incognita» է։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այստեղ Ռուսաստանի հանդեպ վերաբերմունքը էական փոփոխությունների է ենթարկվել 2020 թվականի պատերազմից հետո։
- Նախ՝ մենք ուզում ենք հստակ արձանագրել, որ միայն ընդհանուր խորհրդային անցյալի վրա հիմնված քաղաքականությունը արդյունավետ լինել չի կարող։ Իսկապես, նոր սերունդները շատ բաներ այլ կերպ են ընկալում, իրավիճակը փոխվում է։
Դուք իրավացի եք․Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմն հեռու գնացող հետեւանքներ ունի եւ ազդել է նաեւ մեր երկրների հարաբերությունների վրա։ Միգուցե, հայ-ռուսական հարաբերությունները պայմանական «վերագործարկման» կարիք ունեն։
Երրորդ կետը, որը կցանկանայի ընդգծել. երբ մենք խոսում ենք հայագիտության մասին, նկատի ունենք ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության, այլեւ հայկական սփյուռքի ուսումնասիրությունը, հատկապես այն համայնքների, որոնք կարեւոր դեր ունեին եւ ունենում Արեւելքի եւ, մասնավորապես, Մերձավոր Արեւելքի երկրներում։
- Ո՞վքեր են ձեր հավանական դիմորդները։
- Առաջին «մակարդակը», իհարկե, ռուսաստանահայության ներկայացուցիչներն են, ովքեր այս կամ այն չափով կորցրել են կապը մայրենի լեզվի, արմատների հետ։ Մենք սրա մասին խոսել ենք Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ռուսաստանի եւ Նոր Նախիջեւանի թեմի առաջնորդ, արքեպիսկոպոս Եզրասի հետ։
Բայց մենք, իհարկե, ցանկանում ենք ռուսների կողմից հայագիտության ուսումնասիրության ավանդույթ ստեղծել։ Հիշեցնեմ, որ 1815 թվականին Լազարյան եղբայրները Մոսկվայում հիմնադրեցին Արեւելյան լեզուների ինստիտուտը (Լազարյան ճեմարան), որտեղ սովորում էին տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ, որոնցից շատերը ականավոր արեւելագետներ դարձան։ Այս ավանդույթի լույսի ներքո մենք ցանկանում ենք, որ հայագիտությունը լավ իմաստով նորաձեւ, հեղինակավոր եւ կարեւոր ուղղություն դառնա, որը երիտասարդներին կգրավի նույն կերպ, ինչպես գրավում են, օրինակ, իրանագիտությանը կամ ճապոնագիտությանը: Ճապոնագիտության նկատմամբ մեծ հետաքրքրությունը, որը կար Խորհրդային Միությունում եւ մասամբ շարունակվում է այսօր, ինչ-որ իմաստով որոշակի մտավոր նորաձեւության պտուղ էր: Իմ կարծիքով, հայկական մշակույթն ու պատմությունը իրենց խորությամբ ոչ միայն չեն զիջում ճապոնականին, այլեւ գերազանցում են:
Հայագիտությունը կարող է Արեւելքի ուսումնասիրության առաջատար ուղղություն դառնալ։ Ես միշտ ընդգծում եմ, որ չնայած հայկական եւ վրացական մշակույթները, անկասկած, մեծ եվրոպական քրիստոնեական կոնտինիումի մեջ են, դրանք հենց քրիստոնեական Արեւելքի մաս են կազմում։
- Ենթադրում եմ, որ համագործակցելու եք ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Հայաստանի գիտնականների եւ դասախոսների հետ։
- Այո, անշուշտ։ Արդեն պայմանավորվածություններ ունենք Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի համակարգում աշխատող հայագետների հետ։ Մենք գործընկերության համաձայնագիր ենք կնքել Երեւանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) հետ եւ վերջերս հանդիպել ենք ԵՊՀ ռեկտորի եւ Արեւելագիտության ֆակուլտետի դեկանի հետ։
Լուսանկարը` ԵՊՀ
ԵՊՀ-ն մեր հիմնական գործընկերն է Հայաստանում, եւ մենք ակնկալում ենք, որ նրա դասախոսները այս կամ այն ձեւով ներգրավված կլինեն մեր կրթական եւ հետազոտական գործընթացներում։

Алексей Муравьев: Мы хотим сделать арменистику модным и престижным направлением
В середине мая мы писали, что Институт стран Азии и Африки (ИСАА) Московского государственного университета (МГУ) объявляет набор студентов по программе бакалавриата с углублённым изучением арменистики.
