Գերմանիայում քաղաքական ապաստան գտած թուրք պատմաբան եւ սոցիոլոգ Թաներ Աքչամը Հայոց Ցեղասպանության մասին գրում եւ հրապարակայնորեն խոսում էր դեռ այն ժամանակ, երբ առաջին Ղարաբաղյան պատերազմը դեռ չէր ավարտվել: Աքչամը պարբերաբար սպառնալիքներ էր ստանում «Գորշ գայլերից» եւ այլ ազգայնական խմբերից:
1997 թվականին Մոսկվայում ռուսերենով լույս տեսավ Թաներ Աքչամի հայեցակարգային «Թուրքական ազգային «ես»-ը եւ Հայկական հարցը» աշխատությունը:
2005 թվականին նա Երեւանում մասնակցեց Հայոց Ցեղասպանության 90-ամյակին նվիրված միջազգային կոնֆերանսին, իսկ 2011 թվականին Միացյալ Նահանգներում լույս տեսավ ականավոր ցեղասպանագետ Վահագն Դադրյանի եւ Թաներ Աքչամի համատեղ աշխատությունը` «Դատավճիռ Ստամբուլում: Հայոց ցեղասպանության առնչվող դատավարությունները»։
2025թ․ ապրիլի 23-ին Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը Երեւանում զրուցել է Թաներ Աքչամի հետ։
- Դուք վերջերս հոդված էիք հրապարակել The Armenian Mirror Spectator-ում՝ «Մտորումներ մութ ժամանակներում․ ավանդույթի ավարտը եւ Հոլոքոստի ու ցեղասպանության ուսումնասիրությունների ճգնաժամը», որտեղ, մասնավորապես, գրում եք․ «Հոլոքոստի եւ ցեղասպանության ուսումնասիրությունները խորը բարոյական եւ մտավոր փլուզում են ապրում։ Դրա հիմքում Հոլոքոստի ուսումնասիրությունների ճգնաժամն է՝ պայմանավորված Գազայում Իսրայելի գործողություններով։ Այն պայմանավորված է Հոլոքոստով զբաղվող գիտնականների եւ հաստատությունների զգալի մասի դիրքորոշում հայտնելու անկարողությամբ կամ ցանկության բացակայությամբ։ Ոմանք նույնիսկ ուղղակի կամ անուղղակի աջակցում են այդ գործողություններին»։
Արդյոք սա խնդիր է միայն գիտնականների՞ համար, թե՞ այն պետք է անհանգստացնի նաեւ «հասարակ» մարդկանց։
- Կարծում եմ, որ սովորական մարդիկ նույնպես պետք է անհանգստանան, եւ հոդվածիս երկրորդ մասում ես անդրադարձել եմ այս խնդրին, որն անվանում եմ քաղաքակրթության ճգնաժամ։ Մեր մոտեցումը բռնության նկատմամբ մարդկության պատմության ընթացքում կարեւոր փոփոխություններ է կրել Լուսավորության ժամանակաշրջանում։ Մինչեւ Լուսավորությունը բռնությունը, զանգվածային ոճրագործությունները եւ հարյուր հազարավոր մարդկանց սպանությունները մեծ խնդիր չէին։ Հնագույն թագավորները հուշարձաններ էին կառուցում իրենց արարքների պատվին։ Հավանաբար, գիտեք, որ Դարեհ թագավորը հուշարձան էր կառուցել շատ հայերի սպանության մասին վկայելու համար։ Լուսավորության հետ մեր վերաբերմունքը բռնության նկատմամբ լիովին փոխվեց։ Մենք սկսեցինք բռնությունը համարել աննորմալ եւ մշակեցինք որոշակի բարոյական եւ էթիկական վարքագծի կանոնագիրք։
Բայց այսօր մենք վերադարձել ենք հին ժամանակաշրջան։ Ես մի քանի օրինակ եմ բերել հոդվածում։ Դրանցից մեկը ԱՄՆ նախագահ Թրամփի վերջին հայտարարություններն են։ Նրանք նույնիսկ ստեղծել են Գազայի մասին կարճ տեսահոլովակ, որտեղ հպարտությամբ ներկայացրել են տեղի ունեցող ցեղասպանությունը որպես կառուցապատման ենթակա հիանալի նախագիծ։ Սա իսկապես անհանգստացնող է։
Այսօր Արեւմուտքում մարդկանց խմբի ոչնչացմանը երբեմն հետեւում են ոգեւորությամբ եւ աջակցություն ցուցաբերելով։ Սա մի բան է, որը բոլորովին նոր է եւ շատ վախենալու։ Մենք մարդկության շատ խորը բարոյական ճգնաժամ ենք ապրում։
