Գերմանիայում քաղաքական ապաստան գտած թուրք պատմաբան եւ սոցիոլոգ Թաներ Աքչամը Հայոց Ցեղասպանության մասին գրում եւ հրապարակայնորեն խոսում էր դեռ այն ժամանակ, երբ առաջին Ղարաբաղյան պատերազմը դեռ չէր ավարտվել: Աքչամը պարբերաբար սպառնալիքներ էր ստանում «Գորշ գայլերից» եւ այլ ազգայնական խմբերից:
1997 թվականին Մոսկվայում ռուսերենով լույս տեսավ Թաներ Աքչամի հայեցակարգային «Թուրքական ազգային «ես»-ը եւ Հայկական հարցը» աշխատությունը:
2005 թվականին նա Երեւանում մասնակցեց Հայոց Ցեղասպանության 90-ամյակին նվիրված միջազգային կոնֆերանսին, իսկ 2011 թվականին Միացյալ Նահանգներում լույս տեսավ ականավոր ցեղասպանագետ Վահագն Դադրյանի եւ Թաներ Աքչամի համատեղ աշխատությունը` «Դատավճիռ Ստամբուլում: Հայոց ցեղասպանության առնչվող դատավարությունները»։
2025թ․ ապրիլի 23-ին Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը Երեւանում զրուցել է Թաներ Աքչամի հետ։
- Դուք վերջերս հոդված էիք հրապարակել The Armenian Mirror Spectator-ում՝ «Մտորումներ մութ ժամանակներում․ ավանդույթի ավարտը եւ Հոլոքոստի ու ցեղասպանության ուսումնասիրությունների ճգնաժամը», որտեղ, մասնավորապես, գրում եք․ «Հոլոքոստի եւ ցեղասպանության ուսումնասիրությունները խորը բարոյական եւ մտավոր փլուզում են ապրում։ Դրա հիմքում Հոլոքոստի ուսումնասիրությունների ճգնաժամն է՝ պայմանավորված Գազայում Իսրայելի գործողություններով։ Այն պայմանավորված է Հոլոքոստով զբաղվող գիտնականների եւ հաստատությունների զգալի մասի դիրքորոշում հայտնելու անկարողությամբ կամ ցանկության բացակայությամբ։ Ոմանք նույնիսկ ուղղակի կամ անուղղակի աջակցում են այդ գործողություններին»։
Արդյոք սա խնդիր է միայն գիտնականների՞ համար, թե՞ այն պետք է անհանգստացնի նաեւ «հասարակ» մարդկանց։
- Կարծում եմ, որ սովորական մարդիկ նույնպես պետք է անհանգստանան, եւ հոդվածիս երկրորդ մասում ես անդրադարձել եմ այս խնդրին, որն անվանում եմ քաղաքակրթության ճգնաժամ։ Մեր մոտեցումը բռնության նկատմամբ մարդկության պատմության ընթացքում կարեւոր փոփոխություններ է կրել Լուսավորության ժամանակաշրջանում։ Մինչեւ Լուսավորությունը բռնությունը, զանգվածային ոճրագործությունները եւ հարյուր հազարավոր մարդկանց սպանությունները մեծ խնդիր չէին։ Հնագույն թագավորները հուշարձաններ էին կառուցում իրենց արարքների պատվին։ Հավանաբար, գիտեք, որ Դարեհ թագավորը հուշարձան էր կառուցել շատ հայերի սպանության մասին վկայելու համար։ Լուսավորության հետ մեր վերաբերմունքը բռնության նկատմամբ լիովին փոխվեց։ Մենք սկսեցինք բռնությունը համարել աննորմալ եւ մշակեցինք որոշակի բարոյական եւ էթիկական վարքագծի կանոնագիրք։
Բայց այսօր մենք վերադարձել ենք հին ժամանակաշրջան։ Ես մի քանի օրինակ եմ բերել հոդվածում։ Դրանցից մեկը ԱՄՆ նախագահ Թրամփի վերջին հայտարարություններն են։ Նրանք նույնիսկ ստեղծել են Գազայի մասին կարճ տեսահոլովակ, որտեղ հպարտությամբ ներկայացրել են տեղի ունեցող ցեղասպանությունը որպես կառուցապատման ենթակա հիանալի նախագիծ։ Սա իսկապես անհանգստացնող է։
Այսօր Արեւմուտքում մարդկանց խմբի ոչնչացմանը երբեմն հետեւում են ոգեւորությամբ եւ աջակցություն ցուցաբերելով։ Սա մի բան է, որը բոլորովին նոր է եւ շատ վախենալու։ Մենք մարդկության շատ խորը բարոյական ճգնաժամ ենք ապրում։