Медиамакс попросил заведующего кафедрой стран Центральной Азии и Кавказа ИСАА МГУ Алексея Муравьева рассказать об инициативе подробнее.
- Наша кафедра существует с 2008 года. Тогда и был сделан первый набор в армянскую группу. Найти в Москве специалистов, которые могли бы преподавать современный армянский язык, было не очень сложно. Но были проблемы со специалистами по древнеармянскому языку (грабару), армянской культуре - начиная с древних времен и до наших дней, политическим процессам. Поэтому тогда основной акцент делался на изучении современного языка. Кстати, выпускница первого набора Ануш Маргарян сейчас работает у нас.
Два года назад, когда я возглавил кафедру стран Центральной Азии и Кавказа, у меня родилась идея создать полноценное арменоведческое направление. Мне было интересно создать комплексную программу, поскольку я являюсь специалистом по истории христианского Востока.
Руководство ИСАА в лице директора Алексея Маслова пошло навстречу и с большим энтузиазмом восприняло мою идею, и вот теперь мы ее пытаемся воплотить в жизнь.
- Думаю, что Ваша инициатива очень своевременна, поскольку после распада СССР прошло почти 35 лет, за которые в Армении и России родились и выросли поколения, у которых нет «общего советского прошлого». И, как мне кажется, для очень многих в России современная Армения - своего рода «терра инкогнита». Что касается Армении, то отношение к России претерпело существенные изменения  после Второй Карабахской войны 2020 года.
- Во-первых, мы хотим открыто зафиксировать, что политика с опорой только на общее советское прошлое вряд ли может быть эффективной. Действительно, новые поколения многое воспринимают иначе, ситуация меняется.
Вы правы в том, что Вторая Карабахская война имеет далеко идущие последствия и отразилась в том числе на отношениях наших стран. Наверное, армяно-российским отношениям нужна условная «перезагрузка».
Третий момент, который я хотел бы подчеркнуть: говоря об арменистике, мы имеем ввиду изучение не только Республики Армения, но и армянской диаспоры, особенно общин, которые играли и играют важную роль во многих странах Востока и, в частности, Ближнего Востока.
- Кто ваши потенциальные абитуриенты?
- Первый «уровень» это, конечно, представители российского армянства, которые в  той или иной степени потеряли связь с родным языком, со своими корнями. Мы обсуждали это с главой Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской Апостольской Церкви Архиепископом Езрасом.
Но нам, конечно, хотелось бы создать традицию изучения арменистики русскими. Напомню, что братья Лазаряны в 1815 году основали в Москве Институт восточных языков (Лазаревский институт), где учились представители самых разных национальностей, многие из которых стали выдающимися востоковедами. В свете этой традиции мы хотим, чтобы арменистика стала в хорошем смысле модным, престижным и важным направлением, в которое молодые люди стремились так же, как стремятся в иранистику или в японоведение. Большой интерес к японоведению, который был в Советском Союзе и отчасти продолжается и сегодня, в каком-то смысле был плодом определенного рода интеллектуальной моды. Мы хотим показать, что армянская культура и армянская история обладают не меньшей, а, на мой взгляд, даже большей глубиной, чем японская.
Арменистика можем стать передовым направлением изучения Востока. Я всегда подчеркиваю, что хотя армянская и грузинская культуры - это, безусловно, части большого европейского христианского континуума, но это части именно христианского Востока.
- Полагаю, вы будете сотрудничать с учеными и преподавателями как из России, так и из Армении.
- Да, безусловно. У нас уже есть договоренности с арменоведами, которые работают в системе Российской академии наук. Мы заключили договор о партнерстве с Ереванским государственным университетом (ЕГУ), не так давно встречались с ректором ЕГУ и деканом факультета востоковидения.
Фото: ЕГУ
ЕГУ - наш главный партнер в Армении, и мы рассчитываем, что его преподаватели будут в той или иной форме задействованы в наших образовательных и исследовательских процессах.