- Շատերը կասեն, որ միամիտ է այսօր այլ վերաբերմունք ակնկալել, երբ միջազգային հարաբերությունները նման են «ջունգլիների», որտեղ ուժը ճնշում է սկզբունքները, իսկ «միջազգային իրավունքը» դատարկ խոսքեր են։ Կարո՞ղ ենք մենք բարոյական սկզբունքներ ակնկալել քաղաքական գործիչներից նման իրավիճակում։
- Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ստեղծվեց միջազգային համակարգ, որը հիմնված էր օրենքի գերակայության վրա։ Այս ընկալումը գերիշխում էր Արեւմտյան կիսագնդում։ Երբ Եվրոպայում քննադատում են Թուրքիային, ապա խոսում են ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների մասին։ Արեւմուտքը հավատում էր, որ ինքն առաջատարն է համընդհանուր բարոյական արժեքների հարցում։ Եվ այժմ հենց իրենք են վարկաբեկում դրանք։ Իհարկե, դուք կարող եք ասել, որ Արեւմուտքի նման վերաբերմունքը նոր չէ՝ նույն բանը կատարվում էր 16-րդ, 17-րդ, 18-րդ դարերում Լատինական Ամերիկայում կամ Աֆրիկայում։
Բայց առնվազն Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո նրանք ստեղծեցին Ցեղասպանության կոնվենցիան, Մարդու իրավունքների կոնվենցիան, Միջազգային քրեական դատարանը։ Եվ Արեւմուտքը հավատում էր, որ կառուցել է իր լեգիտիմությունը այս միջազգային նորմերի վրա։ Այսօր նրանք իրենց իսկ ձեռքերով քանդում են այդ ամենը՝ բացահայտորեն աջակցելով ցեղասպանությանը Գազայում։ Վերցրեք Գերմանիան, որը ճնշում է Իսրայելի քաղաքականությունը քննադատող ցանկացած մոտեցում։
- Մենք զրուցում ենք Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի նախօրեին։ 10 տարի առաջ Ցեղասպանության հարյուրամյակը լայնորեն քննարկվում էր աշխարհում։ Այսօր ուշադրության եւ մասնակցության մակարդակը զգալիորեն նվազել է։ Կարծո՞ւմ եք, որ սա, որոշ իմաստով, բնական է։ Գուցե մարդիկ եւ քաղաքական գործիչները համարում են, որ հարգանքի տուրք են մատուցել տասը տարի առաջ եւ դա բավարար էր։
- Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակը կարեւոր շրջադարձային պահ էր։ 2015 թվականից հետո Թուրքիան հասկացավ, որ Հայոց ցեղասպանությունը իր համար մեծ միջազգային խնդիր չէ։ Գոնե այն պատճառով, որ Միացյալ Նահանգների կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը սոսկ խորհրդանշական ժեստ էր, որը որեւէ հետեւանք չունեցավ։
Կա մեկ այլ գործոն։ Կա թուրքական ասացվածք, որը, ինչպես ինձ ասել են, ծագում է հայերից․ «Յուրաքանչյուր մարդ ցավում է միայն սեփական որդու համար»։ Ցավոք, մարդիկ այդքան զգայուն չեն ուրիշների հանդեպ։ Ղարաբաղյան հարցում մենակ մնացած հայերը նույն վիճակում են, ինչ պաղեստինցիները, որոնք միայնակ են մնացել իրենց իրավիճակում։ Ցավոք, գործ ունենք անտարբերության հետ։
- Կարծում եմ, այլ գործոն էլ կա․ Հայաստանի ներկայիս կառավարությունը այնքան էլ շահագրգռված չէ Հայոց ցեղասպանության հետ կապված միջազգային նախաձեռնությունների առաջմղման մեջ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը հրապարակայնորեն հայտարարել է, որ դա այլեւս առաջնահերթություն չէ երկրի արտաքին քաղաքականության համար։ Եվ դա ազդել է այն բանի վրա, թե ինչպես է միջազգային հանրությունն այսօր արձագանքում Հայոց ցեղասպանության խնդրին։
Հայաստանի ընդդիմությունը պնդում է, որ կառավարությունը սկսում է կասկածի տակ դնել Հայոց ցեղասպանությունը՝ «հանուն» Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման։ Դրսի հայացքով նայելով, նման վտանգ տեսնո՞ւմ եք ։