- Շատերը կասեն, որ միամիտ է այսօր այլ վերաբերմունք ակնկալել, երբ միջազգային հարաբերությունները նման են «ջունգլիների», որտեղ ուժը ճնշում է սկզբունքները, իսկ «միջազգային իրավունքը» դատարկ խոսքեր են։ Կարո՞ղ ենք մենք բարոյական սկզբունքներ ակնկալել քաղաքական գործիչներից նման իրավիճակում։
- Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ստեղծվեց միջազգային համակարգ, որը հիմնված էր օրենքի գերակայության վրա։ Այս ընկալումը գերիշխում էր Արեւմտյան կիսագնդում։ Երբ Եվրոպայում քննադատում են Թուրքիային, ապա խոսում են ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների մասին։ Արեւմուտքը հավատում էր, որ ինքն առաջատարն է համընդհանուր բարոյական արժեքների հարցում։ Եվ այժմ հենց իրենք են վարկաբեկում դրանք։ Իհարկե, դուք կարող եք ասել, որ Արեւմուտքի նման վերաբերմունքը նոր չէ՝ նույն բանը կատարվում էր 16-րդ, 17-րդ, 18-րդ դարերում Լատինական Ամերիկայում կամ Աֆրիկայում։
Բայց առնվազն Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո նրանք ստեղծեցին Ցեղասպանության կոնվենցիան, Մարդու իրավունքների կոնվենցիան, Միջազգային քրեական դատարանը։ Եվ Արեւմուտքը հավատում էր, որ կառուցել է իր լեգիտիմությունը այս միջազգային նորմերի վրա։ Այսօր նրանք իրենց իսկ ձեռքերով քանդում են այդ ամենը՝ բացահայտորեն աջակցելով ցեղասպանությանը Գազայում։ Վերցրեք Գերմանիան, որը ճնշում է Իսրայելի քաղաքականությունը քննադատող ցանկացած մոտեցում։
- Մենք զրուցում ենք Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի նախօրեին։ 10 տարի առաջ Ցեղասպանության հարյուրամյակը լայնորեն քննարկվում էր աշխարհում։ Այսօր ուշադրության եւ մասնակցության մակարդակը զգալիորեն նվազել է։ Կարծո՞ւմ եք, որ սա, որոշ իմաստով, բնական է։ Գուցե մարդիկ եւ քաղաքական գործիչները համարում են, որ հարգանքի տուրք են մատուցել տասը տարի առաջ եւ դա բավարար էր։
- Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակը կարեւոր շրջադարձային պահ էր։ 2015 թվականից հետո Թուրքիան հասկացավ, որ Հայոց ցեղասպանությունը իր համար մեծ միջազգային խնդիր չէ։ Գոնե այն պատճառով, որ Միացյալ Նահանգների կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը սոսկ խորհրդանշական ժեստ էր, որը որեւէ հետեւանք չունեցավ։
Կա մեկ այլ գործոն։ Կա թուրքական ասացվածք, որը, ինչպես ինձ ասել են, ծագում է հայերից․ «Յուրաքանչյուր մարդ ցավում է միայն սեփական որդու համար»։ Ցավոք, մարդիկ այդքան զգայուն չեն ուրիշների հանդեպ։ Ղարաբաղյան հարցում մենակ մնացած հայերը նույն վիճակում են, ինչ պաղեստինցիները, որոնք միայնակ են մնացել իրենց իրավիճակում։ Ցավոք, գործ ունենք անտարբերության հետ։
- Կարծում եմ, այլ գործոն էլ կա․ Հայաստանի ներկայիս կառավարությունը այնքան էլ շահագրգռված չէ Հայոց ցեղասպանության հետ կապված միջազգային նախաձեռնությունների առաջմղման մեջ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը հրապարակայնորեն հայտարարել է, որ դա այլեւս առաջնահերթություն չէ երկրի արտաքին քաղաքականության համար։ Եվ դա ազդել է այն բանի վրա, թե ինչպես է միջազգային հանրությունն այսօր արձագանքում Հայոց ցեղասպանության խնդրին։