- Ես կարդացել եմ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի որոշ հայտարարությունները եւ դրանցում չեմ գտել որեւէ բան, որը կարող էր ժխտել պատմական փաստը։ Հնարավոր է, դա նոր մեկնաբանություն էր։ Եվ իմ արձագանքն այսպիսին է․ յուրաքանչյուր սերունդ իրավունք ունի վերասահմանելու իր դիրքորոշումը պատմության նկատմամբ։
Սա նորմալ երեւույթ է։ Պատմությունը չի կարող լիովին անփոփոխ մնալ։ Փաստը միշտ կա, բայց մենք կառուցում ենք պատմություններ, եւ դրանք կարող են փոխվել տարիների ընթացքում։ Յուրաքանչյուր սերունդ վերաիմաստավորում է պատմությունը՝ ելնելով նրանից, թե ինչ իրավիճակում է գտնվում, ինչպես է նայում իրեն եւ իր անցյալին։
Ուստի ինձ համար Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ մոտեցումը վերաիմաստավորելու կոչը լեգիտիմ է։ Դուք կարող եք տարբեր մոտեցումներ որդեգրել այս հարցի վերաբերյալ, տարբեր կարծիքներ ունենալ։ Հենց այսպես եմ ես հասկանում Փաշինյանի որոշ հայտարարությունները։
Թույլ տվեք ինձ նշել եւս մեկ կարեւոր ասպեկտ։ Մենք պետք է խուսափենք պատմությունը զենք դարձնելու գայթակղությունից։ Սա քաղաքականությամբ զբաղվելու շատ վտանգավոր ձեւ է։ Հայոց ցեղասպանությունից կառչելը եւ այն զենք դարձնելը փրկություն չէ։ Դա ձեզ չի փրկի սխալներ գործելուց։ Հիմնական հարցն այն է, թե ինչպես եք տեղադրում պատմական իրադարձությունն աշխարհի եւ ձեր նկատմամբ ձեր այսօրվա մոտեցման մեջ։ Այնպես որ, ես կառաջարկեի այս հարցը զենք չդարձնել՝ այն ագրեսիվորեն օգտագործելով ուրիշների դեմ, այլ իսկապես լրջորեն մտածել, թե ինչպես ենք մենք տեղադրում ցեղասպանության պատմական փաստը միմյանց հետ հարաբերություններում։
- Այո, բայց զրույցի, ինչպես եւ տանգոյի համար, երկուսն են հարկավոր։ Եվ երբ խոսքը վերաբերում է Թուրքիային, եւ Դուք դա բոլորից լավ գիտեք, այն պատրաստ չէ այս թեմայով որեւէ զրույցի, որովհետեւ նրանք ասում են՝ ցեղասպանություն չի եղել։
- Ես նկատի ունեի զրույցը Հայաստանի ներսում՝ Հայաստանի տարբեր խմբերի միջեւ։ Զրույց անցյալի մասին եւ այն մասին, թե ինչ կարող է այն նշանակել այսօրվա իրավիճակում։ Հայաստանի կառավարություններից եւ ոչ մեկը ցեղասպանության հարցը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման նախապայման չի դարձրել։ Եվ դա չի փոխվել, որքանով ինձ հայտնի է։
Հայաստանի հետ Թուրքիայի խնդիրը ցեղասպանության ճանաչման հարցը չէ։ Հայաստանի հետ Թուրքիայի խնդիրն այսօր միայն Ադրբեջանն է։ Թուրքիան ունի շատ ուժեղ տնտեսական եւ քաղաքական կապեր Ադրբեջանի հետ, եւ ինձ թվում է, որ այսօր հենց Ադրբեջանն է որոշում Թուրքիայի վերաբերմունքը Հայաստանի նկատմամբ։

Taner Akcam: Every generation has the right to redefine its position towards history - Mediamax.am
Historian and sociologist Taner Akcam was born in the province of Ardahan, Turkey, in 1953. He became interested in Turkish politics at an early age. As the editor-in-chief of a student political journal, he was arrested in 1976 and sentenced to 10 years’ imprisonment. Amnesty International adopted him as a prisoner of conscience. A year later, he escaped to Germany, where he received political asylum.
Taner Akcam received his doctorate in 1995 from the University of Hanover, with a dissertation on The Turkish National Movement and the Armenian Genocide Against the Background of the Military Tribunals in Istanbul Between 1919 and 1922.
In 1988 he started working as Research Scientist in Sociology at the Hamburg Institute for Social Research. His first research topic was the history of political violence and torture in the late Ottoman Empire and early Republic of Turkey.
Taner Akcam talked to Mediamax director Ara Tadevosyan in Yerevan on April 23, 2025.
You have recently published an article in The Armenian Mirror Spectator “Thinking in Dark Times: The End of Tradition and the Crisis of Holocaust and Genocide Studies”, where you wrote in particular: “Holocaust and Genocide Studies is in deep crisis - a profound moral and intellectual collapse. At its core, this is a crisis of Holocaust Studies, triggered by Israel’s actions in Gaza. It stems from the inability - or unwillingness - of a significant portion of Holocaust scholars and institutions to take a stand. Some have even gone so far as to explicitly or implicitly support these actions.”
Is this an issue mostly for scholars and academicians, or is it something that should also worry the “ordinary” people?
I think ordinary people should also be worried, and in the second part of my article I addressed that problem and I call it a crisis of the civilization.
Our approach to violence throughout the human history made an important change during the Enlightenment period. Before Enlightenment, violence or mass atrocities or killing people, hundreds of thousands, wasn’t a big deal. The ancient kings erected monuments about the deeds that they did. Maybe you know that Darius the King erected a monument proving he killed so many Armenians. And with the Enlightenment, our attitude towards violence has totally changed. We considered violence as something abnormal, as something to regret, as something to dismiss, and we developed a certain moral and ethical code. Violence became something outside of normal human behavior, and because of that reason, we developed a certain theoretical way to explain the violence. We either considered it as a historic necessity for a limited period of time, unwanted human action, or we totally denied it. Denial emerged as a consequence of this approach to violence.
But now, we are back to the ancient period. I gave some striking examples in my article. One is the recent statements of the U.S. President Trump. They even made a short video clip on Gaza, and they proudly developed the entire genocide as a construction project, and they proudly announced how beautiful this construction project is. This is really something new in our age, and this is alarming. Today in the West people are watching the extermination of a group of people sometimes with joy and with support. This is something very new and very scary. We are living in a very deep moral crisis of humanity.
Some might argue that it is naive to expect a different kind of attitude today, when international relations often resemble a kind of “jungle”, where power seems to override principles, and “international law” feels like just empty words. Can we expect moral principles from politicians in these circumstances?