Հայաստանի ընդդիմությունը պնդում է, որ կառավարությունը սկսում է կասկածի տակ դնել Հայոց ցեղասպանությունը՝ «հանուն» Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման։ Դրսի հայացքով նայելով, նման վտանգ տեսնո՞ւմ եք ։
- Ես կարդացել եմ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի որոշ հայտարարությունները եւ դրանցում չեմ գտել որեւէ բան, որը կարող էր ժխտել պատմական փաստը։ Հնարավոր է, դա նոր մեկնաբանություն էր։ Եվ իմ արձագանքն այսպիսին է․ յուրաքանչյուր սերունդ իրավունք ունի վերասահմանելու իր դիրքորոշումը պատմության նկատմամբ։
Սա նորմալ երեւույթ է։ Պատմությունը չի կարող լիովին անփոփոխ մնալ։ Փաստը միշտ կա, բայց մենք կառուցում ենք պատմություններ, եւ դրանք կարող են փոխվել տարիների ընթացքում։ Յուրաքանչյուր սերունդ վերաիմաստավորում է պատմությունը՝ ելնելով նրանից, թե ինչ իրավիճակում է գտնվում, ինչպես է նայում իրեն եւ իր անցյալին։
Ուստի ինձ համար Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ մոտեցումը վերաիմաստավորելու կոչը լեգիտիմ է։ Դուք կարող եք տարբեր մոտեցումներ որդեգրել այս հարցի վերաբերյալ, տարբեր կարծիքներ ունենալ։ Հենց այսպես եմ ես հասկանում Փաշինյանի որոշ հայտարարությունները։
Թույլ տվեք ինձ նշել եւս մեկ կարեւոր ասպեկտ։ Մենք պետք է խուսափենք պատմությունը զենք դարձնելու գայթակղությունից։ Սա քաղաքականությամբ զբաղվելու շատ վտանգավոր ձեւ է։ Հայոց ցեղասպանությունից կառչելը եւ այն զենք դարձնելը փրկություն չէ։ Դա ձեզ չի փրկի սխալներ գործելուց։ Հիմնական հարցն այն է, թե ինչպես եք տեղադրում պատմական իրադարձությունն աշխարհի եւ ձեր նկատմամբ ձեր այսօրվա մոտեցման մեջ։ Այնպես որ, ես կառաջարկեի այս հարցը զենք չդարձնել՝ այն ագրեսիվորեն օգտագործելով ուրիշների դեմ, այլ իսկապես լրջորեն մտածել, թե ինչպես ենք մենք տեղադրում ցեղասպանության պատմական փաստը միմյանց հետ հարաբերություններում։
- Այո, բայց զրույցի, ինչպես եւ տանգոյի համար, երկուսն են հարկավոր։ Եվ երբ խոսքը վերաբերում է Թուրքիային, եւ Դուք դա բոլորից լավ գիտեք, այն պատրաստ չէ այս թեմայով որեւէ զրույցի, որովհետեւ նրանք ասում են՝ ցեղասպանություն չի եղել։
- Ես նկատի ունեի զրույցը Հայաստանի ներսում՝ Հայաստանի տարբեր խմբերի միջեւ։ Զրույց անցյալի մասին եւ այն մասին, թե ինչ կարող է այն նշանակել այսօրվա իրավիճակում։ Հայաստանի կառավարություններից եւ ոչ մեկը ցեղասպանության հարցը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման նախապայման չի դարձրել։ Եվ դա չի փոխվել, որքանով ինձ հայտնի է։
Հայաստանի հետ Թուրքիայի խնդիրը ցեղասպանության ճանաչման հարցը չէ։ Հայաստանի հետ Թուրքիայի խնդիրն այսօր միայն Ադրբեջանն է։ Թուրքիան ունի շատ ուժեղ տնտեսական եւ քաղաքական կապեր Ադրբեջանի հետ, եւ ինձ թվում է, որ այսօր հենց Ադրբեջանն է որոշում Թուրքիայի վերաբերմունքը Հայաստանի նկատմամբ։

Историк и социолог Танер Акчам родился в турецкой провинции Ардаган в 1953 году. Он начал интересоваться политикой в раннем возрасте. Будучи главным редактором студенческого политического журнала, он был арестован в 1976 году и приговорен к 10 годам заключения. Amnesty International признала его узником совести. Год спустя он бежал в Германию, где получил политическое убежище.
В 1988 году он стал научным сотрудником в Гамбургском институте социальных исследований. Его первой исследовательской темой была история политического насилия и пыток в поздней Османской империи и ранней Турецкой Республике.
Танер Акчам получил докторскую степень в 1995 году в Ганноверском университете с диссертацией на тему «Турецкое национальное движение и геноцид армян на фоне военных трибуналов в Стамбуле между 1919 и 1922гг.».
Директор Медиамакс Ара Тадевосяном беседовал с Танером Акчамом в Ереване 23 апреля 2025 года.
- Вы недавно опубликовали статью в The Armenian Mirror Spectator «Размышления в темные времена: конец традиции и кризис исследований Холокоста и геноцида», в которой, в частности, пишете: «Исследования Холокоста и геноцида переживают глубокий моральный и интеллектуальный коллапс. В его основе лежит кризис исследований Холокоста, вызванный действиями Израиля в Газе. Он обусловлен неспособностью — или нежеланием — значительной части ученых и учреждений, занимающихся Холокостом, занять позицию. Некоторые даже зашли так далеко, что прямо или косвенно поддерживают эти действия».
Является ли это проблемой для ученых и академиков, или это должно беспокоить и «обычных» людей?
- Думаю, что обычные люди тоже должны беспокоиться, и во второй части моей статьи я обратился к этой проблеме, которую называю кризисом цивилизации. Наш подход к насилию на протяжении всей истории человечества претерпел важные изменения в период Просвещения. До Просвещения насилие, массовые злодеяния и убийства сотен тысяч людей не были большой проблемой. Древние цари возводили памятники в честь своих деяниях. Возможно, вы знаете, что Дарий воздвиг памятник, свидетельствующий о том, что он убил много армян. С Просвещением наше отношение к насилию полностью изменилось. Мы стали считать его ненормальным и разработали определенный моральный и этический кодекс.
Но сегодня мы вернулись в древний период. Я привел несколько примеров в своей статье. Один из них - недавние заявления президента США Трампа. Они даже создали короткий видеоклип о Газе, где с гордостью представили происходящий геноцид как прекрасный девелоперский проект. Это действительно тревожно.
Сегодня на Западе люди порой наблюдают за истреблением группы людей с воодушевлением и проявлением поддержки. Это что-то совершенно новое и очень страшное. Мы переживаем глубокий моральный кризис человечества.
- Многие скажут, что наивно ожидать другого подхода сегодня, когда международные отношения часто напоминают «джунгли», в которых сила подавляет принципы, а «международное право» стало пустыми словами. Можем ли мы ожидать моральных принципов от политиков в такой ситуации?
- После Второй мировой войны мы создали международную систему, основанную на верховенстве закона. Это понимание доминировало в Западном полушарии. Когда в Европе критикуют Турцию, то говорят о демократии, правах человека и так далее. Запад верил, что является чемпионом в вопросе универсальных моральных ценностей. И теперь они дискредитировали их. Конечно, вы можете сказать, что в таком отношении Запада нет ничего нового. То же самое творилось в 16-м, 17-м, 18-м веках в Латинской Америке или в Африке.