After Second World War, we created an international system based on rule of law. This is the understanding in Western hemisphere. In Europe, when they approach to Turkey, they talk  about democracy, human rights, and so on and so forth, and criticize others. The West believed that they are the champions of certain international, moral, universal values. And they are now discredited those. Of course, you can say that there is nothing new in that attitude of West. You can always argue rightly so, that it was no different in 16th, 17th, 18th centuries in Latin America or in Africa.
But at least after the Second World War, they developed the Genocide Convention, Human Rights Convention, International Criminal Court, the Court of Justice, and many institutions. And the West believed that they built their legitimacy on these international norms. And despite this “jungle” character of international relations, they always considered this as a light in their hand, as a banister, they call it, that they hold and they walk accordingly.
They destroyed all this with their own hands, now openly and clearly supporting the genocide. Take Germany as an example. Germany is now suppressing any ideas that criticize Israel’s policies.
We’re speaking on the eve of the 110th anniversary of Armenian Genocide. Ten years ago, the Centennial was widely discussed around the world. And today the world is not entirely silent but the level of attention and engagement seems noticeably diminished. Do you think this is, in some sense, natural and people and politicians believe that they paid their respects a decade ago, and consider that to have been sufficient?
Armenian Genocide Centennial was an important turning point. Turkey understood after 2015 that Armenian Genocide is not a big international problem for them. Because the United States’ recognition was a symbolic gesture and nothing else, it didn’t follow any consequences.
And there is another factor. There is a Turkish saying which I was told comes from Armenians: “Every person is sorry only for his own son”. Unfortunately, people are not so sensitive to what happens to the others, to other groups. So Armenians, being alone in Karabakh issue is the same as the Palestinians being alone in their own situation. There is indifference, unfortunately.
But I believe there’s another factor: the current Armenian government doesn’t appear particularly engaged in promoting international initiatives related to the Armenian Genocide. Armenian Foreign Minister has publicly stated on several occasions that this is no longer a priority in the country’s foreign policy. And I think this has influenced how the international community responds to the Armenian Genocide today.
The Armenian opposition is saying that the current government is beginning to question the Armenian Genocide as it wants to normalize the relations with Turkey. As someone observing from the outside, and as a person who has worked on Armenian Genocide for decades, do you see a danger here?
I have read some statements by Armenian Prime Minister Pashinyan and I didn’t find anything that denies the historic fact. Maybe it was a new interpretation. And my reaction is that every generation has the right to redefine its position towards history.
This is a very normal procedure. History is not something that should remain totally unchanged. History is not discovering some hidden facts and when discover them it is the end of the history. The field history is actually a construct. The fact is always there, but we construct the stories and these stories change over the years. Every generation reinterprets history according to where this individual is, how he looks at itself and its past.
So for that reason, for me, the call from anybody saying that we should rethink how we approach the Armenian Genocide is a very legitimate call. And you may differ on that topic, have different opinions. This is how I understand Pashinyan’s some statements.
Let me tell another important point. We should avoid the temptation to make the history a weapon against the others. This is a very dangerous way of making politics. Sticking on Armenian Genocide and making it a weapon in the hand is not a rescue. It will not save you from doing something wrong. The major issue is how you replace a historic event in your today’s approach to world and to yourself. So, in that regard, I would ask individuals not to make this issue a point of a weapon, aggressively using against others, but indeed, seriously consider about how we put the genocide, a historic fact, in our current relations with each other.
Yes, but the conversation, as a tango, requires two. And when it comes to Turkey, and you know better than anyone, it is denying the fact and is not ready for any conversation on that topic, because they say - it didn’t happen.
I talked about the conversation within Armenia - within different groups in Armenia. A continuous conversation about past, and what this past would mean in current relations. And with Turkey, to my knowledge, and correct me if I’m wrong, none of the Armenian governments made the genocide issue as a pre-condition to normalize the relations. And it hasn’t changed, to my knowledge.
Turkey’s problem with Armenia is not the Genocide recognition. Turkey’s problem with Armenia today is only Azerbaijan. Turkey has very strong economic and political ties with Azerbaijan, and it seems to me that Azerbaijan determines Turkey’s attitude towards Armenia.