Но по крайней мере после Второй мировой войны они разработали Конвенцию о геноциде, Конвенцию о правах человека, Международный уголовный суд. И Запад верил, что построил свою легитимность на этих международных нормах. Сегодня они разрушили все это своими собственными руками, открыто поддерживая геноцид в Газе. Возьмите в качестве примера Германию, которая подавляет любые идеи, критикующие политику Израиля.
- Мы беседуем накануне 110-й годовщины Геноцида армян. 10 лет назад столетие Геноцида широко обсуждалось в мире. Сегодня уровень внимания и участия заметно снизился. Вы считаете, что это, в некотором смысле, естественно? Может, люди и политики считают, что они воздали дань уважения десять лет назад и этого было достаточно?
- Столетие Геноцида армян стало важным поворотным моментом. После 2015 года Турция поняла, что Геноцид армян не является для них большой международной проблемой. Хотя бы потому, что признание Геноцида Соединенными Штатами было сугубо символическим жестом, не имевшим каких-либо последствий.
Есть и другой фактор. Турецкая поговорка, которая, как мне говорили, происходит от армян, гласит: «Каждый человек сожалеет лишь о собственном сыне». Люди не так чувствительны к тому, что происходит с другими. Армяне, оставшиеся в одиночестве в карабахском вопросе, находятся в таком же положении, как и палестинцы, оставшиеся в одиночестве в своей собственной ситуации.
- Я думаю, что есть и другой фактор: нынешнее правительство Армении не особенно заинтересовано в продвижении международных инициатив, связанных с Геноцидом армян. Министр иностранных дел Армении публично заявлял, что это более не является приоритетом во внешней политике страны. И я думаю, что это повлияло на то, как международное сообщество реагирует сегодня на проблему Геноцида армян.
Армянская оппозиция утверждает, что правительство начинает ставить под сомнение Геноцид армян «во имя» нормализации отношений с Турцией. Наблюдая со стороны, видите ли вы такую опасность?
- Я читал некоторые заявления премьер-министра Армении Пашиняна и не нашел в них ничего, что могло бы отрицать исторический факт. Возможно, это была новая интерпретация. И моя реакция такова: каждое поколение имеет право переосмысливать свою позицию по отношению к истории.
Это нормальное явление. История не является чем-то, что должно оставаться полностью неизменным. Факт всегда есть, но мы конструируем истории, и они могут меняться с годами. Каждое поколение переосмысливает историю в соответствии с тем, в какой ситуации оно находится, как смотрит на себя и свое прошлое.
Поэтому для меня призыв о переосмыслении подхода к Геноциду армян является легитимным. Вы можете различаться в подходах по этому вопросу, иметь разные мнения. Именно так я понимаю некоторые заявления Пашиняна.
Позвольте мне упомянуть другой важный аспект. Мы должны избегать соблазна делать историю оружием. Это очень опасный способ заниматься политикой. Цепляться за геноцид армян и делать его оружием - это не спасение. Это не спасет вас от совершения чего-то неправильного. Главный вопрос заключается в том, как вы размещаете историческое событие в вашем сегодняшнем подходе к миру и к себе. Так что я предложил бы не делать этот вопрос оружием, агрессивно используя его против других, а действительно серьезно подумать о том, как мы помещаем исторический факт геноцида в отношения друг с другом.
- Да, но разговор, как и танго, требует двоих. И когда дело доходит до Турции, и вы знаете это лучше, чем кто-либо, она не готова к какому-либо разговору на эту тему, потому что они говорят – геноцида не было.
- Я имел в виду разговор в пределах Армении - между различными группами в Армении. Разговор о прошлом и о том, что это могло бы означать в сегодняшней ситуации. Насколько мне известно, ни одно из правительств Армении не делало вопрос геноцида предусловием для нормализации отношений с Турцией. И это не изменилось, насколько мне известно.
Проблема Турции с Арменией - не в признании геноцида. Проблема Турции с Арменией сегодня - это только Азербайджан. У Турции очень сильные экономические и политические связи с Азербайджаном, и мне кажется, что сегодня именно Азербайджан определяет отношение Турции к Армении.